הריון. אילוסטרציה
הריון. אילוסטרציהצילום: iStock

זוג יהודים ממקסיקו שרחוק מיהדותם, עמד לקבל החלטה משנת חיים - להעזר בתרומת ביצית על מנת לזכות לילדים משלהם.

הם פנו לרבני שלוחת מקסיקו של מכון פוע"ה על מנת לברר 'רק דבר קטן' - האם זהות העובר תיקבע על פי תורמת הביצית או על פי הנושאת אותו. תשאול קצר של הרבנים המקומיים שינה את מסלולם לחלוטין ובסופו של דבר זכו לילד משלהם ומתוך כך אף החליטו לשנות כיוון בחיים. "הרגשנו שמי ששומר על ההלכה, ההלכה שומרת עליו".

מכון פוע"ה המהווה את המרכז הגדול ביותר בעולם היהודי לחיבור שבין רפואה והלכה בדגש על תחומי בריאות האישה, מפעיל בשנים האחרונות שלוחות רבות ברחבי העולם בשפות מקומיות, ביניהן בארה"ב, צרפת, אוסטרליה וקייב, והשנה אף התרחב לדרום אמריקה ופתח מרכז פעיל במקסיקו.

תומכים במכון פוע"ה ומוסיפים חיים

המרכזים נמצאים בקשר ישיר עם מכון פוע"ה בישראל ונותנים מענה רפואי והלכתי לציבור רחב ומגוון ברחבי העולם.

בתום שנתיים של הכשרה אינטנסיבית במכון פוע"ה בארץ, שני רבנים שנולדו וגדלו במקסיקו חזרו לגור שם ופתחו שלוחה של המכון במקסיקו, קו מענה טלפוני בספרדית שנותן מענה לכ-350 אלף יהודים דוברי ספרדית החיים בארץ ובעולם וכן מרכז לימוד המכשיר מדריכות כלה, בלניות, יועצות בקדושה ועוד.

הרב דניאל קרדי והרב דוד כאבז, שני הרבנים החדשים של מכון פוע"ה, משתפים במקרה מצמרר, אחד מיני רבים, שהגיע לפתחם לאחרונה והסתיים בסוף הטוב ביותר בחג שבועות האחרון.

"לפני כשנה וחצי קיבלנו טלפון מבני זוג שביקשו להפגש בנושא תרומת ביצית. הבעל תיאר לנו שהאישה סובלת מהידבקויות פנימיות של מספר איברים ולכן רופאים שונים המליצו להם שלא לנסות אפילו להכנס להריון כיוון שהסיכויים שלה להקלט אפסיים לחלוטין בהתחשב במצבה הרפואי. הזוג אמנם לא שומר תורה ומצוות בכלל אך היה חשוב להם מאוד שהתינוק יהיה יהודי וכך הם הגיעו אלינו- להתייעץ ולברר מה הדין אם תורמת הביצית אינה יהודיה". מספרים הרבנים. ומכאן היתה זו יד ההשגחה שכיוונה את המשך סיפורם.

"הם הגיעו לפגישה עם כל החומר הרפואי ומתוך עיון בתיקה הרפואי הבנו שהיא לעולם לא ניסתה להרות ולא עברה שום טיפול כיוון שהאמינה לרופאים שסיכוייה נמוכים. האישה היתה רק בת 27 ולא ראינו סיבה להתייאש כל כך מהר ובקלות. הסברנו להם שלולא ניסוי של IVF לא נוכל להתיר את העניין לכתחילה ואם הם כבר הגיעו להתייעץ איתנו, עלינו לומר להם את האמת. שתרומת ביצית הינה מוצא הלכתי אחרון. הזוג התפלא שבכלל שווה להם לנסות כיוון שהרופאים אמרו להם שאין מה להתחיל בתהליך. שיתפנו אותה בידע ובנסיון הרב שמכון פוע"ה צבר עם השנים והצענו לה טיפולים חדשניים למדי שהיא כלל לא שמעה עליהם. חתמנו את העניין בכך שחבל להרים ידיים עוד לפני שניסו אפילו פעם אחת. המלצנו להם על מספר רופאים בדרום אמריקה והם רצו את הטוב מבין כולם ולכן טסו במיוחד לניו-יורק על מנת להיות מטופלים אצל אחד הרופאים המומחים בעולם בתחום הספציפי ממנו סבלה האישה.

