צוואה
צוואהצילום: freepik

בתחום דיני הירושה יש סיפורים רבים שבהם נפטר קרוב משפחה, ולפתע, אחד מבני המשפחה מוצא צוואה אשר מורישה את כל רכושו של הנפטר למקבל יחיד או לכל אחד אחר ומוציא מהצוואה יורשים פוטנציאליים שחושבים שגם להם מגיע חלק בירושה. במקרים כאלה מתעורר הרצון המיידי להתנגד לצוואה. אבל האם אפשר להתנגד לצוואה?

פנינו אל עורך הדין מומחה בתחום ושאלנו אותו האם אפשר להתנגד לצוואה ואם כן מהי הדרך להתנגד לצוואה?

צוואה מייצגת את הביטוי הסופי של אדם כיצד הוא מעוניין בחלוקת רכושו ומי צריך לרשת אותו, מסביר לנו עורך הדין, והתנגדות לצוואה כרוכה בהגשת תביעה למניעת הכרה של הצוואה כתקפה. הצורך בהגשת התנגדות לצוואה מתעורר כאשר קיים חשש שהצוואה אינה משקפת במדויק את כוונותיו האמתיות של המנוח.

כעיקרון יסוד, מערכת המשפט בישראל אינה חוסמת את זכותו של הפרט לפנות לבית המשפט. עם זאת, בטרם הגשת תביעה של התנגדות לצוואה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום הצוואות והירושות כדי להעריך את סיכויי ההצלחה של התביעה. 

עורך דין התנגדות לצוואה – מהם השלבים לביטול הצוואה 

כאשר אדם נפטר והותיר אחריו צוואה המתווה את חלוקת רכושו, נדרשים היורשים המוזכרים בצוואה להגיש לרשם לענייני ירושה בקשה לקבלת צו קיום הוראות הצוואה. ללא צו זה, אי אפשר לבצע את הוראות המוריש ולחלק את הרכוש ליורשים המיועדים לכך.

הרשם לענייני ירושה מפרסם הודעה בעיתונות היומית בדבר הבקשה לקיום הצוואה. פרסום זה מאפשר לכל מי שרוצה להתנגד לקיום הצוואה להגיש התנגדות.

התנגדות לקיומה של צוואה היא מסמך משפטי כתוב המוגש לרשם לענייני ירושה. מטרתה העיקרית של התנגדות זו היא למנוע מתן צו לקיום הצוואה. את ההתנגדות יש להגיש לאחר הבקשה לקיום הצוואה, אך לפני שהרשם לענייני ירושה ייתן את צו קיום הירושה.

חשוב שההתנגדות לקיום הצוואה תהיה מנומקת היטב, מפורטת ותיתמך בראיות ובמסמכים מתאימים.

לאחר קבלת ההתנגדות, היא תיבדק בקפידה על ידי הרשם לענייני ירושה או המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. לאחר בדיקה מעמיקה של ההתנגדות, יקבל הרשם החלטה. אם יקבע הרשם כי ההתנגדות עומדת בתנאי החוק, ההתנגדות תועבר לבית המשפט לענייני משפחה כדי שהוא יפסוק בעניין.

מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני צוואה וירושה  כדי שהוא ידריך אתכם בתהליך הגשת התנגדות לצוואה. עורך דין מקצועי יסייע לכם באיסוף הראיות התומכות ובייצוג האינטרסים שלכם בבית המשפט במידת הצורך.

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין ואיך הוא יכול לעזור לכם?

עורך דין התנגדות לצוואה הוא בעל מקצוע המתמחה בהגשת התנגדויות לקיום צוואה שצבר ידע וניסיון רב בתחום זה. גם אם יש לכם עילות חוקיות, לכאורה, להתנגד לצוואה, יש חשיבות מכרעת להקפיד על הנהלים המתאימים בעת הגשת בקשת התנגדות.

התביעה לביטול הצוואה מוגשת כתביעה לבית המשפט. התביעה תיקרא "התנגדות לקיום צוואה", והסעד המבוקש יפרט באופן ספציפי את דחיית הבקשה לקיום הצוואה. הצד הטוען לקיום הצוואה הופך לתובע בכתב התביעה ואילו הצד שכנגד הופך לנתבע.

לביסוס הטענות בתביעה נדרשת מיומנות, הבנה מקיפה וניסיון רב בתחום הגשת התנגדויות לצוואה. הליך ההתנגדות אינו פשוט, במיוחד בהתחשב בכך שהאדם החשוב ביותר, המוריש, אינו בין בחיים והוא אינו יכול להביע את דעתו. לכן, ישנה חשיבות רבה לדעת איך לנסח את התביעה להתנגדות לצוואה ולהוכיח שהיא משקפת במדויק את הכוונות האמתיות של המוריש.

עורך דין המתמחה בהתנגדויות לצוואה ינחה את התובעים אילו מסמכים, עדויות ותצהירים יש לכלול בתביעה. התיעוד, העדויות והתצהירים הנכונים הם בעלי חשיבות עליונה ויכולים להגדיל משמעותית את סיכויי הקבלה על ידי רשם הירושה ובסופו של דבר להביא להצלחה בבית המשפט.

את ההתנגדות לקיום צוואה יש להגיש בתוך ארבעה עשר ימים מהיום שבו פורסמה הבקשה לצו קיום הצוואה בעיתונות וברישומים. למרות שרשם הירושה עשוי להאריך מדי פעם את תקופת ההתנגדות מסיבות מוצדקות, חשוב לציין כי ישנן מגבלות למספר הפעמים שניתן להגיש התנגדות.

לחץ הזמן הכרוך בהגשת התנגדות הוא סיבה משמעותית נוספת לכך שמומלץ להעסיק עורך דין. רק עורך דין בעל ניסיון בטיפול בבקשות התנגדות והיכרות עם כל שלבי התהליך יוכל לעמוד במועדים הנדרשים ולהגיש את הבקשה בצירוף כל המסמכים הדרושים.

הגשת התנגדות לצוואה עלולה לעיתים להוביל למחלוקות וסכסוכים חמורים בין בני המשפחה. מעורבות של עורך דין התנגדות לצוואה יכולה לסייע בהפחתת המתחים ובשמירה על יחסי שלום בין בני המשפחה לאורך כל הליך התנגדות הצוואה.

לסיכום, התנגדות לקיום צוואה היא הליך משפטי מורכב. תחפשו ותבחרו בעורך דין שהוא בקי בתחום ההתנגדויות לצוואה, הוא ידע לנווט בנבכי המערכת המשפטית ולהציג טענות חזקות שימרבו את סיכויי ההצלחה של התביעה.