אמיר ירון
אמיר ירוןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון החליט להשאיר את הריבית על כנה, זאת אחרי עשר פעימות רצופות במשך יותר משנה בהן עלתה הריבית בישראל.

המשמעות המיידית היא בלימה בעליית החזרי המשכנתאות וההלוואות. הריבית נשארת על 4.75 וריבית הפריים נשארת גם כן על 6.25%.

מאז תחילת העלאות הריבית, החזר המשכנתא עלה בממוצע לכל בית בכ-1,150 שקלים.

יחד עם זאת, על פי ההערכות, בחודשים הקרובים צפויה העלאת ריבית אחת לפחות. בנוסף, הליכים של ירידה בריבית צפויים במהלך שנת 2024.

הנגיד אמיר ירון אמר לאחר ההחלטה כי היא "כוללת את מכלול ההתפתחויות הכלכליות בארץ ובעולם. אני רוצה להדגיש שוב שיציבות מחירים היא תנאי הכרחי ליציבות כלכלית. חשוב להבין כי אינפלציה גבוהה פוגעת בשכבות החלשות, ולכן אנחנו מחויבים להשיב את האינפלציה ליעדה".

"ציינתי קודם כי אנו סבורים שהריבית מצויה בסביבה מרסנת, כזו ההולמת את המשך התמתנות האינפלציה. הדבר הזה נכון כל עוד לא יהיו שינויים משמעותיים בסביבת האינפלציה. בחצי השנה האחרונה חווינו פיחות משמעותי בשקל, שנבע בעיקר מגורמים מקומיים ופחות מהסביבה הגלובלית".

בסיום, התריע הנגיד ואמר: "ככל שהיחלשות השקל תימשך - הדבר עלול להעיב על חזרת האינפלציה ליעדה, וייתכן כי תידרש מדיניות מרסנת עוד יותר".

השארת הריבית מתרחשת בצל החלטה דומה של הפדרל ריזרב, הבנק המרכזי בארצות הברית, שם לאחרונה הוחלט שלא להעלות את הריבית זאת בצל הצטטנות קלה באינפלציה.