הרב יגאל לוינשטיין
הרב יגאל לוינשטייןצילום: יהודה טיבי

ראש מוסדות בני דוד, הרב יגאל לוינשטיין, השתתף בכנס "אבן ישראל" בהיכל שלמה וקרא לציבור להפסיק ולהתנצל על הדרישה לנהל שיח שאינו מבליט את הלהט"ב.

"מה יעשה את השינוי? האומץ שלנו להרים את הראש ולהפסיק להתנצל. אנחנו לא מתכוונים לעצור", הצהיר הרב לוינשטיין.

הוא התייחס למילה "אלימות" שבה השתמשו מתנגדי הכנס כלפי עצם עריכתו ואמר: "שאלתי את עצמי למה זכינו להפגנה, ולמה זכינו לביטול של שני הכינוסים, באריאל ובירושלים. בסוף התכנסנו פה. הטענה שהם טוענים, וראיתי את הפרסומים לבוא להפגין פה מול הכנס, היא טענה שהכנס הוא אלים. אתם צוחקים. זה שאנחנו שומעים את זה ומתפוצצים מצחוק, זה אומר שאנחנו בריאים. הבעיה היא שהמערכות לא מגבות את עצם הטענה שאפשר לעזור לאנשים להקים בית נאמן בישראל - זו לטענתם אלימות. מה שעשו ליריב לוין, שמים לו צמיגים בוערים מול הבית - זו אלימות".

"יש חידוש גדול בעולם שלנו. התפיסה הקווירית. יש פה עיקרון אחד. אנחנו רוצים לנרמל מוזרויות, וככל שהדבר יותר מוזר, יותר צריך להתאמץ לאמץ אותו. הדרך היא לאמץ את המוזרות ולהשתיק את הנורמלי. איך משתיקים את הנורמלי? כשאתה אומר שיש משהו נורמלי, בעצם הטענה אתה אומר שיש משהו שהוא לא נורמלי. תפיסת העולם שאומרת שיש נורמלי ויש לא נורמלי, הופכת מיד את הלא נורמלי לזה שהאנשים שאינם נורמליים חווים דיכוי. וזה הרי חוויה נוראה", הוסיף.

לדבריו, "אנחנו, העם היהודי, עברנו דיכוי ולכן היה ראוי שנעמוד בראש החזית שמתנגדת לדיכוי בני האדם. כל מי שחווה חווית דיכוי, אף פעם לא מאשים את עצמו. שמעתם פעם את הערבים מאשימים את עצמם בכמות הפשע? לא. הכל זה בן גביר וביבי והמשטרה".

הרב לוינשטיין סיפר עוד כי "לקראת חודש הבושה עשיתי סרטונים קטנים. באחד מהם אמרתי 'כשלא נולדים כך, ניתן לטפל בבעיה'. קיבלתי טלפון ב-12 וחצי בלילה, שאל אותי מישהו אם זה נכון מה שאמרתי שאפשר לטפל בזה, אמרתי שכן והוא אמר לי 'הרסת לי את החיים. עד עכשיו חשבתי שאני צריך לחיות ככה ואין מה לעשות. כשאמרת שאפשר לחיות אחרת, הרסת לי בזה את החיים' = וטרק את הטלפון".

"איך הגענו למצב שבו חווית הדיכוי נהייתה הדבר המרכזי? איך קרה שהעלבון נהיה הערך החשוב בחיים, ומאשימים את מי שלעולם לא העליב באלימות. המילה אלימות היא קריטית", תהה.

הרב תיאר את העולם שבו אנו חיים לפי תפיסותיו ואמר: "אנחנו היום בעולם פרוגרסיבי. לא רק פוסט מודרני. שעקרונותיו שאין אמת, שהאדם הוא ׳הבנייה חברתית׳ - האופי נגזר מהחברה בה אנו גדלים והאדם הוא רק סל ההשפעות החברתיות, והנקודה השלישית - החברה בנויה ממערכות כוח. איך יוצרים אלימות? על ידי קטגוריות, משמע הקבוצות החזקות ׳הנורמליות׳, בשפה שלהם מגדירות את הנורמלי, ובכך מנציחות דיכוי של הקבוצות החלשות. לדוגמה, ברגע שהגדרת אישה, שהגדרת שיש קשר בין הטבע הפיזיולוגי שלה לבין היותה אישה. ברגע שאתה אומר שיש קשר בין הביולוגיה לפסיכולוגיה, אתה כבר יוצר קטגוריה".

