הצתת רכב בכפר פלסטיני. ארכיון
הצתת רכב בכפר פלסטיני. ארכיוןצילום: דוברות שב"כ

גורמי ביטחון קיימו בימים האחרונים סבב שיחות עם ראשי ההתיישבות ברחבי יהודה ושומרון והזהירו אותם כי "ההתפרעויות בכפרים הפלסטיניים עלולות להביא ללינץ' או לחטיפה ולהתפרצות אינתיפאדה" - כך דווח בחדשות 12.

בנוסף, גורמי הביטחון מבקשים מראשי ההתיישבות איתם שוחחו לנסות ולמנוע ככל יכולתם כניסה של קיצונים לכפרים פלסטינים.

אתמול חתם שר הביטחון יואב גלנט על צווי מעצר מנהלי נגד ארבעה פעילי ימין. ל-15 אחרים הוצאו צווי הרחקה מיהודה ושומרון.

בימים האחרונים נעצרו 14 צעירים בחשד שלקחו חלק בהתפרעויות בכפרים פלסטיניים שהחלו לאחר הפיגוע הרצחני בעלי שבו נרצחו ארבעה ישראלים. שבעה מהעצורים שוחררו בתנאים מגבילים ושבעה אחרים נחקרים עדיין בשב"כ.

אמש פורסם לראשונה בערוץ 7 כי בעקבות הוצאת צווי המעצר המנהלי הניח ח"כ צבי סוכות (מפלגת הציונות הדתית) על שולחן הכנסת הצעת חוק שמטרתה לפקח על אופן השימוש בצווי מעצר מנהליים נגד אזרחי ישראל.

במסגרת הצעת החוק מוצע ששימוש במעצר מנהלי נגד אזרח ישראלי יתבצע רק בהחלטת הקבינט הביטחוני ובאישור ראש הממשלה ושופט עליון. זאת בשונה מהמצב הנוכחי בו הסמכות להוצאת צווי מעצר מנהליים נתונה בידיו של שר הביטחון לבדו וטעונה אישור נשיא בית משפט מחוזי.

ח"כ סוכות ציין כי "צווי מעצר מנהליים הם כלי לא דמוקרטי שנקבע כדי לסייע במקרים קיצוניים וחריגים ביותר ועל מנת למנוע פגיעה אנושה בשלטון החוק. זכות ההליך ההוגן היא מיסודות הדמוקרטיה, ביטול הזכות הזו היא חריגה וקשה ולא יכולה להינתן בהחלטת שר אחד בלבד".

"החלטות מסוג זה הפוגעות פגיעה אנושה בחירות הפרט של אזרח ישראלי צריכות להתקבל בפורום רחב על ידי הקבינט הביטחוני ובאישור ראש הממשלה", הוסיף.