אוריאן בן כליפא
אוריאן בן כליפאצילום: Yonatan Sindel/Flash90

בית משפט השלום בירושלים גזר הבוקר (ג') על שוטרת מג"ב אוריאן בן כליפא שהורשעה בתקיפת ערבייה תושבת מזרח העיר קנס בסך 4,000 שקלים. המקרה אירע בנובמבר אשתקד.

כמו כן נגזרו על בן כליפא שמונה חודשי מאסר על תנאי ופיצוי לנפגעת העבירה בסך 2,000 שקלים.

השופטת ג'ויה סקפה שפירא כתבה כי "מצופה משוטר האמון על שמירת החוק ואכיפתו, להוות דוגמא ומופת לאזרחים שאותם הוא משרת, להפגין שליטה עצמית".

בן כליפא הגיבה על גזר דינה ואמרה לגלי צה''ל: "אכזבה, אין מילים בפי כדי לתאר את התחושה הכואבת. לא נתפס שאין אמת בבית המשפט, חוסר הצדק משווע. לא אשקוט ולא אוותר - אלחם עד הסוף להוכיח את חפותי והצדק עימי ייעשה בעזרת השם"

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר טען כי גזר הדין מוכיח את נחיצותה של הרפורמה המשפטית. בן גביר אמר כי ''ההחלטה של השופטת שפירא לגזור על לוחמת שהגנה על כולנו מול פורעים עונש מאסר על תנאי היא מקוממת. לצערי האג'נדה של השופטת גברה על המקצועיות ועל ההלכה המשפטית שלא מרשיעים במקרה כזה. ההחלטה הזו מוכיחה שוב: יש צורך ברפורמה אמיתית במערכת המשפט ולא ברפורמה קוסמטית. רפורמה אמיתית עכשיו''.

כזכור, בן כליפא המשרתת במשמר הגבול הוצבה בשער האריות בירושלים במסגרת תפקידה. אישה ערבייה ואחיה ביקשו לעבור את החסימה המשטרתית ובן כליפא סירבה לתת להם לעבור. בשלב מסוים, היא דחפה את האישה מספר פעמים. לפי כתב האישום בן כליפא משכה את הערבייה בחיג'אב ובשיער, הפילה אותה וגם כאשר היא הביאה אותה לתחנת המשטרה היא חנקה אותה וטלטלה אותה.

לאחר שאחיה של האישה הערבייה ניסה להתערב הנאשמת תפסה אותו בצווארון חולצתו בעוד המתלוננת ניסתה לחלצו. בן כליפא הורשעה בעבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש וזוכתה מעבירה של שיבוש הליכי משפט.

השופטת ג'ויה סקפה שפירא אמרה בהכרעת הדין כי "האירוע החל בתגובה למה שהיא עצמה כינתה חוצפה, אבל היא מיהרה להגיב בכוח ודחפה את המתלוננת מספר פעמים. לא הייתה סמכות לשימוש בכוח והדחיפות לא רק היו מיותרות אלא הציתו אירוע אלימות קשה יותר".

השופטת מתחה גם ביקורת על מח"ש: "החוקרים המתינו זמן רב לזמן את העדים לאירוע - בני משפחה של המתלוננת. נוכחות של אבי המתלוננת בחקירת האח ותרגום הדברים מלמדת על טעות יסודית של מח"ש. לא נגבתה עדות משוטרי יס"מ הנראים בסרטונים. בנסיבות אלה שהחקירה התנהלה כה ברשלנות, העמדתה לדין בגין שימוש בהליכי משפט סותרת את תחושת הצדק ולכן אין להרשיעה בה".

עו"ד אייל בסרגליק ודניאל הרמן המייצגים את בן כליפא מסר בתגובה לגזר הדין: "בית משפט דחה את דרישת מח''ש למאסר על דרך עבודות שירות וקבע מאסר מותנה בלבד בתיק זה. בכוונתנו לערער הן על ההרשעה והן על העונש ובכלל זה אי ביטול ההרשעה. כשקיבלנו תיק זה בתחילת פרשת הגנה, דרישת מח''ש הייתה למאסר בפועל, היום אנו לאחר שאוריאן זוכתה מכל העבירות המופיעות בכתב האישום ואנו נמשיך להילחם להוכיח את חפותה של מרשתנו".