הוא הסביר על ההשפעות שהילדים סופגים וטען: "זה מטורף מה שקורה. רוצים לסרס ילדים. מנסים עכשיו לחוקק חוק בכנסת, והכל כמובן במחתרת, שלא יצטרכו בשביל התאמה מגדרית אישור הורים, בעצם ׳להגן׳ על הילדים מפי הוריהם. התיאוריות האלה הו בעצם זה שאם אין אלוהים ואם אין היגיון, אז הכל הוא 'הרגש'. למעשה בכך העולם חוזר לתוהו ובוהו. החיים צריכים לצמוח, הם צריכים הדרכה. אבל ברגע שאנחנו נמצאים בחברה עם טרלול פרוגרסיבי, אז הטרלול הרגשי מתגבר, ואנחנו רק בפתחו של המהלך".

בעניין השאלה האם קיימת מולדות בקרב נטיות מיניות אמר הרב לוינשטיין: "הטענה שכך הם נולדים היא מחלוקת פסיכולוגית. אנחנו מבינים שהדבר נובע מפגיעות מיניות, בלבול הורמונלי. אבל ברגע שנגדיר שזו בעיה, זו אלימות. אתה מתעלם מהעובדה שהילדים האלה סובלים כי עברו פגיעות מיניות, ולכן אתה משאיר אותם עם הבעיה ללא פיתרון".

הרב סייג והסביר: "כמובן שאני מאמין במדע. לא בכזה שהוא חד ממדי, אלא כזה שמבקש להגיע לחקר האמת. אני חושב שמי שאוהב אדם, ומי שאכפת לו, לא מתעלם מהסוגיה. להתעלם מזה - זה נקרא שנאת האדם, ואני בקשר עם מאות ואלפים בזכות הדבר הזה. אני עובד עם קרוב לשלושים מטפלים, שמעידים שמה שהילדים האלה עברו בחיים, לא מאחלים לאף אחד לעבור".

"פעם עשו טיפולי חשמל וכל מיני דברים נוראיים. היום מנסים לעשות טיפולים פסיכולוגיים האלה, ועדיין קוראים להם ׳טיפולי המרה׳ כדי לתקוף אותם. בדף עמדה של הסתדרות הפסיכולוגית לפני 10 שנים, נכתב שבשאלה ׳האם אפשר או אי אפשר לעזור, רוב המחקרים מראים שאי אפשר׳, אך, ׳אנחנו מודעים לכך שיש פוליטיקלי קורקט שלא מאפשר לממן ולפרסם מחקרים בתחום הזה׳. הם כותבים במפורש שאנחנו לא יכולים לבדוק מדעית דברים, כדי לעזור לבני אדם. זה סותם פיות למדענים, לאנשי טיפול, לאנשים שרוצים רק את טובת האדם", כך הרב על הטיפולים שנעשו בעבר ואלו שכיום".

הרב המשיך והדגים: "יותר מזה, שר הבריאות הקודם (ניצן הורוביץ) קבע כי כיוון שיש כאן רק דיכוי, כל מחנך שיפנה אליו נער או נערה ויבקש עזרה, אסור להציע לו עזרה וצריך להגיד לו שזה טוב איך שהוא חי. ואם אתה עוזר כפסיכולוג, ישלל לך הרישיון. ברוך ה׳ זה לא עבר, אבל זו הייתה הוראת מנכ"ל".

"הפכתי לכתובת בעל כורחי. נערים ונערות באישון לילה מתקשרים אלי ומבקשים עזרה. ואני אומר להם שאני רק כתובת שמנסה לעזור לנערים האלה. אגב בלהט"ב זה יותר בנים מאשר בנות, ואצל טרנסג׳נדרים זה יותר בנות מאשר בנים. התקשר אליי פסיכולוג וסיפר לי שהוא הלילה חזר מחתונת ה-100 של מטופליו שזכו להקים בית נאמן בישראל . קראתי להקים מכון מחקר לאומי בנושא הזה של התאמה מגדרית ולהט"ב. הדבר הזה מחייב אותנו כעם, כמדינה יהודית, לבוא עם בשורה חדשה", הוסיף.

"הכנס הוא קריטי לעם ישראל ולכל האנושות. תפיסת הטרנסג׳נדר היא טרגדיה. צריך לעזור לבני אדם. צריך ללמוד את הסוגיות הללו, מה בינם לבין היהדות. כל המטרה שלנו היא לעזור לבני אדם. אני לא חושב שאלו שחולקים עליי לא רוצים גם הם לעזור. השאלה היא מה מביא ברכה ותועלת, ואני אומר לכן שהיכולת ליצור שינוי, זה רק על ידי אנשים שמאמינים מה טוב באמת, ומי שיודע את זה, שלא יפחד לדבר", סיכם הרב לוינשטיין.