חתונה
חתונהצילום: ISTOCK

ימי בין המצרים הם ימים בהם לא מתחתנים, אך רבים מנצלים אותם לסגירות האחרונות שלפני החתונה.

זה בדיוק הזמן ללמוד ממה צריכים זוגות שבדרך ובני משפחותיהם להיזהר כשהם מגיעים לסגור את הפרטים הקטנים סביב האולם, הצלם, הקייטרינג, שמלת הכלה ועוד.

בראיון לערוץ 7 מסבירה עו"ד בת-חן משינסקי-אבן, ממחלקת הבקרה ופניות הציבור ב'אמון הציבור', על מה נכון וחייבים לתת את הדעת סביב ההכנות הללו. בדבריה היא מציינת את חשיבות המידע שיש להכיר לפני סגירת פרטי החתונה דווקא משום שמדובר באירוע שלא עשקנו בו קודם לכן. "חתונה היא הפרויקט הגדול ביותר עד לרכישת דירה", היא מזכירה ומדגישה את הצורך לשים לב לפרטים הקטנים על מנת לחסוך ועל מנת למנוע תקלות, סיבוכים ומעשי עוקץ.

בארגון 'אמון הציבור', מספרת משינסקי-אבן מתקבלות תלונות רבות שעיקרן וגע לתנאי ביטול עסקה, ואכן יש להקפיד על סוגיה זו בסגירת העסקה מול אולם האירועים, הקייטרינג ושאר בעלי המקצוע, אך ביחס לאולם יש לוודא כבר בראשית התהליך שיש למקום רישיון עסק. משינסקי-אבן מזכירה מקרים רבים מהעבר בהם אולמות וגני אירועים נסגרו בידי גורמי אכיפת החוק בשל היעדר רישיון וזוגות התוודעו לכך רק יום לפני האירוע שלהם.

בדבריה היא מציינת כי הצורך לוודא רישיון כולל גם אולמות וותיקים, שכן לא ניתן לדעת אם האולם הוותיק אינו נמצא במגעים מתמשכים לאורך עשור מול המשטרה ובדיוק כעת הגיע הרגע בו הוחלט להפסיק את המו"מ ולהביא לסגירתו.

במקרים שכאלה "אין הרבה ביטוח, ולכן חשוב שיהיה חוזה טוב שיגן עלינו במקרה של ביטול בגלל האולם, להבטיח שכספינו יוחזר במידה שדבר כזה קורה". כמו כן יש לדאוג שייקבע בחוזה היקף דמי ביטול במידה והזוג מחליט לבטל את האירוע. מדובר גם באפשרות לדחות את האירוע וגם, אם יש צורך בכך, לבטל אותו לגמרי.

במקרים שכאלה יש לוודא מה גובה דמי הביטול שעל הזוג לשלם. אין כאן סטנדרט מוגדר, ובכל מקרה יש לבחון את סדר הגודל בהתאם ליכולת של הזוג לשלם. כאן, אומרת משינסקי-אבן, יש מקום להתמקח.

סוגיית דמי הביטול רלוונטית גם לקייטרינג, לצלם, למוסיקה וכיוצא באלה, אולם בכך לא תמו הסעיפים שיש להישמר מהם. גם סגירת שמלת כלה מחייבת תשומת לב אודות מה כלול במחירה, אם המחיר כולל מדידות, כמה מדידות כלולות בו, אם יש אפשרות לתיקונים, מה קורה במצב של נזק במידה ומדובר בהשכרת שמלה. כמו כן נכון לקבוע את המועד ממנו נספרים ימי הביטול, אם מיום סגירת החוזה, מיום סוף התפירה, או המדידות וכו'.

גם נושא התכשיטים כרוך בקביעת דמי ביטול ומועדי ביטול, כאשר המקובל הוא ביטול בתוך 14 ימים מרגע קבלת המוצר. ומה באשר לצלם? "חשוב לוודא מתי הוא מגיע, אם יש צילומי מראש, צילומי חוץ, אם יש לו גיבוי במקרה והוא לא מגיע, אם יש לו תקלה לוודא שיש מצלמה חלופית וכו'".

כל אלה ועוד כלולים בדרישות הסטנדרטיות ובדרך כלל נכללים בחוזה, ועם זאת ראוי, נכון וחשוב לוודא את הפרטים על מנת להימנע מאי נעימויות במקרה של תקלה.