עודד פורר
עודד פוררצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר החקלאות לשעבר ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) מתאר בראיון לערוץ 7 את חוסר המדיניות הקיימת במשרד החקלאות, איך הלובי החקלאי מנהל את הדברים, צעדיו הפשוטים שלצערו השר הנוכחי דיכטר לא מיישם ומדוע על נתניהו לשנות כיוון פוליטי ולהתנתק מבן גביר, סמוטריץ׳ והחרדים, דווקא כעת.

בתחילת דבריו התייחס ח"כ פורר לבעייתיות שמשרד החקלאות צריך לנהל, שקשור במישרין לאופייה הריכוזי של ישראל בסקטור החקלאי: "מה שקורה זה פשוט ניתוק מהמציאות. כרגע זהו משרד שלא רואה את אזרחי ישראל. האזרחים ישלמו יקר, העיקר שאנשי הלובי החקלאי יהיו מרוצים. אין כמעט אף מקום בעולם עם תכנון מרכזי יותר חזק מבישראל. אנחנו משלמים על כך עשרות אחוזים יותר, ללא שום סיבה".

לעניין הנעשה בתוך המשרד בניהולו של השר דיכטר (הליכוד), אמר פורר: "אבי דיכטר הוא השר, אבל אני חושב שמבחינת תפיסת העולם במשרד כרגע, אין מדיניות ברורה. הארגונים החקלאיים מנהלים את המשרד. שני צעדים שדיכטר היה צריך לעשות אבל לצערי פסח עליהם זה העברת תקנות לנושא הסרת החסמים בייבוא מבחינת הגנת הצומח והסרת המכס לחלוטין בתחומים כמו הדבש ושמן הזית".

"בסוף הקדנציה הקודמת ניסחתי תקנות והם גובו על ידי כל הדרגים המקצועיים. אם היינו מאשרים אותם, הליך היבוא לישראל בתחום הפירות וירקות היה יכול להיות יותר קל. דבר שני, הסרת המכס לחלוטין על מוצרים כמו דבש למשל. היום צנצנת של יד מרדכי עולה 50 שקל, כאשר בתקופתי היה פה דבש ב-18 ש"ח בלבד, אותו דבר על שמן הזית שכל כך יקר", כך כלשונו.

ח"כ פורר טען בהמשך כי: "במקביל לכל הצעדים הללו, תתנו תמיכה ישירה לחקלאים. אבל כרגע מצד אחד לא פותחים את השוק לייבוא, מצד שני גם לא נותנים תמיכה ישירה. החקלאות היא ערך חשוב, היא גם עוזרת לנו לתפוס שטחים ויש פה אמירה ותפיסת עולם ציונית. אבל אני טוען שצריך לגדל את מה שכלכלי לגדל. אם משהו לא כלכלי לגידול בישראל, תייבאו. אל תעשו בכח. בלונג ראן זה גם טוב לחקלאי. יש בסופרים בעולם פירות וירקות כל השנה, אותו דבר צריך להיות גם כאן".

לסיום, התייחס פורר למה שהוא רואה כמשיכת זמן של הקואליציה, כדי לקבל את מבוקשה בנושא הרפורמה והוועדה לבחירת שופטים: "אמרנו מתחילת הדרך וצדקנו. יש פה כוונה לגרור רגליים ובסוף להמשיך עם חקיקה. גנץ ולפיד העניקו לנתניהו את השקט לתקציב המדינה ועכשיו הם מעניקים לו את השקט כדי להחזיר את דרעי לממשלה. הדבר הגרוע ביותר הוא שהממשלה כרתה ברית עם החרדים, בן גביר וסמוטריץ׳. נתניהו צריך להתנתק מהקואליציה הזו ושתוקם כאן ממשלה ציונית וליברלית. זה מה שדרוש, כי כעת אנחנו ברגע מכונן בתולדות המדינה, רגע של כינון חוקה, וצריך שהחוקה הזו תיכתב ותייצג את ההשקפה של הרוב בישראל, שזה הציבור הליברלי והציוני בישראל".