הרב בני לאו
הרב בני לאוצילום: חזקי ברוך

הרב ד"ר בני לאו מתארח אצל דודו סעדה ומגיב על סרטון הבחור החרדי שהותקף אתמול באוטובוס.

"זה נובע מפחד. החזות שלו הוציאה אותה משיווי משקל. אתה רואה מישהו שמאיים על הקיום שלך, ופתאום חושב לאן המדינה הולכת, איך המדינה תיראה בעתיד. הבית שלי משתנה מבפנים וזה מאיים ומעורר המון המון פחדים. המדינה הוא בית משותף ואתה חייב קודם כל להסתכל ולהבין שיש הרבה שותפים לבית".

הרב לאו עומד בראש מיזם 929 - לימוד פרק יומי בתנ"ך: "90,000 איש לומדים בקביעות. זה בית מדרש ענק. כשאתה פונה לאוכלוסייה שהיא אינטליגנטית אבל לא דתית, אתה בא ואומר להם - בואו תהיו שותפים איתי למיזם של לימוד תנ"ך והם אומרים לך אני לא רוצה להיות שותף כי אתה רוצה שאנחנו נשמע את קולך ואתה לא מוכן לשמוע את קולנו. והם צודקים. לכל אדם באשר הוא יש חלק בתורה, אני לא בעל הבית על התורה. המיזם הזה משחרר את הבעלות על התורה ומאפשר לכל אדם להגיד יש לי חלק בתורה".

"בחוויה שלי, יש אנשים עם 3 סוגים של דלתות: יש דלתות פתוחות. יש אנשים עם דלתות נעולות הרמטית. אני מכבד אותם, אומרים אתה מאיים עלינו, אתה מפחיד אותנו, אתה מערער אותנו, לא רוצים קשר - דלת נעולה. ובין הנעולה והפתוחה מסתובבות דלתות סגורות של זרות של ריחוק ושם צריך לעשות הקש בדלת.. אתה צריך לראות אם יש חפץ לב, ואם יש - באמת הכל נפתח".

על התמיכה בלהט"ב: "יש נוסחה כזאת שבחברה הדתית כשאדם יוצא מהארון - בבת אחת המשפחה שלו נכנסת לארון. החברה שלנו היא חברה שופטת, מקטלגת מאיימת, והתפקיד שלי זה לדאוג להם - לעזור לאנשים האלה פשוט לחיות, לשמור עליהם ולשמור על החיים שלהם".

במשך 18 שנים כיהן כרב בית כנסת הרמב"ן בשכונת קטמון בירושלים: "לא עזבתי. אני עדיין מתפלל בבית כנסת, אבל אני לא רב הקהילה. זו היתה התמסרות שאין דומה לה, באמת יומם ולילה. בחרתי לעזוב כי הייתי מסור כל כולי למפעל של 929, וראיתי שהזמן שאין לי הוא על חשבון הקהילה".

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט.

האזנה נעימה.