משה ליאון
משה ליאוןצילום: עיריית ירושלים

צוות מקצועי של משרד החוץ ועיריית ירושלים ניהל בחודשים האחרונים מספר סבבי שיחות עם הפדרציה הרוסית בנושא חלקת נדל"ן הממוקמת בפינת הרחובות קינג ג׳ורג׳ ומעלות בירושלים.

שיחות הצוות המשותף בהובלת אגף אירו-אסיה ואגף משפט במשרד החוץ ביחד עם מקביליהם בעיריית ירושלים, נועדו לקדם פתרון מוסכם בין העירייה והפדרציה הרוסית בנוגע לחלקה הנדונה.

על פי ההסכם שהושג בין עיריית ירושלים לפדרציה הרוסית תוקם על החלקה שלוחה של האגף הקונסולרי בשגרירות רוסיה בישראל, אשר תכלול, לפי ההסכם, גם אולם כנסים ומגורי דיפלומטים.

ההסכם עומד בקו אחד עם מאמצי משרד החוץ להגדיל את מספר הנציגויות הדיפלומטיות בירושלים בירת ישראל. שר החוץ אלי כהן בירך על ההסכם והודה לראש עיריית ירושלים, משה ליאון, ולצוותי העבודה במשרד החוץ ובעיריית ירושלים על עבודתם בהשגת ההסכם ובפעילות להקמת שלוחה של שגרירות רוסיה בירושלים.

בהודעה מטעם שגרירות רוסיה בתל אביב נכתב הבוקר (שישי) כי "ב-18 במאי חתמו הפדרציה הרוסית ועיריית ירושלים, בסיוע שגרירות רוסיה ומשרד החוץ של ישראל, על הסכם פשרה ועל הפרוטוקול שלו לבירור גבולות השטח חלקת הקרקע הרוסית במערב ירושלים. החתימה על מסמכים אלו הייתה תוצאה של תהליך ארוך שנים שיזם משרד החוץ של רוסיה.

"אנו יוצאים מנקודת הנחה כי רכוש הקרקע האמור ישמש, במיוחד, לבניית מתחם מבנים ומבנים המשמשים לצרכי סניף המחלקה הקונסולרית של שגרירות רוסיה בישראל. אנו מאמינים כי צעד זה משרת במלואו את האינטרסים של חיזוק נוסף של היחסים הידידותיים הרב-גוניים בין רוסיה וישראל, וכן עולה בקנה אחד עם המסלול הבלתי משתנה של ארצנו לקראת הסדר הוגן במזרח התיכון", כותבים הרוסים.

ב"ישראל היום" דווח כי במסגרת ההסכם עיריית ירושלים לא תפקיע את השטח לטובת מסלול הרכבת הקלה שצפוי לעבור במקום, ותחפש פתרונות תחבורתיים אחרים. נוסף על כך, העירייה תאפשר לרוסים לרשום בבעלותם שטח באורך 100 מטרים עבור הדרך למתחם הדיפלומטי העתידי. ירושלים גם תסיר את כל התביעות והדרישות שלה מהפדרציה הרוסית, ששנים רבות נמנעו מלשלם עליו מסים והיטלים כנדרש בחוק. כמו כן, החניון ברחוב המעלות ימשיך לפעול עד לבינוי מתחם שלוחת השגרירות.