פיגוע ליד עלי
פיגוע ליד עליצילום: פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט ושר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ סיכמו על קידום מיידי של תכנון של כ-1,000 יחידות דיור חדשות ביישוב עלי, צמוד למקום הפיגוע הרצחני שאירע אתמול ובו מצאו את מותם ארבעה יהודים.

גלנט, סמוטריץ' ונתניהו מסרו בהודעה משותפת של לשכת ראש הממשלה כי "התשובה שלנו לטרור היא להכות בו בעוצמה ולבנות את ארצנו".

שרת המשימות הלאומיות אורית סטרוק בירכה על החלטת ראש הממשלה והשרים: ''1000 משפחות יהודיות נוספות במקום בו נגדעו חיים יהודיים. ידע כל מחבל, שזה תג המחיר הציוני לרצח יהודים. במקום ממנו ינסו לעקור אותנו - שם נעמיק שורשים. לא במקום חיסול המחבלים, לא במקום המחסומים, ולא במקום יבוש ביצת הטרור. אבל כן כצעד ציוני נחוץ וברור''.

ראש המועצה האזורית גוש עציון ויו"ר מועצת יש"ע שלמה נאמן אמר "ידעו כל מבקשי רעתנו, אנחנו כאן כדי להישאר. אנחנו מברכים את רה"מ נתניהו, שר הביטחון גלנט ושר האוצר סמוטריץ׳ על תשובה ציונית ראויה. שום טרור לא יכניע אותנו, נמשיך לחיות ולצמוח בארץ אבותינו".

ראש המועצה המקומית בית אל שי אלון בירך על הכוונה לתכנן 1,000 יח"ד בעלי אך הצהיר: ''איננו מסתפקים בכך. לא ננוח ולא נשקוט עד להחלטה ברורה על מבצע רחב ביו"ש למיגור הטרור ואיסוף התחמושת הבלתי נתפסת במרחב''.

בתוך כך, ראש מועצת בנימין ישראל גנץ העביר את לשכתו למקום הפיגוע בכניסה ליישוב עלי במחאה על המדיניות הביטחונית של הממשלה. גנץ אמר: "יש לחזור למדיניות התקפית חסרת פשרות, להיכנס לקיני הטרור ולרוצץ שם את ראשי הנחש. הממשלה צריכה להוביל את הקו הזה ולהנחות את צה"ל ומערכת הבטחון לגבש תכנית מבצעית מיידית''.

''ממשלת ישראל אחראית על ביטחון אזרחיה וחובתה לצאת להתקפה ולא להמתין חלילה לנפגעים נוספים ולהמשך התעצמות המחבלים. אנחנו נעשה את המוטל עלינו בביסוס ההתיישבות. נצמיח כאן בלב ארץ ישראל חיים שוקקים ושמחים", הבטיח ראש מועצת בנימין.

מאות מתושבי עלי והסביבה, בני משפחה וחברים, השתתפו בצהריים (רביעי) בהלוויתו של עופר פיירמן, אחד מארבעת הנרצחים בטבח בתחנת הדלק הסמוכה ליישוב.

משה אזולאי, תושב עלי וחברו של עופר, ספד לו בגלי צה''ל: "לעופר היתה רגישה שהרבה אנשים לא ניחנים בה. אני חבר ועד ביישוב ומידי פעם נפגשים תושבים ואתה יודע שבכל מפגש כזה עופר יגיע ויספר על התמרור שהתעקם ועל המנורה שחסרה ועל המדרכה שלא צבעו אותה בצבעים הנכונים.

"בכל דבר שהיית צריך עזרה של משהו יש סיכוי טוב שהיית מוצא את זה אצל עופר כי ככה הוא היה, היה אוהב לעזור והיה מאוד מעורב בחברה שלנו'', סיפר אזולאי.

שר הכלכלה ניר ברקת אמר בהלוויתו של עופר הי"ד: "נפעל במעשים ולא בדיבורים כדי שכולם ידעו מי בעל הבית של הארץ הזו".

הלווית נחמן שמואל מורדוף. צילום: ערוץ 7

מאות בני אדם השתתפו הבוקר בהלווייתו של נחמן שמואל מורדוף בן ה-17, תושב אחיה בבנימין, שנרצח אתמול בפיגוע ירי ליד היישוב עלי. הוא הותיר אחריו הורים ושבעה אחים ואחיות. ההלוויה נערכה בבית העלמין ביישוב שילה.

משפחתו של הנער נחמן ספדה לו, "ילד חייכן נמרץ ואהוב על כל חבריו. תמיד עסק בקודש, בעזרה לזולת, בחיוך וחיזוק לחלש, היה בעל יושר, אמת וכיבוד הורים. ראה ללב אדם ולא כלפי חוץ וכך התחבר לאחר ממקום של תום. הדיבור שלו היה בעיקר בעזרת החיוך המקסים. אהב את האדם ואת הארץ".

"ידיו היו מחוספסות מעבודת כפיים באדמה אותה כל כך אהב. את החיבור לאדמה ולבוראו עשה דרך בעלי החיים אותם אהב, ואיתם אהב לטייל בין שביליה של הארץ הזו כשרעה את הצאן ודאג לו ממש כפי שלמד מאבותיו. החלוציות ואהבת הארץ, האדם וכל בריאה בעולם, היו מקורות האנרגיה אשר מילאו אותו. התום השקט והחיוך היו תמונת נשמתו".

אורה מורדוף, אמו של נחמן שמואל, אמרה לכאן רשת ב: "הלב נשבר לרסיסים, מצד שני יש אמונה בה' שמנהל את העולם. מודים לה' שנתן לנו מתנה כל כך גדולה, נתן לנו את נחמן. הוא עוד לא היה בן 16, ילד עם הרבה כוחות ושמחה, ילד שאהב את הארץ ועם ישראל. רצה לעשות רק טוב. לפני הכל בשביל כולם ולא בשביל עצמו. הלב שלי שבור".

הרב חנניה פולק רב הישוב אחיה ספד: "נחמן, באת באש ובמים ונהרגת על שם קודשו ונטבחת על קידוש שמו. נחמן אתה קרוב לה' שכל כך אהבת והיית מחובר אליו. אנחנו כאן בוכים עם המשפחה שלך וכל עם ישראל. בוכים על חילול שמו של ה'. נחמן עם הכוחות והארת הפנים של אמת, עומק ועבודת ה' של גבורה וכוחות. אהבת את הארץ והיית מחובר לאדמה הזאת וכל כולך הולך להיות עטוף בה''.