איציק בכנס האיירסופט
איציק בכנס האיירסופטצילום: עצמי

בוועדה לביטחון לאומי של הכנסת יתקיים היום (שני) דיון בחוק האיירסופט - החוק להסדרת כלים דמויי כלי ירייה.

יו"ר העמותה לקידום תרבות הנשק בישראל, איציק צ'יפרוט, מסביר בהרחבה לערוץ 7 על החוק ׳הדרקוני׳, לטענתו, שניסה השר בר לב להעביר, וכיצד על המדינה לפעול בנושא הנפיץ.

"החוק במתכונתו המקורית הוא למעשה הוראת חיסול לתחום האיירסופט בישראל. אם הוא היה עובר במתכונת הקודמת שלו, למעשה כל מי שאוחז בכלי שכזה היה הופך לעבריין. אני שמח שהצלחנו למנוע את העברתו. אזרחים נורמטיבים שכל פשעם הוא שהם בחרו בתחביב הזה ולא בגלישת גלים.

מה שאנחנו מבקשים בהצעת החוק הנוכחית הוא למעשה לאפשר לשחקנים שומרי חוק, שמשחקים בקביעות, להמשיך ולשחק בכלים האלו. חשוב להדגיש שהם צעצועים בתצורתם הנוכחית ורק לאחר שעוברים הסבה, הכוללת החלפות של מרבית חלקי הצעצוע בחלקי נשק אמיתיים (כך שמשתמשים רק בצורתו החיצונית), רק אז הוא הופך לכלי ירייה.

צריך לזכור שכמות הצעצועים שמסתובבים בשוק לא הגיעו משחקנים לגיטימיים, שאגב חלקם הלא מבוטל הוא שוטרים ואנשי קבע, בדיוק כמו שהנשקים הלא חוקיים לא מגיעים מבעלי רישיונות פרטיים, אלא רובם המוחלט מוברח לארץ", אמר.

לשאלה כיצד החוק יתרום לחיזוק הביטחון האישי, שהרי הסרת החסמים יכולה להוות פתח לעוד כלי נשק, "החוק יאפשר למשטרה ולמדינה לפעול בחומרה כנגד מי שיחזיק את הכלים ללא רישיון, תוך שהוא מאפשר לשחקנים לגיטימיים להחזיק את הצעצועים בבית. אציין כי לא מדובר על הסרת חסמים, אלא על תיקון החוק בתצורה שתאפשר לשחקנים להחזיק את הצעצועים בבית, על מנת שיוכלו לשחק בהם בזמנם החופשי ללא תלות במועדון, שעות הפעילות שלו והעלויות הגבוהות שיתלוו לכך בדיוק כפי שנהוג במדינות העולם המערבי ואף ללא המגבלות המוצעות בהצעת החוק".

האם לדעתך הצעת החוק הקודמת של השר בר לב לשעבר והשרה ברביבאי היא טובה? מחמירה? "הצעת החוק הקודמת היא דרקונית, בריונית ומנותקת עד כדי כך שלמעשה לקחו לעצמם "האדריכלים" שלה את הסמכות לבטל לחלוטין באופן לא מידתי את הזכות של השחקנים לשחק בתחביב שלהם. זה כאילו שמחר יבקשו לאחסן את כל גלשני הגלים במחסן של המועדון ורק כשהמועדון פתוח תוכל לגלוש. מה אם תרצה לגלוש בחוף אחר? תחכה שהמועדון יביא לך את הגלשן. ותשלם על זה כמובן, הובלה הלוך ושוב. ברור שזה לא הגיוני בכלל.
נוסף על כך, לרכז את הכלים הללו במחסן אחד ולהוביל אותם באופן מאורגן ברכב כחד לתחרות שעלול להשדד בדרכים זה ניהול סיכונים לא חכם במיוחד וחוטא למטרת תיקון החוק שהיא מניעת זליגה לידיים עברייניות".

לשאלה האם הוא מוצא שותפים לדעותיו במפלגות הקואליציה והאופוזיציה הוא משיב "לשמחתי יש לא מעט שותפים לדעותיי באופן כללי, אך במקרה הנוכחי הדבר חזק עוד יותר שכן הזכות הבסיסית של האדם לבחור לעצמו תחביב נפגעת משום שישנם גורמים עבריינים שמשתמשים בצעצועים לרעה - איתם צריכים למצות את הדין בחומרה. מי שסייע לנו לבלום את הצעת החוק המקורית הוא יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, מי שהיה אז יו"ר השדולה למען ההגנה העצמית. כמובן שהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שדעותיו ידועות לכל, ובנוסף השרה למעמד האישה מאי גולן.

חשוב לי לציין שגם גורמים בממשלה הקודמת תמכו בהצעת הפשרה, אך מטעמי משמעת קואליציונית לא יכלו לתמוך בפומבי. הבולטת שבהן היא יו"ר הועדה דאז ח"כ מירב בן ארי, שהסכימה על כך שצריך לאפשר החזקה אך בפועל אישרה את הצעת החוק המקורית".

הוא מציין כי עמדת המשטרה כפי שפורסמה עוד ב-2010 אינה מתנגדת לאפשר אחזקה בתנאים והגבלות ואף המפכ"ל אישר את עמדה זו בדיון שנערך לפני כחצי שנה. "תפקידה של הכנסת הוא לאזן בין הצורך לבין זכויות האזרח, בדיוק כמו שהסברתי".

"אני מגיע לדיון בהצעת החוק כדי לבקש מחברי הוועדה ובמיוחד מראש הוועדה, לראות את התמונה הגדולה, להבין את העוול שכמעט נעשה לקהילה שלמה ולהעביר את תיקון החוק בנוסח כזה, שיאפשר איזון ראוי ואפשרות לשחקנים להמשיך לשחק".