בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מתכוון לקדם חקיקה או מיסוי נגד הבנקים, זאת על רקע אי שביעות רצון מהריבית הנמוכה שהם מעניקים על פיקדונות, כך דווח בחדשות 12.

סמוטריץ' ייפגש מחר (רביעי) עם נגיד בנק ישראל, גורמים ברשות המיסים וצמרת האוצר, והם ידונו במהלכים האפשריים נגד הבנקים.

על פי הדיווח, הבכירים צפויים לדון בין היתר על העלאת מס החברות עבור הבנקים, או לחילופין על גיבוש נוסחה חדשה למיסוי הרווח שהתקבל מהעלאת הריבית האחרונה. חלק מאנשי המקצוע באוצר מתנגדים לחקיקה כזו, ולא ברור אם המהלך יצא אל הפועל. עם זאת, מדובר באיתות של שר האוצר לבנקים ולנגיד - דרישה לפעול בצורה נחושה יותר מול חגיגת הרווחים של הבנקים.

מטעם שר האוצר נמסר: "בגלל רגולציית יתר בשוק הבנקאי הישראלי קיים כשל שוק בו אין תחרות אמיתית וקשה להתעלם מהמחירים הכבדים שמשלמים אזרחי ישראל. בפגישתנו מחר אדון עם הנגיד בכל האפשרויות על מנת להגביר באופן דחוף את התחרות, להביא את הבנקים לא להשתמש בכוח השוק העודף שלהם כדי להתעשר על חשבון אזרחי ישראל ולייצר הקלות ביוקר המחייה עבור אזרחי ישראל".

נגיד בנק ישראל, הפרופסור אמיר ירון, שלח היום מכתב לראש הממשלה נתניהו בו הביע התנגדות להצעה לקבוע ריבית מינימלית בחשבונות העו"ש שאמורה לעלות מחר להצבעה במליאת הכנסת בקריאה טרומית. ככל הנראה נתניהו קיבל את דעת הנגיד והוא צפוי להורות על בלימת ההצעה.