אבי רוקח יו"ר הגרעין התורני בלוד
אבי רוקח יו"ר הגרעין התורני בלודצילום: מאיר אליפור

אבי רוקח יו"ר הגרעין התורני בלוד, מגיב היום (ראשון) לטורו רווי הייאוש של תושב העיר אריאל פלסקין, מפיח תקווה בתושבים ומסביר על תפקידו בקידומה של לוד ובמיגור הפשיעה, אשר לטענתו לא נובעת בהכרח מלאומנות ערבית אלא שהיא לרוב פלילית.

ראשית, פתח רוקח וטען על תקופת הזמן שמהקמת הממשלה ועד היום כי: "אין ספק שבחצי שנה האחרונה בהיבט של הפשיעה המצב לא טוב. מרגישים את זה. המציאות היא מורכבת ולא פשוטה. באותה נשימה אני רוצה להגיד שייאוש זה לא אופציה. אנחנו חיים ומתפתחים בעיר, וכל אדם שגר בעיר לוד, חשוב לנו שירגיש בטוח, ולא חשוב לאיזה חברה הוא שייך".

רוקח טען על תפקידו בשיפור העיר כי: "אנחנו כארגון רוצים לראות כל תושב חי פה בביטחון מלא. מה שאנחנו רואים זה שבכל מקום שיש פעילות חינוכית, פארקים, עסקים פועלים, חוגים שאנחנו מפעילים לכל התושבים, שם אין פשיעה. זו הדרך שלנו להתמודד עם המצב המורכב".

לעניין התוכניות הממשלתיות השונות לאורך השנים, אמר רוקח: "אני חושב שברמת הממשלה מנסים למצוא פעולות ותוכניות. העיר לוד נמצאת בבעיה חברתית כבר הרבה מאוד שנים. אבל אנחנו רואים בשנים האחרונות הרבה מאוד התקדמות גם של הרשות המקומית וגם של המשטרה. הפשיעה בעיר לוד היא לא בכל מקום, ואנחנו רואים שבמקומות שיש בהם פריחה וחיים, הפשע לאט לאט מצטמצם".

בנושא העשייה המשטרתית והמקומית למיגור הפשיעה והאלימות, הסביר רוקח: "המשטרה והרשות המקומית נחושים להתמודד עם הפשיעה. יש רצון כן לשפר את המציאות בעיר לוד. אבל גם כשמציגים תוכנית, הפגישה עם המציאות היא קשה מאוד. יריות שפוגעות בבית של עופרה לקס זה משהו שלא היה. יש תוכניות, אבל הם לצערי לא פוגשים את המציאות".

"אנחנו חברה אזרחית. אני לא מתרכז בללכת למפכ"ל או לשר ולהגיד לו לפעול במקומות כאלה או אחרים בהיבט של פשיעה. אני כן יודע לפעול בכמה שיותר אזורים בעיר כדי להביא פעילות חברתית ואפילו עסקית. אנחנו חושבים שהאלימות בעיר נובעת לא רק מלאומנות ערבית, אלא שהיא לרוב פלילית".

לסיום, אמר רוקח: "למדנו בשנים האחרונות שהפעילות של המחוקק והמשטרה פועלות בעיר. המשטרה עשתה הרבה מאז שומר חומות כדי להשיב את השקט בעיר. זה לא מספיק. אנחנו בקשר איתם, יש פה מפקד תחנה וראש עיר, אבל שורה תחתונה צריכים לקרות פה תהליכי עומק שגם ארגוני חברה אזרחית כמו שלנו אמורים לעשות ולבעבע מהשטח. אנחנו רוצים לייצר מצידנו כמה שיותר אזורים שוקקי חיים בעיר לוד, המחוקקים והמשטרה יעשו את שלהם הכי טוב ובעז"ה נגיע לתוצאות".