דני זקן
דני זקןצילום: דוברות גלי צה"ל

לפעמים השקרים מוגזמים מדי וצריך להגיב. השבוע פורסמה תכתובת מקבוצת וואטסאפ פנימית של גלי צה"ל עם כותרת מפוצצת.

גם כשנחשפה המשך התכתובת שהראתה תמונה אחרת לגמרי, ההוא המתקרא עיתונאי, לא חזר בו. נספר שההתדיינות הייתה על מספר מדויק להחשיד של מתפרעים יהודים בכפר פלסטיני - בדיוק 200.

מדי פעם אני בוחר מקרים מייצגים כדי לייצר דיון לימודי, וכך הפעם. אלא שבינתיים נסחפתי לפגישה חשובה ונטשתי את הדיון. כשחזרתי, לאחר שיחות והבהרות הפוש יצא עם שינוי קל, כ-200.

בהמשך שיגרתי גם את ההסבר המפורט, את החובה שלנו לא לסמוך על מקורות בלי בדיקה וההתדיינות נמשכה גם בוואטסאפ ישיר. שורה תחתונה, הפרסום הוא לא סתם עבודת עיתונאות רשלנית של המדווח, זו רשעות לשמה והעדפת הפוזיציה על פני העובדות.

אתמול התקשר אלי איש בכיר מאוד בתקשורת הישראלית ושאל "תגיד, מה הם רוצים ממך? עשית מה שכל עורך צריך לעשות והלוואי והיה לי קשב לפרטים כמו שהראית בקבוצת הפושים שלכם".

התשובה מורכבת, אבל בבסיסה מסע מוכוון היטב של מכונת רעל שהחלה לפעול מיומי הראשון בתפקיד מ"מ גלי צה"ל. והעניין הכי מבעס הוא שמי שמנהל אותו הם כאלה הקוראים לעצמם עיתונאים, ובפרסומים מסולפים ושקריים העוברים על כל כללי המקצוע, מעוררים גל של הסתה נגדי ונגד גלי צה"ל.

פרסומים הנשענים על עמדה פוליטית, פרסומים מסולפים ומדומיינים על מגעים כביכול למינויים אלה ואחרים, על פיטורים, דיווחי שקר שהתבססו על בדלי מידע והשלימו את היתר מהדמיון הפרוע ומהפוזיציה הזועקת לשמיים. זה יצר בין השאר הטרדות ואיומים, הפגנונת שתיים ליד הבית וליד גלי צה"ל ועוד.

כשיכולתי פתחתי מדי פעם שיחות עם אלו מזרמים שונים של המחאה שהיו מוכנים לדבר. בסוף כמעט כל השיחות הסתיימו בברכת הצלחה.

שלא לדבר על המון המון תמיכה מציבורים רחבים אחרים. שורה תחתונה, המהלכים שאני מוביל בתחנה ימשכו וביתר שאת. היא תהיה מגוונת יותר גם בקרב החיילים המתגייסים אליה (בשורות בקרוב) וגם בקרב השדרים והמגישים, היא תשדר בקרוב תכניות הפונות לכל הקהלים הקהילות והציבורים, היא תרחיב מאוד את השידורים מהפריפריה, ומהבסיסים הכי מרוחקים של צה"ל . היא תיישם את הגדרתה כתחנה ציבורית ממלכתית וצבאית. מילה שלי.

הדברים פורסמו בחשבון הטוויטר של דני זקן