מיזם חוויתי מיוחד במינו בנושא תודעת המקדש יתקיים באתר המורשת "שילה הקדומה" שבבנימין ביום חמישי כד תמוז (13 ביולי).

המיזם ההיסטורי מאורגן על ידי המחלקה לתרבות תורנית במועצה אזורית בנימין וביעוץ מדעי של פרופ' זהר עמר.

הפעילות מיועדת לכל הציבור, משפחות עם ילדים ונוער, מתעניינים וחוקרים. במהלך האירוע יוצגו בפני הקהל הרחב תצוגות של כלי המקדש, כלי נגינה, בגדי כהונה בגודל מלא ולחמי הקודש ובהם לחם הפנים. בנוסף יוצגו פריטים נדירים של סממני הקטורת, חלזונות וגיזות צמר של תכלת, ארגמן ותולעת השני וכן שופר יעל שבו תקעו במקדש. מאוסף הספרים הנדירים של אוניברסיטת בר אילן יוצגו ספרים על המקדש.

הקהל יוכל לצפות לראשונה בפרה אדומה וללמוד כיצד מפיקים את צבע התכלת ותולעת השני וכיצד מפיקים שרף משיח האפרסמון (הצרי). בסדנות ניתן יהיה להשתתף בהכנת מנחות, ולחזות בטוויה ואריגה מסורתית. צוות של כוהנים על בגדיהם יתרגלו מגוון מלאכות שהיו במקדש.

מהרו לשמור מקום לכנס המקדש ולסעוד המקדש באתר שילה הקדומה

המעוניינים יוכלו לסייר במקדש באמצעות מיצגים אינטראקטיביים.

כנס נשים מיוחד יוקדש למקומם של הנשים בבית המקדש. בנוסף, יתקיים כנס אקדמי עם מיטב החוקרים שיעסקו בחידושים בחקר המקדש, בתחום ההיסטורי והארכאולוגי. תוצגנה הרצאות בנושא מערך הטהרה של עולי הרגל לירושלים בימי בית שני לאור המחקר הארכאולוגי. כמו כן, יחשפו הממצאים שעלו מסינון עפר הר הבית והעדויות של עצמות הקרבנות המלמדות על הפעילות במקדש. לראשונה יוצגו תוצאות מחקרים על הפקת שמן המשחה ושל "מעלה עשן" ועוד.

ערב לפני כן, בתאריך כ"ג תמוז (12 ביולי) תתקיים סעודת המקדש (בשעות הערב) – לנרשמים מראש ביקב פסגות, בהשתתפות רבנים, חוקרים ואישי ציבור. יפתח בדברי ברכה הרב דוד דודקביץ, רב הישוב יצהר, והרב ישראל אריאל ראש "מכון המקדש" ישיק את הספר חדש של פרופ' זהר עמר בנושא "כלכלת המקדש".

הסעודה תכלול סדרת הרצאות קצרות בסוגיות שונות, כגון אתגר הקרבת קורבנות ומתנות כהונה בימינו, קורבן פסח בעידן הטכנולוגי, זני הגפן המסורתיים של ארץ ישראל וייצור יין לנסכים, תכנון אורבני ולוגיסטי בחזון ירושלים הבנויה ועוד. במהלך האירוע יוגש תפריט עשיר שיכלול בשר מבעלי חיים המשמשים לקרבן העוף והבהמה, מתנות כהונה, לחמי הקודש וסלטים במתכונת מקראית. הכנס ישודר בשידור חי לקהל בארץ ובחו"ל.

מהרו לשמור מקום לכנס המקדש ולסעוד המקדש באתר שילה הקדומה