לימור סון הר מלך
לימור סון הר מלךצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את החוק של ח"כ לימור סון הר מלך להכרה בטיפול באומנויות כמקצוע פרא-רפואי.

טיפול באמצעות אמנויות הוא שם כולל למקצועות שבהם נעשה שימוש בתהליכי יצירה והבעה אמנותיים בטיפול בהפרעות נפשיות, התנהגותיות, התפתחותיות ואורגניות. המקצועות כוללים טיפול באמנות חזותית, טיפול במוסיקה, טיפול בתנועה ומחול, דרמה תרפיה, פסיכודרמה, וביבליותרפיה. מטפלים באמצעות אמנויות מועסקים במוסדות בריאות, רווחה, שיקום וחינוך ועובדים עם מגוון אוכלוסיות במתכונת פרטנית וקבוצתית. עד היום המקצוע לא זכה להכרה רשמית.

בדברי ההסבר להצעת החוק שהוגשה על ידי ח"כ לימור סון הר מלך נכתב כי "בכל שנה פונים בישראל למעלה ממיליון אנשים למטפלים באמצעות אמנויות לצורך קבלת טיפול. תחום הטיפול באמצעות אמנויות בישראל מגלגל למעלה ממיליארד שקלים חדשים בשנה והערכות מומחים גורסות שימשיך במגמת צמיחה לאור הגידול במודעות הציבורית לתופעות כגון קשיים רגשיים, הפרעות התנהגות, קשיי למידה, קשיי ריכוז ומשברים נפשיים בייחוד של צעירים ואוכלוסיות מוחלשות".

"בהיעדר חקיקה המסדירה מקצוע זה, אין כל פיקוח, בקרה או מעקב על תנאי הכשירות לעיסוק במקצוע ועל התנאים בהם ניתנים הטיפולים. כמו כן, אין כיום כל יכולת מעקב אחר איכות הטיפולים, על התקנים בהם מועסקים המטפלים ואין מזור לאלו שנעשה להם עוול במסגרת קבלת טיפול רשלני בנושאים שעלולים להשפיע על נפשו של אדם", נכתב בחוק.

עוד צויין כי "התיקון המוצע לחוק יאפשר לקבוע את התנאים הנדרשים כתנאי לזכות להיקרא מטפל באמצעות אמנויות בישראל, לרבות תנאים לקבלת תעודת מקצוע, תנאי כשירות, סדרי בחינות, חובות אמון וכללי אתיקה מקצועית, סדרי משמעת ועונשין, חובות כלפי מטופל, הגבלת פרסום מוטעה, פיקוח, אחריות על רישום המטפלים ואחריות על הכרה בתעודות הכשרה ממוסדות בחוץ לארץ. הצעת החוק נועדה להסדיר את הבקרה של משרד הבריאות על המקצוע ואת הסמכות של שר הבריאות להתקין תקנות לעניין חוק זה ככל שימצא לנכון ובהתייעצות עם ועדה מקצועית מייעצת. יודגש, כי הסדרת המקצוע תחזיר למקצוע ולמטפלים את ההכרה שנלקחה מהם עם ביטול תעודת הכרה במעמד מטעם משרד הבריאות בשנת 2005".

ח"כ סון הר מלך סיכמה: "מדובר בהצעת חוק חשובה אשר תסדיר את מעמדו של הטיפול בעיסוק כמקצוע פרא רפואי. כיום המעמד אינו מוסדר והדבר גורם לחוסרי פיקוח, אי יכולת מעקב אחרי איכות הטיפולים וכד׳. אני מודה לחברתי סגנית השר מיכל וולדיגר על קידום החוק עד עתה ומקווה כי כבר בקרוב הוא יצורף לספר החוקים של מדינת ישראל".