המשנה ליועמ"שית מזהיר
המשנה ליועמ"שית מזהירצילום: גדעון שרון

ועדת החוקה מתכנסת גם היום (שני) לדון בביטול עילת הסבירות. עורך הדין גיל לימון, המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, הציג בוועדה את עמדת גלי בהרב-מיארה נגד ביטול עילת הסבירות כפי שהיא מוצעת בוועדת החוקה.

"איננו מבקשים להתעלם מהקשיים הטמונים ביישומה של עילת הסבירות לאורך השנים. אולם קושי ביישומה של העילה והזהירות הנדרשת בה, אינם מצדיקים את ביטולה. ניתן למשל לחשוב על הסדרת חובת הסבירות של רשויות השלטון, במסגרת הסדר המתייחס גם לאופי ההתערבות השיפוטית האפשרית במקרים בהם מופרת אותה חובה, ואשר כולל את הבניית שיקול הדעת השיפוטי ביישומה, על מנת להביא לצמצום השימוש בה למקרים בהם הדבר מתחייב. חוק יסוד: השפיטה הוא בוודאי לא האכסניה המתאימה להסדר שכזה", טען לימון.

הוא הוסיף כי "הביטול של חובת הסבירות כך שלא תחול על דרג נבחר, שמשמעותו היא, בין היתר, 'חיסו'" גם של החלטות שרירותיות, הוא אמצעי קיצוני ביותר ובלתי קביל. יהיה בו כדי להותיר את הציבור חשוף לשרירות ללא אמצעים אפקטיביים להתמודד איתה, במקרים בהם עילות שיפוטיות אחרות לא יתנו מענה. מדובר במאות ואלפי החלטות שלטוניות, ועל כן הפיקוח הפרלמנטרי איננו יכול לתת חלופה אפקטיבית לביקורת השיפוטית. בכך, ההצעה הנוכחית דומה להצעות נוספות לתיקון חוקי יסוד בהן הכנסת עסקה בחודשים האחרונים – כמו, ביטול הביקורת השיפוטית על חוקי יסוד מבלי לקבוע מהם חוקי יסוד, וביטול הביקורת השיפוטית על מינוי שרים מבלי לקבוע את תנאי הכשירות למינוי. דהיינו, הצעות שמבטלות איזונים ובלמים חשובים בשיטתנו הדמוקרטית, מבלי להסדיר ערובות, חלופות או הסדרה רחבה של הנושא – הצעות שיוצרות "חורים שחורים נורמטיביים" בשיטת המשפט הישראלית".

"הצעה זו – אם תתקבל – תבטל ערובה חשובה המבטיחה שהשלטון יפעל בהגינות ובהיעדר שרירות כלפי הפרט. היא תפגע פגיעה קשה בערכים דמוקרטים בסיסיים, כמו תקינות פעילות המנהל, טוהר המידות של השירות הציבורי, שלטון החוק ואמון הציבור. משכך, עמדת הייעוץ המשפטי לממשלה היא שאין מקום לקידום ההצעה ולפיכך אנחנו מתנגדים לה", טען המשנה ליועמ"שית.

יו"ר ועדת החוקה ח"כ רוטמן הגיב על דבריו: "אני מאוד שמח שמגיעים נציגי הייעוץ המשפטי לממשלה. אם אפשר לתת לך הצעת עריכה - הייתה פה חזרתיות ויש פה חברי כנסת נוספים שמחכים לדבר".

במהלך הדיון הוצאו ממנו ח"כים מהאופוזיציה וגם ח"כ טלי גוטליב שטענה כי "לא נשאר כלום מהרפורמה שהייתה על השולחן".

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ שמחה רוטמן, ענה לאופוזיציה: "לא מעניין אתכם שום דבר חוץ מראשון בנובמבר, תאריך הבחירות שבו הפסדתם והחלטתם לשרוף את המדינה".

ח"כ גלעד קריב ממפלגת העבודה תקף בדיון את השרה אורית סטרוק על שתהתה אם המפכ"ל, הרמטכ"ל וראש השב"כ הם "כוח וגנר": "השרה סטרוק לא התביישה לכנות את ראשי מערכת הביטחון בכינוי כוח וגנר. כוח של רוצחים, אנסים ושכירי חרב. רק אחרי שהתפתחה מהומה היא אמרה 'השתמשתי בביטוי שגוי'. ולנו אתם קוראים אנרכיסיטים? השתגעתם? חבורה מופרעת וקיצונית ששום דבר לא קדוש בעיניה".

בדברי הפתיחה במהלך הדיון, חה"כ עופר כסיף התייחס לפעולות הנקם של יהודים בפלסטינים, בעקבות הפיגוע בעלי: "זאת ממשלה מופרעת, פרועה ותומכת טרור. אנחנו רואים בימים האחרונים פורעים שלא היו מביישים את פרעות קישינב. שורפים בתים של פלסטינים שחיים תחת כיבוש אכזרי. הממשלה המתועבת הזו נותנת רוח גבית, לא מגנה ומגבה".