השגריר תום ניידס
השגריר תום ניידסצילום: דוברות AJC

תום ניידס, שגריר ארצות הברית בישראל שצפוי לסיים את תפקידו בקרוב, אמר כי ממשל ביידן לא יכול שלא להתערב בתוך המדיניות הפנים ישראלית.

עוד אמר בריאיון פרידה לעיתון הוול סטרייט ג'ורנל כי "אחת ההודעות ששלחתי לראש הממשלה הייתה ללחוץ על הבלמים, להאט את הקצב. נסה להגיע לקונצנזוס".

בהמשך אמר כי היחסים בין ישראל לארצות הברים הם "כמו קרובי כמו משפחה. עם זה לפעמים מגיע מחיר נמוך, שמתבטא כשאנחנו חושבים שהדברים יורדים מהפסים".

כשנשאל מה מפריע לממשל ביידן בהתנהלותה של הממשלה הישראלית השיב כי "הממשלה מזרזת דברים שבסופו של דבר יכולים להיות להם השלכות ענקיות, לפחות מבחינה תפיסתית, על הדברים שהופכים את ישראל לנהדרת".

בנוגע למבצע בית וגן אמר: "למען ביטחונה של מדינת ישראל הדבר החשוב הוא לשמור על קור רוח בגדה המערבית. גם הישראלים וגם הפלסטינים חוששים שהרשות הפלסטינית עלולה לקרוס בגלל שהיא סובלת ממחסור בכספים ולגיטימציה פנימית".

בהמשך דבריו כינה את יו"ר רע"מ מנסור עבאס "הגיבור שלי" ואמר: "אנחנו צריכים יותר עבאסים של מנסור ופחות אנשים אחרים, שיישארו חסרי שם".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן תקף אמש (ראשון) בחריפות ובאופן יוצא דופן את ממשלת ישראל בראיון לרשת CNN.

"לנתניהו יש את הממשלה הקיצונית ביותר שאני זוכר אי פעם - ואני מכיר את ישראל מאז ימי גולדה", טען ביידן.

הוא יצא גם באופן מרומז נגד השרים בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר וטען כי "שרים שאומרים 'אנחנו יכולים להתיישב בכל מקום שנרצה' הם חלק מהבעיה".

הנשיא האמריקני התחמק מהשאלה האם בכוונתו להזמין בקרוב את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לבית הלבן. הוא ציין שהנשיא הרצוג הוזמן ויגיע לוושינגטון בקרוב. "הנשיא הישראלי עומד להגיע לכאן. ביבי, אני חושב, מנסה לפתור את הבעיות הקיימות בקואליציה שלו. אני מקווה שהוא ימשיך בכיוון של מתינות בכל הנוגע לשינוי בתי המשפט".

ביידן הוא התייחס גם לניסיונות לקדם נורמליזציה ביחסים בין ישראל וסעודיה. "אנחנו רחוקים מאוד מנורמליזציה בין ישראל לסעודיה. יש לנו הרבה על מה לדבר. אנחנו מתקדמים באזור הזה. זה תלוי בהתנהלות, ובמה שיידרש מאיתנו בשביל שהם יכירו בישראל".

"אני לא חושב שיש לסעודים בעיה עם ישראל. השאלה אם נוכל לספק כוח גרעיני או להיות ערבים לביטחונם של הסעודים - אני חושב שזה לא בכיוון", הוסיף.