השר שלמה קרעי
השר שלמה קרעיצילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

שר התקשורת שלמה קרעי (הליכוד) דורש מהיועמ"שית גלי בהרב מיארה לחקור את תוכן דבריו של המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך.

בראיון לערוץ 7 הוא מבהיר כי מאוד יופתע אם אכן תהיה חקירה שכזו שצריכה להתקיים על מנת לבחון מי עמד בראש הכנופיה, כלשונו.

על דברי אלשיך אומר השר קרעי כי מדובר ב"דברים שהם רעידת אדמה. אני לא יודע אם הוא כשל בלשונו או לא מבין מה המשמעות של מה שהוא אמר. קשה לי להאמין שהוא לא מבין, אבל יש כאן ניסיון במודע להדיח ראש ממשלה מכהן מתפקידו, מתוך נקודת מוצא שאם יגידו נגדו כתב אישום שקרי מופרך ומפורר הוא יחליט להתפטר בגלל העליהום שיעשו לו בתקשורת, כמו שאולמרט החליט להתפטר".

"כשמפכ"ל אומר דבר כזה המשמעות היא שהיה מדובר בכתב אישום לא מבוסס. זה פשוט ניסיון הדחה. זו רעידת אדמה שאי אפשר להיות אדיש לה".

השר קרעי מתייחס לדברי היועמ"ש לשעבר אביחי מנדלבליט ולפיהם "דבריו של ידידי רוני אלשיך אינם משקפים את הליך קבלת ההחלטות בתביעה הכללית בקשר לתיקי האלפים. נושא המשך כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלה מעולם לא עלה ולא יעלה על הדעת שיעלה במסגרת הדיונים לצורך קבלת ההחלטות בתיקי האלפים".

לדברי קרעי "כל מילה שיוצאת למנדלבליט מהפה צריך לבדוק איזו יד מחזיקה לו בגרון באותו רגע... הרי מנדלבליט הוא האבן המשלימה של הבניין הזה, הוא שאמר שהכול רכילות וזוטי דברים ואז הכול התהפך ואחר כך סיפר ששי ניצן תופס אותו בגרון. זהו סיפורה של כנופיית שלטון החוק. אנחנו רואים את אלשייך, את מנדלבליט שתפוס בגרון, זה אומר שלא חשבנו שנצטרך לעמוד מאחור הטענות של כתב האישום ושהוא יילך הביתה. זה הזוי. איך הם חשבו שאדם חף מפשע לא יילחם על חפותו?".

על טענתו הכרונולוגית של מנדלבליט ולפיה "אלשיך סיים את כהונתו כמפכ"ל לפני שהוחלט על הגשת כתב האישום", אומר ומזכיר קרעי כי "כשמחליטים לתפור תיק זה לא מתחיל מהגשת כתב האישום, אלא משלב האיומים על העדים, מתרגילי החקירה המלוכלכים, מכל מה שאנחנו רואים שקורס כעת בבית המשפט. כל אלה התחילו בתקופת אלשייך. זה שבסוף לא הוא חתם על מסמך כתב האישום לא אומר דבר. אלשייך היה שותף למזימת תפירת ראש ממשלה מכהן הוא עשה את זה בידיעה שיוגש כתב אישום מחורר כדי להדיח ראש ממשלה".

על הסיכוי שהיועמ"שית אכן תפתח בחקירה כדרישתו, אומר קרעי כי הוא "מתקשה מאוד לסמוך על אותה חבורה. זו אותה קליקה עד שלא נשנה את המנגנון ונחזיר את המשילות ונעשה טיפול שורש לאותה כנופיית שלטון החוק, כפי שהגדיר אותה רובי ריבלין נשיא המדינה לשעבר. גם יאיר לפיד כתב בזמנו טור נגד הפקידים שחושבים שהם יחליטו מי מוסרי ומי יהיה ראש ממשלה. כל הדבר הזה עדיין קיים, אותו מנגנון ואותם אנשים ואני מתקשה לראות שיקרה כאן משהו צודק. אנחנו רואים משהו צודק בכך שבית המשפט מעיר לפרקליטות פעם אחר פעם על חולשת התיק. יש ריקבון גדול במערכת רואים את זה כעת קבל עם ועדה. בכל זאת, אני מקווה מאוד להיות מופתע בעניין הזה ושהיועמ"שית תגיד שהיא לא מקבלת מציאות כזו שהוגש כתב אישום במטרה שהנאשם יתפטר מתפקידו והיא רוצה לחקור ולבדוק את הדברים".

קרעי מצדד בדרישה לחקירה פלילית נגד שי ניצן, מנדלבליט, אלשייך ומובילי החקירות. "אנחנו שומעים את מנדלבליט מדבר על שיטה בפרקליטות, ששי ניצן תפס אותו בגרון. הפרקליטות היא מוקד הכוח כמעט המשמעותי ביותר בישראל, שמרים או משפיל מלכים ותופר את מי שהוא רוצה וראינו ניסיונות תפירה שהסתיימו בלי כלום, ובוודאי שצריך לבדוק מה קורה שם בפרקליטות, מיהו ראש הכנופיה, מי נותן את ההוראות, מי אמר לאלשיך להתחיל לתפור תיק כי רוצים להדיח כאן ראש ממשלה. אני לא חושב שאלשייך הוא ראש הפורענות בעניין הזה. הוא משתף פעולה עם חלק מהחבורה".

עוד שאלנו את השר קרעי אודות דבריהם של השופטים בתיק 4000 לפרקליטות, לו היו אלה שופטים שנבחרו על ידי הזירה הפוליטית סביר להניח שרמת האמון הציבורי בדבריהם לפרקליטות הייתה נמוכה. על כך משיב קרעי ומזכיר כי מדובר בשופטי בית המשפט המחוזי שלא עליהם קמה ונופלת הרפורמה המשפטית. שופטים אלה, אומר קרעי, "האמון בהם הוא הרבה יותר מאשר בשופטי בג"ץ שלוקחים סמכויות שלא כדין ודן בעניינים שנויים במחלוקת, ענייני מדיניות שאמורים להיות מוכרעים על ידי הציבור בקלפיות".

בנוסף הוא מזכיר כי אחרי מינויו השופט חופשי להחלטותיו ואינו נתון לעמדת הפוליטיקאים, וזאת גם אחרי הרפורמה. "אחרי המינוי אין על השופט אלא מורא הדין. אנחנו רוצים שבית המשפט ייצג מגוון רחב של הציבור ולאחר מכן הוא ישפוט בוודאי לפי הדין".