יתרון בריאותי?
יתרון בריאותי?צילום: iStock

לא לכולם יש זמן או יכולות לישון באמצע היום, אבל ייתכן ויש למנוחה קצרה גם יתרון בריאותי. מחקר חדש מאוניברסיטת קולג' לונדון UCL ומאוניברסיטת הרפובליקה באורוגוואי טוען כי שנת צהריים עשויה להיות קשורה לנפח גדול יותר של מוח הישנים.

במחקר, נבדקו נתונים של חצי מיליון אנשים בגילאי 40-69 ואת נפח המוח שלהם יחד עם יכולות זיכרון חזותי וזמן התגובה שלהם. הנבדקים התבקשו לשתף לגבי הרגלי השינה שלהם בצהריים וכן בחנו גנים שנמצאו בעבר קשורים לנטייה לשנת צהריים.

למרות שלא נמצא קשר בין תנומה בשעות היום ליכולות הזיכרון או לזמן התגובה, החוקרים מצאו קשר בין שנת צהריים קלה ונפח גדול יותר של המוח. במחקרי עבר שצוינו במאמר, נמצא כבר שחלק מתהליך ההזדקנות חלה עם השנים ירידה ביכולות הקוגניטיביות וכן ירידה בנפח המוח. בממצאי המחקר נמצא שנפח מוח גדול יותר אצל מי שנהג לנמנם בצהריים היה שווה ערך ל2.6-6.5 שנים של הזדקנות.

בראיון לBBC, אמרה ד"ר גארפילד, שהייתה אחת ממובילי המחקר, כי כל אחד עשוי לקבל תועלת משנת צהריים קלה במשך היום. לדבריה, בניגוד להמלצות אחרות כגון הגברת הפעילות הגופנית או שמירה על תזונה, שינה במהלך היום היא כנראה המלצה שחלק גדול מהאנשים יוכלו לאמץ יותר בקלות.

עם זאת, ד"ר גארפילד עצמה אמרה כי היא מעדיפה לעשות פעילות גופנית מאשר לנמנם, דבר שגם הוא הוכח כמועיל לבריאות המוחית, גם אם הוא רעיון פחות פופולרי מאשר פשוט לפרוש לשינה באמצע העבודה.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!