איברהים ראיסי
איברהים ראיסיצילום: רויטרס

נשיא איראן, איברהים ראיסי, אמר בסוף השבוע (שבת) בטהרן בפגישה בינו לבין שר החוץ הסעודי, פייסל בן פרחאן, כי "לאיראן אין מכשולים משמעותיים בדרך להרחבת הקשרים עם כל המדינות המוסלמיות".

ראיסי אמר כי מדינות מוסלמיות שונות בירכו על שיקום היחסים בין איראן וסעודיה, שהן שתי מדינות מפתח בעולם המוסלמי. אבל,הוסיף, "רק אויבי המוסלמים, כולל ישראל, אינם מרוצים מהרחבת שיתוף הפעולה הבילטרלי והאזורי בין טהראן לריאד", כך כלשונו.

הנשיא האיראני אמר גם כי ישראל מהווה איום לא רק על הפלסטינים אלא על כל המוסלמים, והוסיף כי נורמליזציה של הקשרים עם המשטר לא תסייע בהגנה על הביטחון. הנשיא האיראני ציין גם שמדינות אזוריות צריכות לפתור את הבעיות עימן הן מתמודדות באמצעות דיאלוג ושיתוף פעולה, "ואין צורך בהתערבות של זרים".

שר החוץ הסעודי הביע שביעות רצון מחידוש הקשרים בין ארצו לאיראן, ואמר כי שני הצדדים נמצאים כעת "בשלב זהב". הוא התייחס לצו של המלך הסעודי להקים קבוצות עבודה שונות לפיתוח קשרים עם איראן, ואמר כי סעודיה עושה מאמצים לקדם את היחסים עם איראן ברמה האסטרטגית.

חימום היחסים בין איראן לסעודיה מערים קשיים רבים בזירה הדיפלומטית והאופרטיבית, לאור הזחילה האמריקנית לחידוש הסכם הגרעין עם איראן, כפי שמדווחים כלי תקשורת מערביים בתקופה האחרונה. הציר שאיראן מנסה לייסד עולה מעל מחלוקות פנים איסלמיות של סונים ושיעים, ומתפרסים אפילו עד סין ורוסיה, זאת על מנת להציג מפגן כוח למול מדינות NATO וכמובן ארה"ב וישראל.

התנעת המהלכים מול ריאד נועד בין היתר להביך את ממשלת ישראל ואת ראש הממשלה, לאור רמיזות שונות כי סעודיה תהיה המדינה הבאה לנורמליזציה במסגרת 'הסכמי אברהם'.

מאמציה של איראן למצות את הציר הדיפלומטי עם מדינות האזור מגיע כמובן גם על רקע תקיפה אפשרית של מתקני הגרעין האיראניים בידי מדינה זו או אחרת. הטיסה הארוכה של מטוסי קרב מתקדמים למתקנים החשאיים להעשרת אורניום באיראן עוברים מעל מדינות רבות. מדינות שצריך להיות משוכנעים כי לא יפעילו מערכות הגנה אווירית למול תוקפנות כזו, ולפי ההערכות בסדרי גודל משמעותיים.

עם זאת, הממלכה הסעודית נוהגת לשחק על כל המגרש כאשר מדובר על יחסי החוץ שלה. פלירטוט עם טהרן יכול בעיני השלטון בריאד לשמש כאינטרס זמני, והגיוני לשער כי בהינתן שינוי כלשהו במערכת האינטרסים הכלכלית של סעודיה ודרישה להישענות על כסף מערבי, השינוי יבוא מאליו ונראה פגישה של אותו שר חוץ סעודי עם אלי כהן או מזכיר המדינה האמריקני בלינקן.