בר מצווה בכותל
בר מצווה בכותלצילום: יד לאחים

שמונה ילדים שחולצו עם אימותיהם מכפרים ערביים על ידי פעילי 'יד לאחים', חגגו את בר המצווה שלהם בטקס משותף ומרגש ברחבת הכותל המערבי.

במסגרת האירוע עלו הנערים לתורה אחד אחרי השני, לעיני האימהות שהתרגשו בעזרת הנשים: "כל הזמן חששתי לעתידו, אבל עכשיו אני יודעת שניצחתי ושהילד שלי יגדל כיהודי" העידה אחת מהן בהתרגשות.

לאחר מכן שמה הקבוצה את פעמיה לעבר "מבט אל העבר - חוויה במציאות מדומה על בית בית המקדש" הנמצא בסמוך, שם שמעו על ההיסטוריה של בית המקדש וירושלים ועל החיבור והשייכות של כל יהודי למקום הקדוש.

שורי קוסטליץ מהמחלקה להצלה מטמיעה ביד לאחים סיפרה כי שתי נשים אמרו לה לאחר הסיור כי זו פעם ראשונה ששמעו הסבר כה נרחב על הקשר בין יהודים לבית המקדש. "אחרי שנים של נתק הן הרגישו תחושת שייכות וממש בכו כשסיפרו על כך" העידה.

טקס בר המצווה נערך בשיתוף פעולה עם בית חב"ד בנתניה שחגג את כניסתם לעול מצוות של 30 מילדי העיר, כפי שהוא עושה בכל שנה בתקופה זו.
ביד לאחים אומרים כי בשבוע הבא ייקחו אנשי הארגון את נערי בר המצווה לביקור אצל גדולי ישראל, ויערכו לכל אחד מהם בר מצווה חגיגית בהשתתפות פעילי הארגון, בני משפחתם של הנערים וחבריהם לספסל הלימודים.