ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןצילום: ערוץ 7

אני חושבת עליה וליבי נכמר. אישה אלמנה , שבעלה מת בנסיבות לא הכי נחמדות, עם חמש רווקות מבוגרות בבית, וגם רכוש אין לה, כי אין בנים שירשו את אביהם.

אשת צלופחד לא ליקקה דבש, בלשון המעטה. אז לא היו טכנולוגיות של הפרייה ובחירת מין העובר כך שהתמודדה עם איום קיומי, כשבעלה מת [או הומת בחטא המקושש], כי רק לבנים הנחלה.

אבל מצד שני אני מסתכלת על הבנות שלה- כל אחת ואחת פעילה ואידיאליסטית. הבנות האלו הקדימו את דורן. הן עמדו על הזכויות שלהן באסרטיביות ללא פריצת גבולות, סוג של פמיליזם בריאה הנוגדת את הפמיניזם הלוחמנית. על פי המדרש הם נשארו רווקות בגלל אידיאל, וחלמו לסיים את המשימה שלהן ולהינשא. הן פנו למשה בשאלה- 'אם אנחנו לא נחשבות לזרע, אז לכאורה אמנו תצטרך ייבום [לפי המדרש הן היו מעל גיל 40 אז- בואו נחשוב בת כמה היתה אמן..]. הן לא וויתרו על זוגיות גם אם השעה היתה מאוחרת, וגם כאשר נאלצו לצמצמם את הבחירה לשבט שלהן בלבד. לבסוף הן גם זוכות לנחלה וגם להקים בתים גדולים וכשרים בישראל, ואנחנו מצאצאיהן.

הביטוי של הקב"ה 'כן בנות צלפחד דוברות', מדגיש את הצורה החכמה והטובה שבה הן הפנו את תשומת לב הציבור לבעיה שאיננה בעיה פרטית שלהן. דווקא לבנות מהסוג הזה מתאים הביטוי 'לטוב בעיניהן תהיינה לנשים', הרי בדרך כלל הנשים נישאו לטוב בעיני אבא שלהן... אבל ראשית הן היו יתומות, ושנית - הן היו חכמניות, , וגם מבוגרות קצת - הרי הן חיכו לשידוך הזה הרבה זמן...אז הן נבחרו במיוחד על ידי בני זוגן לפי תכונותיהן העילאיות..

אני מניחה שהאם עשתה עבודה כדי לא לשקוע ברחמים עצמיים, וגם התמודדה עם הרווקות של הבנות בצורה מיטבית. צריך לזכור גם שאז לא היתה אפשרות לבצע שימור פריון, תהליך שיכול לתת עתודה לפריון בגיל מבוגר. איך היא עשתה זאת? הייתי שמחה לפגוש אותה ולשוחח אתה על כך.

ובינתיים, רחלי הומינר , מייסדת אתר ההיכרויות הבאר, העבירה שיחה מדהימה במבוא חורון על הנושא של הורות לרווקים בדורנו. יצאנו עם פק"ל של תובנות והנחיות לפעולה. ראשית- זאת לא אשמתנו. אין מה לנבור בטעויות שעשינו. להוריד קצת פרופיל זה בוודאי לא יזיק. שנית- להבין שהמסע הזה מדויק לרווקה שלנו. זה לא קורה בטעות וזה יוביל אותה לזוגיות הרבה יותר טובה. שלישית- להבין שהיא לא משתפת כי היא חוששת להכאיב. זה לא נגדנו. אבל אפשר וכדאי לשאול אותה בשעת רצון- האם יש דבר שהיא תרצה שנעשה עבורה. ועוד- לא לוותר על האופטימיות ועל העין הטובה -לתת לה הרגשה שזה יכול להגיע בכל רגע נתון- בסך הכל מדובר בטלפון אחד שישנה את חייה.

הקיץ הזה תלבשו לבן