העימותים
העימותיםצילום: TPS

ארגון 'בצלמו' פנה לשר לביטחון לאומי ולמשטרה בעקבות התיעוד מהישוב עטרת שבו נראה שוטר תולש את זקנו של יהודי.

במכתב החתום על ידי יועמ"ש בצלמו עו"ד מיכאל ליטווק נכתב: "אתמול נקטה המשטרה באלימות קשה כלפי תושבים שהגיעו למחות בשער היישוב עטרת, עת שהמשטרה נקטה בשיטה של ענישה קולקטיבית, חסמה את שער היישוב ובפועל היישוב עטרת היה במצור במשך שעות ארוכות".

עוד כתב כי "מתיעודים מהאירוע עולה שהמשטרה נקטה באלימות קשה מאוד שלא לצורך. באחד התיעודים ניתן לראות כי שוטרים מחשמלים באמצעות טייזר אישה שנכחה במקום, מבלי שהיה כל צורך בשימוש בו".

"במקרה נוסף", מציין ליטווק, "שוטר תלש באכזריות את זקנו של אחד המוחים והשליך אותו לארץ, מקרה שמעבר לאלימות החמורה יש בו משום פגיעה ברגשות דת ובסממני יהדות של אותו מוחה וכן, בפגיעה אנושה בכבודו של יהודי המקפיד על גידול זקנו – מדובר במראה מביש ומזעזע בו שוטר בכוונה תחילה מושך בעוצמה ותולש זקנו של יהודי שביקש למחות ולדרוש ביטחון אישי".

במכתב הוא מבהיר כי "מדובר בהפרת הנחייה ברורה של ראש מחלקת סיור ושיטור במשטרת ישראל המחייבת את השוטרים לפעול באופן מכבד ולהימנע בכל דרך ממשיכה של זקן ופאות".

"מדובר באלימות קשה מנשוא, הדורשת בירור מעמיק ומיצוי הדין עם השוטרים האלימים", דורשים ב'בצלמו'. "בשל האמור, אבקשכם לנקוט בצעדים משמעתיים כנגד השוטרים המעורבים, לחקור אותם באזהרה ולמצות עימם את הדין. כמו כן, אבקשכם לחדד את ההנחיות ולהוציא הודעת גינוי והבהרה למנוע הישנות מקרים דומים כאלה בעתיד".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "מפגיני בלפור וקפלן וכן הדרוזים בגולן נהנים מכפפות משי, ואילו יהודים שמוחים אחרי שחבריהם נרצחים בדם קר סובלים מאלימות חסרת פרופורציה מצד משטרת ישראל! לא ניתן לזה לקרות ונאבק נגד כל אלימות משטרתית".

ממשטרת ישראל נמסר: "בעקבות האירועים שאירעו במהלך השבת ביישוב עטרת ובכפר אום צפא, הנחה מפקד מחוז ש"י, ניצב עוזי לוי לתחקר את האירועים ולהגיש לו עד סוף היום את הממצאים הראשונים".