הטכניון
הטכניוןצילום: Hadas Parush/Flash90

חברי תא הסטודנטים של ארגון בוחרים במשפחה בטכניון עתרו לבג"ץ כנגד הנהלת הטכניון אשר לטענתם מפלה אותם על רקע פוליטי ופוגעת בחופש הביטוי שלהם במוסד.

העתירה מגיעה לאחר חודשים ארוכים בהם חוו חברי תא יחס עוין מצד הנהלת הטכניון בראשות פרופ' אורי סיון נשיא הטכניון אשר לא אפשר לחברי התא לקיים פעילות התומכת בחיזוק המשפחה בתחומי המוסד ואף אסר על חברי התא להשתמש בלוגו של הטכניון בפרסומיהם. העתירה הוגשה ע"י עו"ד מיכאל ליטווק.

בעתירה מפרט עו"ד ליטווק את האפליה כנגד תא הסטודנטים של בוחרים במשפחה לעומת תאים אחרים הפועלים בטכניון: "תא בוחרים במשפחה בטכניון פועל כשנתיים. בתאריך 12/12/22 קיים התא אירוע לקראת חנוכה, במרכז הקהילתי קנדה (מק"ק) בטכניון, בהשתתפות עשרות מחברי התא. הדוברת המרכזית בכנס הייתה ד"ר עינת רמון ובדברי פתיחה כובד מר מיכאל פואה, יו"ר תנועת בוחרים במשפחה. על פי מה שפורסם בעיתונות, פנו נציגי התא הגאה בטכניון להנהלת הטכניון בדרישה לבטל את הכנס מראש, ולאחריו הם ביקשו למנוע מהתא לפעול. בתגובה פרסם נשיא הטכניון, פרופ' אורי סיון מכתב לחברי וחברות התא ולחברי משפחת הטכניון ובו התחייב כי – "הטכניון ימשיך לספק סביבה בטוחה לכלל באי הקמפוס על דעותיהם השונות". בהתייחס לנושא השימוש בלוגו הטכניון כתב סיון כי –" בהיותנו מוסד ציבורי אנחנו מחויבים לאמות מידה אחידות".

לעתירה המלאה

"בתאריך 30/3/2023 פנו העותרים באמצעות חברת התא "שירה", בשם התא לכלל הגופים הנדרשים על מנת לקבל אישור לקיום כנס מטעם התא תחת הכותרת "בוגרי הטכניון בוחרים במשפחה". בעקבות פרסום דבר הכנס פעלו חברי מרכזי התא הגאה בטכניון לביטולו של הכנס. בתאריך 27/4/23 שלחה הגב' זהבה לנדאו סמנכ"ל תפעול בטכניון הודעה לעותרים בה היא מודיעה להם בין השאר כי בהתאם למכתבו של נשיא הטכניון - "בוחרים במשפחה אינו יכול להשתמש בסמליל הטכניון ו/או לקיים אירועים במרחב הטכניוני".

בעקבות מניעת קיום הכנס של תא בוחרים במשפחה שלח עו"ד ליטווק מכתב התראה לנשיא הטכניון בדרישה כי יאפשר לקיים כנס של התא במוסד וכי הוא פוגע בחופש הביטוי של חברי התא. בתגובה לפנייתו ענתה עו"ד של הטכניון כי – "לא נאפשר נוכחות פיסית או דיגיטלית, אזכור או דריסת רגל של ארגון "בוחרים במשפחה" בפעילות הסטודנטים בטכניון". בעקבות תשובתו של נשיא הטכניון הגיש עו"ד ליטווק את העתירה לבג"ץ.

מיכאל פואה, יו"ר בוחרים במשפחה מסר: "זו בושה שמוסד אקדמי מכובד כמו הטכניון, מזלזל בחוק, ומונע חופש ביטוי והתארגנות. אנו נעמוד לימין הסטודנטים האמיצים ולא ניתן שישתיקו אותם או יפגעו בהם".