ניר ברקת
ניר ברקתצילום: ערוץ 7

שר הכלכלה ניר ברקת מודה כי נעשו טעויות בקידום השינויים במערכת המשפט אך לדעתו הצעדים שמקודמים כעת נכונים ואחראיים.

"אני רק רוצה לתקן, אני לא רוצה להרוס את מערכת המשפט. המהלך המקורי שהיה הבריח לנו קהלים. אני תומך בשינוי הכיוון של רה"מ לעשות דברים בהסכמה רחבה. רה"מ קובע וכולם צריכים ליישר איתו קו - ומי שלא, מוזמן ללכת הביתה", אמר ברקת בראיון לעיתון "ישראל היום".

לדבריו הוא אינו מודאג מהשפעת הרפורמה המשפטית על כלכלת ישראל. "אני ממש לא מודאג. רוב הציבור מבין שהמערכת המשפטית לא מושלמת ודורשת תיקונים. הייתי מאוד מעורב בשיחות בבית הנשיא מאחורי הקלעים, והובלתי מפגשים של אנשי עסקים שדואגים לכלכלה כדי לראות על מה אנחנו מסכימים, מה המכנה המשותף הרחב. אני אומר לכם באחריות שההסכמות הרבה יותר גדולות ממה שאנשים חושבים. חוץ מבחירת שופטים, כמעט על הכל אפשר להגיע להסכמות. אני, כמי שמאמין באחדות עם ישראל, כל הזמן מחפש איך אנחנו מגיעים להסכמות. גם פרופ' אהרן ברק מסכים שצריך ללכת לכיוון של הסכמות על נושא עילת הסבירות. זה לא משהו חתום, כי אמרו בבית הנשיא, 'עד שלא נסכים להכל, לא מסכימים לכלום', אבל הרי כולנו הסכמנו בע"פ על הכיוון הזה. ראש הממשלה אומר: אני רוצה להוביל מהלך שיש עליו קונצנזוס רחב בעם ישראל, בהסכמה רחבה".

ברקת מאשים כי האופוזיציה נוהגת בחוסר אחריות. "הסכמה רחבה היא לא עם האופוזיציה, אלא עם דעת הקהל בישראל. זו הסכמה עם הציבור. הייתי שותף לשיחות ונציגי האופוזיציה הסכימו על הרוב, היו פערים קטנים. הגענו עד לסף חתימה. לצערי זה התפוצץ. האינטרס הלאומי הוא להגיע להסכמות רחבות. צר לי שבמקום לגלות אחריות לאומית, יש באופוזיציה מי שבוחר בפוליטיקה הקטנה".

"לכן הציפייה שלי מהחברים באופוזיציה - שימו את הפוליטיקה הקטנה בצד. תנצלו את עצירת החקיקה, תנצלו את העובדה שראש הממשלה הסכים ללכת בוועדת בחירת השופטים על נציג קואליציה ונציג אופוזיציה. במקום לנצל את זה ולהגיד 'בואו נאיץ את שיתופי הפעולה לחקיקה מוסכמת', האופוזיציה עשתה בדיוק הפוך. זה חסר אחריות", הוסיף.

לשאלה האם למרות אי ההסכמות נכון לקדם את המהלכים באופן חד צדדי ענה השר: "הם לא הסכימו לעשות את הצעד הראשון, ואנחנו לא יכולים לחכות להם. "כמי שניהל סטטוס־קוו בירושלים במשך עשור, הפרשנות שלי היא שחרדי לא ישכנע לעולם חילוני איך צריך לחיות בשבת בירושלים, וכך גם לא להפך. סטטוס־קוו אומר שעושים ויתורים חברתיים כדי לחיות ביחד. זה לא קשור אם אתה צודק או לא. עצרנו את החקיקה. כי גם אם אנחנו צודקים, ואנחנו צודקים בכל פרמטר, אחדות ישראל חשובה יותר מכל רפורמה. עדיף עם ישראל טועה ביחד מאשר מפוצל".

הוא מתייחס בביטול גם לאפשרות שקידום חוקים נוספים יגרום לבריחת משקעים או להיחלשות השקל. "יש לי אמירה לגבי כסף חכם וכסף טיפש. כסף חכם מסתכל על היתרון היחסי של המדינה, אם כדאי להשקיע פה. כסף טיפש לא בודק אסטרטגית על מה מדובר ויגיד 'יש פה פחד משדים'. אני לא יודע להגיד לאנשים מה לעשות. כשישבתי עם מנהלי הבנקים בניו יורק, לא עניינו אותם השאלות האלה. ממש לא. הם מבינים שאנחנו ממשלה אחראית, שאנחנו מאמינים בדמוקרטיה, רוצים תיקונים בדמוקרטיה, והציבור מבין שצריך לעשות אותם".

"הטיעון שעליו מתבססים הוא כאילו יש פה איזו הפיכה משפטית, ולכן הדולר עולה, אני לא קונה אותו. את השפה הזאת אני לא מקבל. ברגע שראש הממשלה מתחיל להתעסק עם נושאים שבקונצנזוס כמו יוקר מחיה ודברים אחרים, אז תשתפו איתנו פעולה. אני מאוד מאוכזב מההתנהלות של האנשים היותר מתונים במחנה השמאל".

הוא נשאל לדעתו על ההתפרעויות של קיצוניים בכפרים פלסטינים אחרי הפיגוע ליד עלי וענה: "אני גיניתי אותם, ואני חושב שכולם צריכים לגנות. זה קודם כל מזיק להתיישבות ולמדינת ישראל, מי שלוקח את החוק לידיים צריך לשלם מחיר כבד".

עם זאת ברקת מסרב להכניס את אותם קיצוניים תחת הכותרת "טרור לאומי". "אני לא נכנס להגדרות. זאת פעולה בלתי חוקית ואני לא נכנס לניונאסים. אני לא חושב שאפשר לעשות השוואה בין חמאסניק שרוצה לרצוח יהודים לבין צעירים שפרעו ועשו פגיעה שבלתי מתקבלת על הדעת".