חיים פרננדס
חיים פרננדסצילום: חגית גורן

קופות החולים בישראל פנו למשרד הבריאות והבהירו כי לא יוכלו לספוג את עליית מחירי התרופות. חיים פרננדס, מנכ"ל לאומית שירותי בריאות, הסביר ב-103FM את המצב הנוכחי.

"המצב שלנו, ברמת מתן השירותים הוא מצוין. בהקשר התקציבי, אנחנו כמו כל קופות החולים נמצאים במצב בעייתי. ממשלת ישראל סיימה את הדיונים על התקציב ולא ניתנה שום תוספת תקציב לקופות החולים. אנחנו פוסט קורונה, למרות שכולם ראו את החשיבות של מערכת הבריאות - ממשלת ישראל מאשרת את התקציב וקופות החולים לא מקבלות תוספת של שקל אחד. צריך להבין שמהדיון הזה לא יוצאת שום תמיכה או תוספת מהמערכת", אמר פרננדס.

בהקשר לשאלה האם הביטוחים הסיעודיים בסכנה - השיב: "המצב אצלנו הוא סביר. יש קרן מבוטחים ויש בה סכום מכובד של כמה מיליוני שקלים שיספיק לשנים הקרובות. אבל בקשר לעתיד, יש יותר ויותר תביעות בשנים האחרונות ונצטרך ביחד עם הממשלה למצוא פתרון לסיטואציה".

הוא הגיב לבקשת שר הבריאות ושר האוצר להקפיא את התשלום לתרופות מרשם לחולים כרוניים. "שני השרים מבקשים להקפיא את העדכון וזה צעד שהוא טוב ומבורך, בטח באוכלוסיות מסוימות. אבל לא קיבלנו שום התייחסות לגירעונות שלנו ובוודאי שמהלך כזה מוסיף עוד הוצאה שאף אחד לא מתייחס אליה – גם זה יוקר המחיה. מצד אחד המטופל לא ישלם השתתפות עצמית אבל מצד שני יקבל פחות שירותים. כשיש לך פחות מקורות אז הזמינות של השירותים נפגעת. אנחנו כתבנו והסברנו שהסיטואציה כרגע היא למעשה יוקר מחיה. אומנם אתה משלם את אותו המחיר אבל מקבל פחות. בסופו של דבר אין ארוחות חינם".