האישה החלה בהליך טיפולי, הכינה את גופה והתכוננה ליום השאיבה כשבמקביל הרופא המטפל שלח אותם לבדיקות גנטיות 'ליתר בטחון' וכחלק מפרוצדורה רגילה שהוא מעביר כל אישה. בתום הליך השאיבה הם התקשרו אלינו במפח נפש שלא נמצאה לאישה אפילו ביצית אחת! הרופא שלהם סבר שכדאי להכנס לסבב טיפולים נוסף כיוון שהתנאים לא היו מספיק טובים הפעם.

התייעצנו עם רבני המכון בארץ. לקחו לנו כמה ימים לברר את התשובה עבורם. כיוון שהליך פוריות בארה"ב עולה הון תועפות לסבב - לא פחות מ25 אלף דולר, תוך התחשבות במצבה הרפואי, זו היתה חתיכת שאלה.

תוך כדי ההתלבטות ובעודנו מחכים לתשובה, הבעל מתקשר אלינו נרעש שהגיעו תוצאות הבדיקות הגנטיות – גילו שיש לשניהם גן רצסיבי שמהווה סיכון של 25% ללידת ילד חולה ופגוע, מה שהוביל את הרופא להחלטה שממילא הם חייבים לעשות טיפולי PGD הבוררים את העוברים הבריאים בטרם החדרתם.

"אנחנו פשוט לא מאמינים שמשיחת בירור קטנה איתכם גילינו כזה מידע משמעותי. לא סתם לא נמצאו בסבב הזה ביציות". הזוג הרגיש השגחה פרטית מטורפת ולכן החליטו שהם רוצים לעשות עוד טיפול ובכך פתרו לנו את ההתלבטות.

הזוג נכנס לאחר מספר חודשים לסבב טיפולים נוסף והפעם האישה הגיעה מוכנה יותר. ב"ה הצליחו לשאוב לה 12 ביציות ומתוכם יצאו ארבעה עוברים בריאים ומוקפאים. החזירו לה עוברים מהם בודדו את הגן הבעייתי וב"ה אחד נקלט! בחג השבועות האחרון האישה ילדה בן והוזמנתי לשמש כסנדק בברית.

האישה אמרה לנו במעמד הברית שתחושת בטן חזקה שלחה אותם לבדוק מה עמדת ההלכה לפני שהם מבצעים כזה צעד דרמטי כמו תרומת ביצית והם הרגישו לכל אורך הדרך שהודות למעשה הקטן שלהם- לבדוק ולשמור על ההלכה כפי שהצגנו אותה בפניהם, ההלכה בדיעבד שמרה עליהם לכל אורך הדרך".

"אם לא היינו מתייעצים ומבררים – לא היו לנו היום ילד שלנו אלא ילד מתרומת ביצית" אמרה לנו האישה בהתרגשות. "ובגלל שהרגשנו שמירה מיוחדת לכל אורך הדרך, החלטנו לקבל על עצמנו לקבל כשרות, שבת וטהרת המשפחה. אם ההלכה שמרה עלינו והתורה דאגה לנו ככה לילדים משלנו אז אנחנו החלטנו שאנחנו רוצים לשמור עליה..."

הרב דוד כאבז ביקש לסכם ואמר: "עבורנו מדובר בהתגשמות חלום עבור הציבור היהודי בדרום אמריקה, בשורה של חיים חדשים וטובים יותר. הציבור יכול כעת לקבל סיוע רפואי-הלכתי ומקצועי לזוגות וליחידים בתחומי הפוריות, הריון, לידה, גנטיקה, טהרת המשפחה ואישות. הסיפורים הללו נותנים לנו כח להמשיך בשליחות שנשלחנו אליה על ידי מכון פוע"ה ומקווים לסייע לעוד אלפי תינוקות להגיע לעולם, שיהפכו את הוריהם למשפחה מאושרת".

בימים אלה נמצא המכון בקמפיין התרמה שנתי. היו שותפים והצטרפו אלינו למפעל חסד עולמי המוציא בשורה מירושלים ושולח את דבר ה' לעולם היהודי כולו.

תומכים במכון פוע"ה ומוסיפים חיים