הרב ליאור אנגלמן
הרב ליאור אנגלמןצילום: יח"צ הוצאת כינרת זמורה דביר

ג'וקר

יכול להיות שנחשפתם לסיפור הזה לפני יותר משנה: אדם בשם יעקב דגו, ישראלי ממוצא אתיופי, התעלל בכלב שלו בפתח מסעדה של שף מפורסם. מלצרית שאכפת לה זיהתה את ההתעללות ונחלצה לעזרתו של הכלב. לא היה לה שום סיכוי כמובן מול הגבר האלים ועל כן היא נכנסה במהירות למסעדה, סיפרה על האיש המתעלל לבעל המסעדה, שף מפורסם, וגם הזעיקה את המשטרה. השף מיהר להציל את הכלב, היכה את הבעלים המתעלל, עד שנעצר המתעלל. גם השף נעצר בשל האלימות שהפעיל. הכלב, ג'וקר שמו, ניצל והוכנס על ידי המלצרית למסעדה, ולאחר מכן נשאר במקום שידוע רק לה ולשף. נגד יעקב דגו הוגש כתב אישום חמור על התעללות בבעל חיים. השף המושיע התארח בכל אולפני הטלוויזיה והתראיין בכל אתרי האינטרנט. הוא הוזמן לכנסת והיה אורח הכבוד של סיעת ישראל ביתנו. ככה ייעשה לאיש אשר הציל עשוק מיד עושקו.

אם נחשפתם לכל זה בזמן אמת, מיותר לשאול בעד מי הייתם. כולם היו בעדו.

נהפוך הוא

אלא מה? הכול היה הפוך. לגמרי הפוך. בתוכנית 'הצינור' של גיא לרר, שהוא עצמו אירח בה בכבוד רב את השף המפורסם לאחר האירוע, הובאו תיעודי המצלמות מן המקום בזמן אמת. וככה זה נראה: עומד יעקב דגו ולצידו הכלב. כשהכלב עושה תנועה שמשתמע ממנה שהוא עלול לצאת משליטתו, אולי ללכת לכיוון אדם אחר, יעקב עוצר אותו. הוא עושה את זה באחריות, ובאופן שאינו שונה במאומה מכל התנהגות סבירה של אדם שמרסן את כלבו. מדובר בכלב מסוג פיטבול, זה גזע אגרסיבי. גם דמיון מאוד עשיר לא יכול לזהות שם התעללות. המלצרית אכן נראית במצלמה כשהיא רצה מבוהלת למסעדה ומספרת לשף. היא גם מדגימה את הבעיטה שלא הייתה ולא נבראה. השף תוקף את יעקב בהתחלה מילולית, ואחר כך, גם זה לא משאיר מקום לספקות, מכה אותו בברוטליות, ויעקב אינו מחזיר לו. השוטר עוצר את יעקב על סמך האמירה כי התעלל בכלבו, השף מכה את יעקב העצור בנוכחות השוטר שאינו מונע בעדו, ולדברי אחד השוטרים שהיו שם הוא אף היכה אותו, כלומר את השוטר. לבסוף גם השף נעצר.

בשורה התחתונה, אדם תמים הוגדר כמתעלל על ידי המלצרית, הוכה באלימות על ידי השף, נעצר על ידי השוטר, כלבו נלקח ממנו, לא על ידי רשויות החוק כי אם על ידי אבירי המוסר - השף והמלצרית, ולבסוף מצא את עצמו בתפקיד הנבל בעוד שמכהו הוכתר בראש כל חוצות כלוחם צדק.

אין מנוס מלהביט במראה הגזענית. יעקב דגו
אין מנוס מלהביט במראה הגזענית. יעקב דגוצילום מסך: 'הצינור'

שחור ולבן

אז מה היה לנו כאן? כנראה מקרה אחד שמשקף כל כך הרבה מראות למצבנו כאן ועכשיו, וכדאי להביט בהן. הייתי רוצה לברוח מהמראה הגזענית, אבל נדמה לי שאין מנוס מלהביט בה. אומנם השף, תוך כדי שהרביץ, לא אמר דבר שרומז על מוצאו של יעקב או על צבע עורו, אבל אי אפשר שלא לחשוב מה היה קורה אם זה היה הפוך. האם היה עולה על הדעת שאדם ממוצא אתיופי יתקוף בנוכחות שוטרים אדם בהיר עור בטענה שהתעלל בכלבו? יש לי תחושה שמול עולה מאתיופיה היד קלה יותר.

