פעילי המיליציה השיעית בעיראק
פעילי המיליציה השיעית בעיראקצילום: reuters

אמש (רביעי) הותר לפרסום כי האזרחית הישראלית והרוסית, אליזבת צורקוב הנעדרת מזה ארבעה חודשים בעיראק למעשה מוחזקת בידי המליציה השיעית 'כתאאב חיזבאללה', כשהיא בחיים.

בהודעה שיצאה מלשכת ראש הממשלה נאמר: "אנו רואים בעיראק כמי שאחראית לגורלה ולשלומה. מדובר באשת אקדמיה אשר פקדה את עיראק, באמצעות דרכונה הרוסי, ומיוזמתה האישית לטובת עבודת דוקטורט ומחקר אקדמי מטעם אוניברסיטת פרינסטון שבארה"ב".

כתאאב חיזבאללה, ובתרגום לעברית "גדודי מפלגת האל", היא מיליציה שיעית פרו-איראנית שנוסדה בשנת 2004 בידי כוח קודס האיראני. הארגון נוסד בידי אבו מהדי אל-מוהנדיס, שיעי עיראקי אשר בילה עשורים מספר באימונים באיראן. נטען כי מוהנדיס חולם ליצור גרסה עיראקית של כוח קודס האיראני.

קאסם סולימאני
קאסם סולימאניצילום: רויטרס

הארגון תקף באופן קבוע את הכוחות האמריקאים בעיראק, ולאחר הסכם הביטחון שנחתם בשנת 2008, בין ארצות הברית לעיראק, החל לאיים גם על כוחות הביטחון העיראקיים. ארצות הברית רואה בו ארגון טרור זר.

כתאאב חיזבאללה פועלת בחסות כוח אל-קודס של משמרות המהפכה, עליו פיקד קאסם סולימאני עד לחיסולו בידי ארה"ב, והארגון מצוי תחת חסותו ככל הנראה עד היום, בפיקודו של איסמעיל ק'אאני. אין נתון מדויק בדבר סדר הגודל של המיליציה, אך לפי הערכות המודיעין היא גדלה בשנים האחרונות מכמה אלפי אנשים ומונה היום כ-25 אלף איש.

למיליציות השונות בעיראק ניתן לייחס לעיתים משמעות מעוטה במכלול האיומים של ישראל. הרי מדובר על פי רוב בקבוצות קטנות יחסית, שעל אף התמיכה והמימון שהן מקבלות מאיראן ומגורמי טרור שונים, אינן מהוות איום ייחוס משמעותי כמו איום הטילים המדויקים מלבנון, וכמובן פרויקט הגרעין האיראני.

איראן
איראןצילום: רויטרס

אך התמונה מורכבת יותר. המיליציות הללו נעות בחופשיות יחסית בתוך שטחי עיראק ואף בשטחי סוריה (המדינות גובלות), וזה כבר משהו קצת יותר משמעותי עבורנו. הפרויקט הגדול של קאסם סולימני כמפקד כוח קודס היה להפיץ את מדיניות הטרור האיראנית לעולם כולו, בדגש על יצירת משוואה מאיימת תמידית מול ישראל.

האחיזה בשטחי המזרח התיכון של סולימני אז ואיסמעיל קאאני, מפקד כוח קודס היום, צריכה להדאיג את גורמי הביטחון בישראל ובוושינגטון, אפילו ללא חטיפתה של הישראלית אליזבת בידי המיליציה הזו. במרחק אלפי ק"מ מישראל, הנוכחות האיראנית יעילה ביותר כאשר היא נעשית בידי פרוקסי שונים, כמו מיליציית כתאאב חיזבאללה.

כעת התקווה היא כי גורמי המקצוע עושים כמיטב יכולתם לשחרור הישראלית הכלואה בידי המיליציה השיעית, כמו גם שאיום המיליציות השיעיות בעיראק ובסוריה יזכה להדהוד הראוי לו בציבור הישראלי, שיגלה עוד טפח אחד ממנעד האיומי הטרור הרחבים שמאיימים על קיומה של ישראל, ברמה זו או אחרת.