טלי גוטליב
טלי גוטליבצילום: Yonatan Sindel/Flash90

אני לא תמיד מתחבר לגישה של ח"כ טלי גוטליב. אני גם סבור שהתנהלות עצמאית של חברי כנסת בקואליציה היא פתח לקריסה ומבוא לנפילת הממשלה, ובכל זאת אני חושב שהפעם מגיע לה צל"ש.

בסופו של דבר, ההחלטה שלה ללכת עד הסוף עם מועמדותה לועדה למינוי שופטים, הגם שגרמה למפלה מוראלית - חשפה את פרצופם האמיתי של נציגי האופוזיציה.

לפעמים, כשמתמקדים באירוע נקודתי, נוטים לפספס את התמונה הכוללת. אנחנו כאן בשביל להזכיר לכם.

נבחרה ממשלת ימין של 64 מנדטים, היא נבחרה - בין השאר - בגלל הבטחות חד משמעיות לערוך רפורמה מאסיבית במערכת המשפט המנוונת והחד צדדית שיש כאן.

במשך שלושה חודשים התקדמה הרפורמה לקראת ביצוע, ואז הכל השתבש. מחאות המוניות, לצד איומים "לשרוף את המועדון" ורמיזות בוגדניות-פוליטית של כמה מחברי הכנסת של גוש הימין הכריחו את נתניהו והנהגת הקואליציה להקפיא את התהליך ולפנות למו"מ בבית הנשיא.

מאז, במשך שלושה חודשים נוספים, ממתין עם ישראל בציפייה כדי להבין דבר אחד: האם נציגיהם של לפיד וגנץ (בעיקר גנץ) הגיעו ברצינות לנהל מו"מ, מתוך כוונה להסכים לפשרות כואבות לכשיידרשו, או שמא מדובר במריחת זמן נטו בניסיון "להרוג את הרפורמה".

בניגוד לרבים שנטו לפסימיות, אני חשבתי שגנץ מסוגל להפגין אומץ ציבורי, מה גם שהדבר מתגמל אותו באופן נאה בעמודת המנדטים, ולהגיע לפשרה ראויה. טעיתי.

וכאן אנחנו מגיעים לסיפור בחירת נציגי הכנסת לוועדה למינוי שופטים. על פניו, כל הקשר הגורדי שיצרה האופוזיציה בין זה ובין המו"מ על הרפורמה הוא מתחום המדע הבדיוני. אין שום קשר בין השניים, ואדרבה, הרפורמה מכוונת בלאו הכי לשנות לחלוטין את הרכב הועדה.

אבל גנץ ולפיד מיהרו להיתלות בגלגל ההצלה האקראי שנזרק להם ולסמן את נקודת היציאה מהמו"מ ופיצוץ השיחות סביבו. מבחינתם, קלף המו"מ הפך להיות קלף סחטני לעת מצוא. לאמור, בכל פעם שלא נקבל מה שנרצה - נצעק הרס הדמוקרטיה ונאיים בפיצוץ השיחות.

ספק אם נתניהו תכנן את האירוע כפי שהתגלגל, אבל באדיבות גוטליב נפלה לחיקו הזדמנות פז לחשוף את צביעותה של האופוזיציה וגם להימנע מוויתור סתמי ומיותר, שהיה גורר בעקבותיו סחיטה נוספת, ועוד אחת, ועוד אחת.

בשעות הצהריים, נחשפנו לשפל חדש בדמות הניסיון של גנץ ולפיד להצהיר על פיצוץ השיחות בגלל עצם העובדה שהליך הבחירה נדחה בחודש. מה כל כך נורא בהמתנה של חודש נוסף? וכי מישהו עומד לבחור עשרות שופטים באופן בהול בחודש הזה? מה הלחץ? הרי לא קרה שום דבר.

והשיא כמובן נרשם אחרי שנודעו התוצאות, ובכל זאת הם הכריזו בקול תרועה רמה על הקפאת השיחות. הרי קיבלתם את שלכם, נציגת האופוזיציה תזכה לחמם את ספסלי הועדה למינוי שופטים. אז מה התלונה? אתם מוחים על כבודה של גוטליב?

וזה בדיוק העניין, הם לא צריכים שיקרה שום דבר והם לא באמת מחפשים לעסוק בגופו של עניין. הם פשוט מחפשים באופן נואש לברוח מהמו"מ. אין להם שום כוונה להגיע לפשרה משום סוג. הגיע הזמן לחזור לתוכנית המקורית ולקדם את הרפורמה המשפטית. עכשיו.