כבר שיתפתי כאן שבעקבות ספר חדש שאני כותב ערכתי מפגשים עם נוער בסיכון. פגשתי נערים רבים ממוצא אתיופי שתיארו מעצרים וחקירות רבות במשטרה. כששאלתי למה נעצרו, אמרו: "אם אתה לבן אתה צריך לעשות משהו בשביל שיעצרו אותך, אם אתה שחור – זה מספיק". חשבתי שהם מגזימים, שזו פרשנות שלהם. אמר לי מדריך נוער בעיר שלהם שזה בדיוק ככה, מספיק שילכו עם בגד ממותג ומיד ייחשדו בגניבה. המצלמה מספרת את אותו הדבר: הרי אם עולה מאתיופיה היה אומר על ישראלי שהתעלל בכלבו, והישראלי היה מכחיש בכל תוקף, קשה לי להאמין שזה היה נגמר במעצר בזק על סמך שמועה. אם היה הישראלי ממוצא אתיופי מעז לתקוף באגרוף את הישראלי הלבן, ברור מי היה נעצר. יעקב, אגב, מתחנן בפני השוטרים שיפתחו את המצלמות ויצפו בסרטונים במקום לעצור אותו. האוזניים ערלות.

שמועות

וגם זה חלק מהסיפור כאן – שמועות. אני בטוח שהמלצרית התכוונה לטובה, שלרגע נדמה היה לה שנעשה עוול לכלב והיא חייבת להציל אותו. בדמיונה השלימה את הבעיטה שלא נבעטה ואת ההתעללות שלא הייתה. השף שבכלל לא ראה דבר האמין לכל מילה וכבר דמיין הרבה יותר מזה, התעללות שתצדיק התקפת זעם מצידו. שניהם האמינו בכל ליבם שהם מצילים את העולם. אבל הכול ערבוב של דמיון ושמועות. וזה לא רק הם, זה קורה גם לי. חלקיקי מידע וכבר אני מדמיין את כל התמונה כולה. בלי לבדוק, בלי לנסות להבין. כי ראיתי. כלומר שמעתי. כלומר כמעט בטוח שראיתי או שמעתי. וזה מספיק.

צער בעלי

וגם זה היה לנו כאן: היפוך היוצרות. וזה קורה, לא לראשונה. מרוב חינוך למוסריות כלפי חיות, מתהפך הזעם אל בני האדם. כי במקום שבו "בשר שווה רצח" כולם שווים, חיות ואנשים. ובמדרון הזה מחליקים מהר, עד שאסור להתעלל בחיות אבל מותר להתעמר באנשים. צער בעלי חיים חזק באופנה, ומה עם צער הבעלים?

סלב

איך אדם מרשה לעצמו להכות אדם אחר בנוכחות שוטר? זו לא רק עליונות הצבע, הוא גם סלב, ואם הוא סלב אז מותר לו, הוא גם ימצא את הדרך לכל האולפנים. ומי שחשב שתרבות הסלבס גובה מחיר מהמעריצים העיוורים רואה רק חצי תמונה. הסלב עלול להיות הראשון לשלם את המחיר, להאמין לבועת הגיבור שהתנפחה סביבו, להאמין להערצה. הרי מזהים אותו ומדברים עליו, ובטח מותר לו הכול. ועכשיו, כשבאווירה הציבורית אם אתה צודק מותר לך הכול - לחסום, לסרב, להכפיש, לפרוץ למגרש ולהטריף, אז למה לא להרביץ כשממש ממש צריך?

אור גדול

ויש גם נקודת אור בסיפור הזה, לא סתם נקודה, זרקור. קוראים לה אביבה סהלה. אולי אתם לא מכירים, אבל היא ושלמה בעלה, יוצאי אתיופיה, הם דוגמה ומופת איך אנשים מן השורה יכולים בעצמם לתקן את העולם. אביבה שלחה לי את הסרטון שפורסם ב'הצינור'. לא הכרתי את הפרשה. אבל היא לא עצרה כאן. מיד אחר כך היא שלחה לי קישור לקבוצת תרומה בפייבוקס לטובת יעקב דגו, ששילם מחיר כלכלי על העוול הזה, והיא דואגת שיחממו לו את הלב ובעיקר את הכיס. אחר כך בישרה לי שבעקבות הפרסום והמצלמות שמראות את האמת נסגר התיק נגדו. היא הייתה מאושרת, כאילו היה זה אחיה שיצא לחופשי.

אבל גם זה לא הספיק לה. היא ארגנה ערב הוקרה ליעקב בזום. בערב השתתפו, שימו לב: הרב יוסף צבי רימון, הרב שלמה אבינר, הרב מברהטו סולומון, הרב בני לאו, הזמר היוצר אמרה דסטה ומשיאת המשואה יהודית נגוסה. שלושה מבני העדה האתיופית ושלושה רבנים ישראלים ותיקים שהעוול נגע בליבם והם מאסו בו. ויעקב כמובן, גם הוא היה שם, כמה טוב שהוא לא נשבר.

לתגובות: [email protected]

***