טסט. אילוסטרציה
טסט. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

תלונה שהוגשה לנציב תלונות הציבור במבקר המדינה מתארת את סיפורו של תלמיד אשר ביקש לגשת לבחינה מעשית לקבלת רישיון נהיגה, התייצב בשעה שהוקצתה לו וגילה שהבוחן אינו נוכח ואף ביטל את המבחן, 9 דקות לפני מועדו המקורי.

על פי המקרה, למתלונן נקבע מועד לביצוע בחינת נהיגה מעשית (טסט) בשעה 10:45 במשרד הרישוי בירושלים, המרוחק ממקום מגוריו. ואולם כאשר הגיע המתלונן בשעה היעודה למשרד הרישוי גילה שהבוחן כבר עזב את המקום ודיווח על ביטול הבחינה. בעקבות כך נאלץ המתלונן לשלם שוב את אגרת הבחינה ולקבוע לה מועד חדש.

בדיקת נציבות תלונות הציבור העלתה כי במהלך הבחינה המעשית נדרשים הבוחנים להזין חיוויים שונים במערכת הממוחשבת, כגון זהות הנבחן ומועד תחילת הבחינה בפועל. הועלה כי במקרה זה הזין הבוחן "ביטול מבחן". הנציבות ביקשה וקיבלה את הנתונים הגולמיים מהמערכת הממוחשבת, והתברר כי הבוחן הזין "ביטול מבחן" בשעה 10:36, תשע דקות לפני המועד שבו הייתה אמורה להתחיל הבחינה של המתלונן, ואז עזב את המקום.

עוד לפני סיום הבירור, המתלונן כבר עבר בהצלחה את הבחינה המעשית וקיבל רישיון נהיגה, אולם לאור ממצאי בירור התלונה והליקוי שנמצא לגבי ביטול הבחינה הקודמת, הוא קיבל החזר של אגרת הבחינה ששילם.

נציבות תלונות הציבור ביקשה לדעת כיצד בכוונת רשות הרישוי לפעול בנוגע לליקוי שנמצא - האפשרות להזין "ביטול מבחן" לפני שעת התחלתו בפועל. רשות הרישוי מסרה כי היא מתכננת שינוי במערכת הבחינות, לשם מניעת אפשרות כזו.