משה רוט
משה רוטצילום: ערוץ 7

ח"כ משה רוט (יהדות התורה) מסביר היום (שני) בשיחה עם ערוץ 7 על הרפורמה ׳שחשובה, אך אינה כל כך חשובה כמו עניינים כלכליים משמעותיים׳, מי תורם יותר ומי לוקח יותר מהמדינה, האם החרדים עומדים בפני חדלות פרעון ומה תיעדוף המשימות על שולחנו ועל שולחן מנהיג מפלגתו, השר גולדקנופף.

ראשית התייחס רוט לאמירתו אתמול (ראשון) וטען: "לא אמרתי שהרפורמה לא חשובה. הנושא של הרפורמה במערכת המשפט לציבור החרדי, פחות חשובה. אנחנו לא רואים שהרפורמה תשנה את הדברים בצורה מהותית. זה ישפר את המצב ונשמח שזה יקרה, אבל יש כעת נקודות מאוד קריטיות שיש לטפל בהם, לדוגמא דיור. הציבור החרדי סובל זה שנים מהזנחה בסוגיה הזו".

רוט המשיך בנושאים החשובים למגזר וגרס: "נושא שני הוא התחבורה הציבורית. אנחנו בעד ההתיישבות ורוצים לפתח ולייהד את הגליל. אבל אם אין תחבורה ציבורית, איך ניתן לשלוח לשם אנשים? ביקרתי ביישובים האלה והקשבתי לצרכים שלהם. בסוף אנשים הגיעו לגור בפריפריה ואין להם מענה. מה גם שרוב הציבור החרדי מתנהל באמצעות תחבורה ציבורית. המצב לא טוב".

שאלנו את ח"כ רוט האם הוא מוצא פרטנרים במשרדי הממשלה לתוכניותיו והוא הסביר: "יש דווקא הרבה היענות, אבל יש הלך חשיבה ׳מקובע׳. לדוגמא, אם רוצים לעשות קו אוטובוס חדש, הוא צריך להיות רווחי מהיום הראשון. ואי אפשר מההתחלה שזה יקרה. אנחנו דורשים ממשרד התחבורה ומשרד האוצר לשנות את המצב הזה, כדי שיהיה אפשר ליישב אנשים במקומות מרוחקים ולתת להם תשתית תחבורתית ראויה. אין פה עניין של דלת סגורה או פתוחה במשרדי האוצר והתחבורה, אלא שצריך לגבש מתווה ראוי לכך".

נראה שגם הטיפול בנושאים הללו לא זוכה לקונצנזוס פנים-מפלגתי כל העת, כך ח"כ רוט בעניין: "גם אנחנו בתוך עצמנו צריכים להחליט. אצלי על השולחן אני צריך לתדעף דברים ברמתי. חסידות צאנז פיתחה יישוב בטבריה של מעל 400 משפחות ורוצים לפתח עוד וליישב את הגליל עם צעירים. ואני רואה את זה הרבה יותר חשוב מאשר נוחות הקהילה במקום אחר. אצלי זה להיות או לחדול ואצלם זה לוקסוס".

לעניין הדיון של ׳מי מחזיק את מי׳ שנדון הרבה בציבור, ח"כ רוט טוען: "אהיה קצת בוטה. האם זה נכון להשקיע בציבור החרדי? פעם אחת ולתמיד צריך לדבר על זה באופן גלוי. אני יכול לדבר איתך על כל עיר חרדית, אבל בוא נישאר בנתניה, בקריית צאנז שהיא החסידות שאליה אני משתייך. כל הבניינים שם וכל המוסדות, הכל נבנה בכסף של התושבים וכסף של הציבור החרדי. בנו מאפס. מכלום. וזה לא נעצר שם. בנו בית חולים, מעון ילדים, מוסדות מכל הסוגים, שכל אלה משרתים את כל האוכלוסיות".

"לבוא ולשאול מי תרם למי, האם המדינה תורמת לקריית צאנז או קריית צאנז תורמת למדינה, אז כמובן שקריית צאנז תורמת למדינה. זה רק דוגמה , אבל המשוואה הזאת קיימת בכל הקהילות החרדיות. אנחנו מייצרים המון הכנסות. את המוסדות שלנו אנחנו בונים לבד. לבוא להגיד כאילו אנחנו לוקחים כל כך הרבה כסף מעל לגודלנו בציבור, זה פשוט לא נכון", כך כלשונו.

בעניין חדלות פרעון פוטנציאלית בציבור החרדי, כנגזרת מהעלאות הריבית בתקופה האחרונה, אמר ח"כ רוט: "הציבור החרדי כן יהיה גמיש, בניגוד למה שמצטייר כאילו אנחנו שאננים וחושבים שמישהו יציל אותנו. כל אחד דואג למשפחתו וזה לא איזה בעיה קולקטיבית או פתרון קולקטיבי. אחד הפתרונות שמונגשים לקהילה שלי, יושבים אנשים ומנסים להביא פתרונות דיור. השר גולדקנופף יושב כבר עכשיו על תוכניות חומש כדי לפתור את זה. לדוגמא השטח שמצוי קרוב לקריית גת, הולכים לפתח את זה לציבור החרדי כדי שיקנה דירות".

ח"כ רוט סיים ואמר בעניין: "זה טוב גם לציבור הכללי. לשחרר קרקעות וחסמים, לעזור לקבלנים ועוד רשימה ארוכה של דברים שאחד משלים את השני ויסייע ברמה הכללית לשוק הדיור".