מחבל בעיראק
מחבל בעיראקרויטרס

גורם מדיני בכיר מגלה הערב (רביעי) פרטים חדשים בנוגע לחטיפתה של האזרחית הישראלית אליזבת צורקוב, תושבת גוש עציון, על ידי המליציה השיעית כתאאב חיזבאללה בעיראק.

הוא הדגיש כי צורקוב נכנסה לעיראק, למרות שידעה שהדבר אסור מבחינת החוק הישראלי, ואף ציין כי לא מדובר בביקור הראשון שלה במדינה. "אליזבת צורקוב היא אקדמאית, דוקרטורנטית בפרינסטון העוסקת בסוגיות של המזרח התיכון והיבטים הקשורים לסוריה, לבנון ועיראק. בתוקף תפקידה האקדמי היא הגיעה לעיראק. היא מחזיקה באזרחות ישראלית ורוסית. היא נחטפה בערך באמצע חודש מרץ השנה. זו לא היתה הנסיעה הראשונה שלה לעיראק וייתכן שנסעה למקומות מסוכנים נוספים. היא הסתובבה בשטח וראיינה הרבה אנשים. כנראה שלא היה קשה לאתר אותה ולחטוף אותה".

הגורם סיפר כי פרסום הפרשה בתקשורת תוך כדי התנהלותה נעשה רק לאחר שבכלי תקשורת בינלאומיים פורסמו פרטים על החטיפה ולא נותרה ברורה.

הוא ציין כי ישראל פועלת בדרכים רבות בניסיון לקדם את שחרורה של צורקוב והדגיש כי על פי המידע שבידי המערכת המדינית היא בחיים ומצבה טוב. "ישראל פועלת במספר כיוונים ובוחנת פעולות ודרכים שיובילו לשחרורה של אליזבת. מבחינתנו למרות שהיא הגיעה כאזרחית ישראלית למדינת אויב ונקלעה למצוקה - ומדינת ישראל עושה את כל המאמצים על מנת לעזור לה".

"אנחנו מנסים גם לבחון את הדרכים כדי למנוע הישנות של אירועים דומים בתקופה הקרובה ובכלל. מבוצעת עבודת מטה אינטנסיבית לראות כיצד אפשר ליישם את נושא האכיפה באופן יותר טוב ולנטר טוב יותר ישראלים שנוסעים למדינת אויב", הוא מוסיף.

לדבריו, אין ספק כי "הגורם שחטף את אליזבת זו מיליציה שיעית איראנית על רקע היותה זרה - רוסיה או ישראלית".

לערוץ 7 נודע כי למאמצי השחרור שותפות רוסיה, שצורקוב היא אזרחית שלה וגם ארה"ב - בין היתר בשל העובדה שמדובר בחוקרת ששהתה על אדמת עיראק בשליחות של אוניברסיטה אמריקנית.

הגורם התייחס גם לדיווחים בחו"ל לפיהם לא מדובר באקדמאית תמימה אלא בנציגה של אחד מארגוני הביטחון הישראלים. "מדובר באזרחית ישראלית תמימה שהגיעה במסגרת עבודת הדוקטורט שלה לעיראק. אין לה שום קשר לגורמים ישראלים רשמיים".

הוא לא שלל את האפשרות שאיראן מעורבת בחטיפה. "לא מן הנמנע שאיראן מעורבת בדברים. מדובר במיליציה שיעית שידועה בקשריה עם איראן".

בהודעה שיצאה מלשכת ראש הממשלה נאמר: "אנו רואים בעיראק כמי שאחראית לגורלה ולשלומה. מדובר באשת אקדמיה אשר פקדה את עיראק, באמצעות דרכונה הרוסי, ומיוזמתה האישית לטובת עבודת דוקטורט ומחקר אקדמי מטעם אוניברסיטת פרינסטון שבארה"ב".

"האירוע מטופל ע"י הגורמים הרלוונטיים במדינת ישראל, תוך דאגה לביטחונה ושלומה של אליזבת צורקוב", לשון ההודעה.

אירנה, אמה של החטופה, טענה בשיחה עם חדשות 13: "אף גורם ממשלתי לא יצר איתי קשר לא עדכנו אותנו בשום דבר. פעם אחרונה ששמעתי ממנה הייתה לפני חודשיים בטורקיה והיא אמרה שהכל בסדר ואמרה שלא זמינה כי לא הייתה קליטה. אני בעצמי לא מבינה מה קורה, התחילה פתאום התקשורת לדבר איתי".

לטענה זו הגיב הגורם המדיני ואמר: "אנחנו בקשר הדוק עם המשפחה מאז תחילת האירוע".

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, התייחס לטיפול במשפחתה של החטופה המתגוררת בכפר אלדד. "אליזבת צורקוב שנחטפה בעיראק, תושבת וותיקה של היישוב כפר אלדד שבגוש עציון. צוותי הצח"י בשיתוף המחלקה הקהילתית במועצה נמצאים כעת בקשר רציף עם האם, גם היא תושבת היישוב".

"גורמי המקצוע של הישוב והמועצה, מלווים את המשפחה. אנו לומדים את פרטי האירוע ומבקשים מהציבור להתפלל לשלומה ולשחרורה המהיר של אליזבת", דברי נאמן.