היום (רביעי) הושקה השדולה להחלת ריבונות בבקעת הירדן תחילה בראשות חברי הכנסת דן אילוז מהליכוד ויוסי טייב מש"ס בשיתוף תנועת הריבונות.

השדולה הוקמה במטרה להבאת הישג משמעותי בתחום החלת הריבונות בבקעת הירדן תחילה, כבר בקדנציה הנוכחית. במהלך האירוע נחתמה אמנת בקעת הירדן הקוראת לשיתוף פעולה רחב בנושא.

בנוסף, הוצגה במהלך השדולה תכנית מקיפה להחלת הריבונות במקום, על שלל האתגרים והפתרונות שלה, שנכתבה על ידי קובי אלירז ועו"ד ערן בן-ארי.

באירוע השתתפו שלושה שרים, שר החקלאות אבי דיכטר, שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק, ‏שר הנגב הגליל והחוסן הלאומי יצחק וסרלאוף, המראה על חשיבות השדולה, חברי הכנסת עודד פורר, עמית הלוי, אריאל בוסו, אוהד טל, זאב אלקין, דני דנון, יצחק קרויזר, לימור סון הר מלך, משה סולומון, ניסים ואטורי, טלי גוטליב, אביחי בוארון ראש המועצה האזורית בקעת הירדן דוד אלחייני, אברהם בצלאל, הרב אברהם וסרמן, מנכ"לית מועצת יש"ע שירה ליבמן, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל ומכובדים נוספים.

יו"ר השדולה לריבונות בבקעת הירדן ח"כ דן אילוז: "השורשים ההיסטוריים של עם ישראל מושרשים דווקא באזורים של יהודה ושומרון, והדרך להבטיח את מקומנו הוא לעמוד חזק על זכותנו ההיסטורית לארץ ישראל. הדרך מתחילה עם החלת ריבונות בבקעת הירדן. זה נושא שנמצא בקונצנזוס הלאומי. אנחנו נמצאים בשעת כושר היסטורית, עם ממשלת הימין על מלא, וחובתנו לקדם את הריבונות באזורים אלו. אם לא נראה התקדמות משמעותית בתחום בקדנציה הנוכחית זו תהיה בכייה לדורות".

חברו להקמת השדולה, ח"כ יוסף טייב, הוסיף: "אני נרגש להשיק יחד עם ח"כ דן אילוז את השדולה לריבונות בבקעת הירדן תחילה. הריבונות בבקעת הירדן חשובה לישראל ברמה הביטחונית, הכלכלית, החברתית והחקלאית ועוד. אבל מעל לכל היא חשובה כי בקעת הירדן שייכת לעם היהודי ולארץ ישראל, בפרט שההכרה בריבונות בקעת הירדן חוצה מגזרים בתוך כלל המפלגות הציוניות בכנסת, אנחנו ננהל שיח אינטנסיבי ומכבד כדי להוביל להחלת הריבונות בבקעת הירדן בהקדם"..

שרת ההתיישבות והמשימות הלאומיות אורית סטרוק: "הממשלה שלנו ב''ה עושה הרבה מאוד לפיתוחה של בקעת הירדן בתחומים רבים אבל המטרה שלנו בסופו של דבר זה ריבונות בבקעת הירדן והדבר מעוגן בהסכמים הקואליציוניים, כל זה תלוי בפעילות הנחושה של השדולה הזו ואני סומכת עליכם שתפעלו בצורה שתניעו את הגלגל באופן שאי אפשר שלא יהיה אפשר שלא להחיל ריבונות בבקעת הירדן. אנחנו נהיה כאן לתמוך בכם ולעמוד מאחוריכם כדי שתצליחו במטרה הזו בעז''ה".

שר הנגב והגליל, השר יצחק וסרלאוף אמר: "אני מאוד מקווה שבפעם הבאה לא נהיה כאן, אלא נברך על המוגמר של החלת ריבונות בבקעת הירדן. בוודאי שכשמדובר בממשלת ימין אין שום תירוצים ואין שום מניעה כדי להחיל ריבונות ולעשות את זה כבר אתמול. אנחנו כחברי הממשלה פועלים ונפעל לכך. אם זה בהסברה של מה שצריך ברמה הבינלאומית, ואם זה להפעיל את הלחצים הנדרשים פה בבית. כשאנחנו מגמגמים על זכותנו על הארץ יש לכך השלכות ביטחוניות, אנחנו כבר לצערי ראינו את זה לא מעט פעמים. זה הבית שלנו ואנחנו צריכים להתייחס לזה כמו שמתייחסים לבית".

