צוללת הטיטאניק
צוללת הטיטאניקצילום: ISTOCK

סימני חיים: כוחות החילוץ המחפשים אחר הצוללת שטבעה במהלך ביקור בשברי ספינת הטיטאניק הצליחו לקלוט בעזרת סונאר מתקדם קולות נקישות שבקעו ממעמקי הים.

על פי ההערכות מדובר בצוללת שטבעה, ועליה חמישה בני אדם שביקשו לראות את שברי ספינת הפאר שטבעה בשנת 1912.

משמר החופים האמריקאי פרסם הודעה בחשבון הטוויטר שלו בה נכתב כי "כלי טיס קנדי זיהה רעשים תת-מימיים באזור החיפוש, שהובילו להעברת פעולות החילוץ של המופעלות מרחוק, בניסיון למצוא את מקור הרעשים. החיפושים האלו הניבו תוצאות שליליות אבל אנו ממשיכים".

על פי הפרטים שהותרו לפרסום נשמעו נקישות ממעמקי האוקיינוס בכל 30 דקות, במשך ארבע שעות, וכעת מנסים צוותי החיפוש והחילוץ לאתר את הצוללת באזור בו נשמעו הרעשים.

החשש הוא כי החמצן שבתוך הצוללת יאזול בתוך שעות ספורות בלבד.

כאשר הצוללת יצאה לדרכה ביום ראשון בבוקר היה עליה חמצן עבור 96 שעות בלבד, אך כמות החמצן גם תלויה בקצב הנשימות של חמשת האנשים הנמצאים בצוללת. בין היתר היו על הצוללת איש העסקים הפקיסטני שאהזאדה דאוד, סגן יו"ר אחד הקונגלומרטים הגדולים בפקיסטן העוסק בתחומי דשן, ייצור רכבים, אנרגיה וטכנולוגיה, יחד עם בנו סולימן. גם המיליארדר הבריטי האמיש הארדינג ומייסד ומנכ"ל חברת OceanGate, המפעילה את הצוללת ומציעה את הביקורים לשברי הטיטאניק, סטוקטון ראש, היו על הצוללת.

פרנק אוון, מומחה לצוללות, אמר לאתר הגרמני "דויטה וולט" כי הנקישות שנשמעו מהוות סימן חיובי לגבי מצבם של האנשים בבטן הצוללת. הוא סיפר כי במקרה של טביעת צוללות, יש פרוטוקול קבוע המורה לאנשים בצוללת לנקוש למשך שלוש דקות מדי חצי שעה. מאמצי האיתור של הצוללת מתקיימים בשיתוף מסוקים, מטוסים וספינות נוספות המשייטות במי האוקיינוס האטלנטי.