מורין אמיתי, חוקרת בפורום קהלת למדיניות, מספרת לערוץ 7 על מחקר חדש שערכה ביחד עם דן גפן, העוסק בנושא הפרוטקשן במדינת ישראל, השוואות טיפול במדינות אחרות והכלים האפקטיביים ביותר למיגור התופעה, שהפכה נפוצה ברחבי הארץ במגוון סקטורים כמו חקלאות, בנייה ועסקים קטנים.

תחילה תיארה אמיתי את התופעה בישראל: "בישראל פרוטקשן הוא לא תופעה חדשה, אלא שהיא הלכה והשתכללה. אם בעבר אדם היה ניגש ומאיים באופן די ברור, היום בעצם ניגשים ודי ברור לכל הצדדים שהכסף צריך להיות מועבר גם בלי איומים. אם תשאל עסקים מסביב הם יעודדו אותך גם לשלם, ובזה נגמר הסיפור".

לעניין מדידת התופעה, אמרה אמיתי כי: "בישראל אין יכולת למדוד את פשיעת הפרוטקשן, יש לנו חשש מאוד גדול מצד הקורבנות להתלונן, וגם אם תרצה לבוא להתלונן במשטרה, יגידו לך שמישהו הציע לך שירות ואתה שילמת עליו, אז מה אתה רוצה?".

"פרוטקשן היא עבירה מאוד חמקמקה, אבל כן מצאנו כלים כמו קנסות מנהליים או קרן חילוט, שיעזרו להפוך את הפרוטקשן לפחות משתלם עבור ארגוני הפשיעה".

לסיום, תיארה אמיתי את המשמעות הרבה של ארגונים אזרחיים במאבק בפשיעת הפרוטקשן: "גם בעולם, לארגוני החברה האזרחית יש כוח מאוד משמעותי. צריך לתת לזה תמיכה. מאוד קשה להתמודד עם זה, אנחנו צריכים לתת המון מקום לחברה האזרחית לפעול, יש לה המון כלים שניתן להתמודד בעזרתם".

לעיון בדו"ח המלא של מורין ודן לחצו כאן