שר החקלאות אבי דיכטר סיפר במהלך השדולה: "יצא לי אתמול לנסוע מהכנסת לבית שאן דרך כל ציר 90 לאורכו, ואתמול נסעתי בפילטר של שר החקלאות. הופתעתי מהחקלאות לאורך כל הציר, ואני מצדיע לחקלאים. אני מקווה מאוד שהשדולה הזאת תאסוף כוחות נוספים בכנסת, וישנם כאלה, ותעמוד מול שרים בממשלה כדי שנקדם את הסיפור הזה. אני מספיק שנים בכנסת כדי לזכור כמה פעמים דיברנו שירושלים היא לא רק בירת ישראל אלא גם המקום שבו צריכים להיות שגרירויות ולקח זמן ובסוף זה קרה. בעיתוי מסוים זה קרה, וגם ריבונות בבקעת הירדן עוד תהיה בדור שלנו".

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו אמר: "אמרתם שבהסכם הקואליציוני שלכם כתוב שתוחל הריבונות בזמן שיבשילו התנאים, אז אני אומר לכם כחבר אופוזיציה – הבשילו התנאים. יש תמיכה רחבה. היום להערכתי, הצעת חוק כזאת שהקואליציה תתמוך בה, יכולה להגיע לקרוב לשמונים אצבעות או למעלה מכך. מהניסיון הפוליטי הדל שלי אף אחד לא מבטיח שכך יהיה גם בכנסת הבאה. אז במובן הזה יש לכם את הגיבוי המלא של האופוזיציה. יש גם עוד הרבה מה לעשות בדרך, מבחינת תשתיות וחקלאות ואנחנו כמובן ניתן יד וסיוע לכל מה שאפשר".

ח"כ יצחק קורייזר אמר: "זו מחובתנו להביא ריבונות. אוי לנו אם נפספס את ההזדמנות הזאת. אני מקווה שתהפכו את נושא הריבונות מחלום של כולנו, למציאות דה-פקטו".

ח"כ משה סעדה סיפר: "הסיור הראשון שנכנסתי לכנסת היה בבקעה ונפעמתי מהמקום, מהעשייה. שאלתי את דוד למה אין ריבונות, זה נשמע לי כל כך פשוט שזה צריך להיות. הרי כולם רוצים, כולם מסכימים, אז תעשו. תמיד יש לנו הסברים ואנחנו צריכים לשאול את עצמנו למה אנחנו לא עושים, והתשובה צריכה להיות לא במילים אלא בעשייה. יש פה הזדמנות של ממשלת ימין מלא מלא ואנחנו צריכים להוכיח את עצמנו".

ח"כ אוריאל בוסו אמר: "אם אנחנו לא נילחם על הריבונות בבקעת הירדן ועל המקומות שהם כל כך ברורים לנו, אנחנו נאבד את ירושלים ואת תל אביב. צריך להבין שזה יחזק את עם ישראל באשר הוא ולא רק את ההתיישבות או כל מיני אמירות. השתתפות כל כך גדולה של חברים בשדולה מראה שזה נושא חשוב שרבים מצטרפים אליו. אנחנו בממשלת ימין וזה צריך לבוא לידי ביטוי הנושא הזה".

ח"כ דני דנון אמר: "ריבונות בבקעת הירדן זה צו השעה. יש קונצנזוס רחב בעם לצעד חיוני זה. כשגריר ישראל באו"ם פעלתי רבות יחד עם נתניהו לקדם את רעיון החלת הריבונות ביו"ש. בזכות פעולות אלו הפך רעיון הריבונות לרלוונטי ומעשי. במאמץ רב הוצאנו מהשיח רעיונות מסוכנים שהיו מהווים איום קיומי על מדינת ישראל ובמקומם הכנסנו את רעיון הריבונות".

"לפני למעלה משנתיים היינו כפסע מהחלת ריבונות ישראלית בחלקים מיו"ש. כעת יש לנו הזדמנות היסטורית להתחיל את הליך החלת הריבונות בבקעת הירדן. אין דבר יותר צודק, מוסרי ונכון בטחונית ודמוגרפית למדינת ישראל מהחלת ריבונות ישראלית בבקעת הירדן. כעת הזמן לעבור מדיבורים למעשים. את הצעת החוק שהגשתי, יחד עם חברי כנסת נוספים, בתמיכת רוב סיעות הבית, קואליציה ואופוזיציה, יש להעלות בהקדם להצבעה במליאת הכנסת. עד סוף מושב הקיץ יש להעביר את החוק לריבונות בבקעת הירדן בקריאה טרומית".

ח"כ זאב אלקין אמר: "אני חושב שכל בן אדם בר דעת שמבין משהו במדינת ישראל, באתגרים הביטחוניים שלה, צריך להתייצב ולעשות הכל למען בקעת הירדן. צריך לקדם ריבונות בבקעת הירדן כמה שיותר מוקדם וכמה שיותר דחוף, ויפה שעה אחת קודם. בוודאי שברגע שהנושא הזה יעלה להצבעה, אני אתמוך בנושא הזה. אין כאן הבדל בין אופוזיציה לקואליציה בנושא הזה".

