דוקטור קרבלניק
דוקטור קרבלניקצילום: דוקטור קרבלניק

הקיץ כבר כאן, ואיתו גם גוברת החשיבות לשמירה על העור ועל בריאותנו הכללית מפני נזקי השמש. תפסנו את ד"ר קלרה קרבלניק , מומחית לרפואת עור ומין, לשיחה צפופה על המוצרים שהיא פיתחה, כמו קרם לחות והגנה ייחודי וקרם ההזנה ללילה, וגם על ייעוד והגשמה, ההיסטוריה של סרטן העור בארץ והחשיבות של קוסמטיקאיות (כן, שמעתן נכון) בגילוי מוקדם של סרטן העור.

שלום, ד"ר קלרה קרבלניק. אז תספרי לנו קצת על עצמך, ומה גרם לך לפתח מוצרים ייחודיים לעור?

אני מאמינה שלכל אחד יש תפקיד מיוחד בעולם. ידעתי שאני רוצה להיות רופאה מאז שאני זוכרת את עצמי ולפני 50 שנים בדיוק סיימתי את לימודי הרפואה. כשהגענו למחלקת עור במסגרת הלימודים, שמתי לב לדבר מעניין. כמעט על כל מחלה ומחלה נכתב שאנחנו לא יודעים מה הסיבה למחלת העור, כלומר, מה המכניזם של התפתחותה.

מאז ועד היום רפואת העור עניינה ואתגרה אותי, ואני מרגישה שהשליחות שלי היא לסייע ולעזור למטופלים שלי, ולאנשים בכלל, בכך שאני מביאה להם את הרפואה הטובה ביותר, ואת הקוסמטיקה שכיום חשובה גם היא. אם פעם היינו עסוקים ברפואה בעיקר בהישרדות, היום אנחנו מבינים שאיכות חיים היא חשובה. ב-50 השנים שאני רופאה תחום הרפואה התפתח באופן מדהים, מה שמאפשר לנו לא רק להציל חיים, אלא גם לדאוג לאיכות החיים של המטופלים שלנו, באמצעות מוצרי קוסמטיקה שיהיו נכונים ובריאים עבורם, למשל.

בין מוצרי הקוסמטיקה השונים, את פיתחת קרם הגנה ייחודי, שאמור לסייע לנו בהתמודדות עם נזקי השמש.

נכון, תחילה חשוב לציין שאנחנו במגמת שיפור. לפני כ-20 שנה, ישראל הייתה במקום השלישי בעולם בתחלואה בסרטן העור. היום, לפי הסטטיסטיקה אנחנו במקום ה-23. זה קרה בעקבות מודעות שגברה, הן של הרופאים, הן של קוסמטיקאיות שקיבלו הדרכות בנושא (גם על ידי), והן של המטופלים. בדיקות תקופתיות של העור והסרה מוקדמת של נקודות חן חשודות נהיו עניין שבשגרה, וכן, גברה המודעות לשימוש בכובע, משקפי שמש, שרוולים ארוכים וקרם הגנה. הבנתי שיש לי יתרון בתור רופאת עור שמכירה מקרוב את התחום ואת הצרכים של המטופלים, בפיתוח קרם הגנה מתאים.

אז מה מיוחד בקרם ההגנה שלך?

תחילה, הקרם עמיד במים וזיעה למשך 8 שעות, דבר חשוב מאוד בקיץ הישראלי כשאנחנו מזיעים הרבה ונהנים ממקורות מים. בנוסף, ההגנה היא מחומר צמחי המבוסס על תערובת של חומרים פיזיים וביולוגיים – צמחים ופלנקטונים שסופגים את קרינת האולטרא סגול ומפרקים אותה בגוף באופן טבעי שאינו מזיק, ובכך מפחית משמעותית את הסיכוי לאלרגיות. לכן, הקרם שלנו מתאים במיוחד גם לילדים ופעוטות (מעל חצי שנה).

יתרון נוסף הוא שזהו לא רק קרם הגנה – אלא גם קרם לחות, ואפשר להשתמש במריחה אחת עבור שני הצרכים של העור – גם בהגנה מפני השמש ומפני חומרים מזיקים (כמו אבק, אבקת בנייה ופיח שמצטברים במהלך היום) וגם בלחות שתשמור על העור שלנו צעיר ורענן יותר. בלילה יש לנו גם מוצר משלים וחשוב לא פחות והוא קרם ההזנה שעשיר בוויטמינים ומינרלים המסייעים בבנייה והתחדשות של העור במהלך הלילה. 

לסיכום, יש לך המלצות נוספות לשמירה על העור?

העור שלנו צריך מים ולחות. לכן, חשוב לשתות לפחות 2.5 ליטרים של נוזלים ביום. בנוסף, חשוב "להשקות" את העור גם באמצעות קרם הלחות. ולבסוף – הגנה מפני השמש. מהשניים האחרונים תוכלו להנות בזכות קרם ההגנה והלחות שלי, אבל שתייה מרובה של מים חשובה לא פחות, גם לעור וגם בכלל, ואני תמיד ממליצה להקפיד על כך.