ח"כ עמית הלוי: "השדולה הזאת שונה מכל השדולות. כגודל החשיבות של האזור הזה, כך מיעוט הלוביסטים שיש למקום הזה. אנחנו רואים שהאזור הזה מוזנח מכל הבחינות וממשלת ישראל צריכה לשנות שם את המציאות. השדולה הזאת צריכה לעשות לעצמה סדר יום מעשי ולתת משימות מעשיות שבסוף תביא ריבונות בבקעת הירדן".

ח"כ לימור סון הר מלך אמרה במהלך השדולה: "המילה החשובה בעיניי בנושא הזה זאת המילה תחילה. ריבונות צריכה להיות על כל חלקי ארץ ישראל. מי שנמצא בשטח מבין טוב מאוד את המשמעות שאין ריבונות. ההגדרה של הריבונות היא קודם כל להגיד שזה שלנו. אני חושבת שכולנו מבינים את זה, וזה חוצה מפלגות משמאל ומימין".

ח"כ משה סולומן אמר: "מאוד משמח אותי לראות את האולם הזה מלא בגלל חשיבות הנושא. בקעת הירדן הוא הבריח המזרחי של מדינת ישראל. אם נהיה חזקים בגבולות שלנו, אם נרחיב את המקומות האלה גם מרכז הארץ יהיה חזק ויציב. אנחנו נעשה הכל שהדבר יבוא לידי ביטוי".

השדולה החדשה
השדולה החדשהצילום: מאיר אליפור

ח"כ ניסים וטורי: "לא בקעת הירדן, לא יהודה ושמרון, אין לנו מה לתת לאף אחד. מי שבנה על זה, שיבין שזה לא ניתן לביצוע. לכן אנחנו צריכים להמשיך קדימה ולבנות את בקעת הירדן ואת יהודה ושומרון. ראינו מה קרה לפני יומיים שניסו לירות רקטה משם. זאת הדומה של מה שיקה לנו אם נוותר על מילימטר אחד מיהודה ושומרון, ובקעת הירדן בפרט".

ראש מועצת בקעת הירדן דוד אלחייני אמר: "בדצמבר 1981 אישרה ממשלת בגין ביום אחד, בשלוש קריאות במליאה, את החוק שמחיל את השיפוט והמנהל של המדינה על רמת הגולן, ובעצם קבעה הממשלה הלכה למעשה את הריבונות על רמת הגולן. החוק עבר ברוב של 63 חברי כנסת כאשר שמונה מהם היו חברי אופוזיציה. במצב של ימינו אינני יכול לתהות מדוע זה לא קורה גם כעת. בממשלה הנוכחית יש 64 חברי כנסת מהימין, שנים שלא הייתה לנו ממשלה כה ימנית שמחויבת לבוחרים שלה. אני אומר לכם, אל תפספסו את ההזדמנות ההיסטורית. החילו את הריבונות על בקעת הירדן בכנסת הנוכחית. זאת המחויבות שלכם".

אריה כהן, ראש מועצת מגילות-ים המלח: "זהו יום חג עבורי. שאומרים בקעת הירדן מתכוונים גם למגילות ים המלח ומעלה אפרים ואני חושב שצריך תמיד להזכיר בסאב-טקסט שמדברים על הריבונות גם בשטחים האלה. למעלה מארבעים שנה שאני במגילות ועם השנים סללנו את הדרך, חצבנו את הסלעים ועכשיו כל מה שצריך לעשות זה רק לשים אספלט ולנסוע. במגילות זה המקום הכי קל להחיל עליו את הריבונות ואני בוודאי אהיה שמח להצטרף לבקעת הירדן ולמעלה אפרים במהלך הזה".

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל השתתף אף הוא בשדולה ואמר: "56 שנים מאז שחררנו את ירושלים, יהודה ושומרון ובקעת הירדן, ועוד אין ריבונות. אנחנו עם סבלן, אבל גם לנו נגמרת הסבלנות – צריך לבצע. ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין אמר 'לא בזכות הכוח אלא הכוח בזכות'. אנחנו צריכים לבצע את הריבונות, גם ימין וגם שמאל רוצים ריבונות בבקעת הירדן ויפה שעה אחת קודם".

בצלאל ויברמן מנהל מחלקת קרקעות בבקעת הירדן ומייסד מחנה גדי ומכינת ליאל בדיון: ''בעשור האחרון אנו רואים השתלטות בלתי חוקית של ערבים ביו''ש על שטח של למעלה מ30 אלף דונם חלקם באדמות מדינה. מליוני קוב של מים נגנבים מצינורות מקורות, האיחוד האירופי מעורב בהקמת כפרים שלמים שנבנים על אדמות מדינה, על עתודות קרקע של יישובים שלנו. לצערנו אנו רואים גם שוד וביזה נוראיים באתרים ארכיאולוגיים ואתרי מורשת. כל אלו הם התוצאה של היעדר משילות בבקעת הירדן. בשלו התנאים להחלת ריבונות, כל יום שזה לא קורה אנחנו במגמת ירידה. הגיע הזמן ריבונות!''

השדולה להחלת ריבונות
השדולה להחלת ריבונותצילום: מאיר אליפור