הטקס בשייטת
הטקס בשייטתצילום: דובר צה"ל

אל"ם א', נכנס לתפקיד מפקד שייטת 13, במקומו של אל"ם אמיר פרחי, אשר כיהן בתפקיד בשנתיים האחרונות, וייצא ללימודים בחו"ל.

טקס החילופים נערך הערב (שני) בבסיס היחידה בעתלית, בראשות מפקד זרוע הים אלוף דוד סער סלמה ובהשתתפות מפקדי וחיילי הזרוע, משפחות ומוזמנים נוספים.

"שייטת 13, מאז ומעולם, נשענת על התמצית האיכותית ביותר של החברה הישראלית", פתח בנאומו מפקד זרוע הים, אלוף דוד סער סלמה, "אנשיה ראשונים לכל אתגר, פועלים באופן המדויק, המקצועי והאמיץ ביותר. אנשי שייטת 13, לוחמים ומפקדים, ניתבו במהלך הדורות את גבורת ישראל אל מרחבים רחוקים ונסתרים, אל עומק שטחי האויב, בחשאי ובצנעה. להיות חלק מיחידת עילית הפועלת לחיזוק המרחב הימי כעומק אסטרטגי בביטחונה של מדינת ישראל – זו עוצמה".

"בכדי לפקד על שייטת 13, להוביל יחידה מיוחדת כזאת, מהטובות בצה"ל, מהטובות בעולם, נדרשות איכויות יוצאות דופן - תבונה, שליחות, לב שומע וקשוב, עיניים בורקות הנכונות לפרוץ כל גבול, כתפיים רחבות הנכונות לשאת את כובד משקלה של האחריות, זו אחריות כבדה. החלפת פיקוד היא אירוע משמעותי ומהווה הזדמנות".

"סיום השירות בשייטת, ובפרט כמפקדה", אמר אל"ם אמיר פרחי, "הינו רגע מורכב עבורי, אשר מסמל את סיומה של התקופה המשמעותית והמעצבת ביותר בחיי הבוגרים, כאדם, כלוחם וכמפקד. השייטת עבורי היא הרבה יותר מיחידה צבאית, השירות בשייטת הוא חלום ילדות שמלווה אותי מזיכרונותיי הראשונים - המציאות, אגב, עלתה על כל דמיון. השירות בשייטת הוא בית, משפחה, והינו המרכיב החזק ביותר בזהות האישית שלי. עבורי, המילה 'שייט' מגדירה אותי יותר מאשר כל דבר אחר, להיות שייט זוהי דרך חיי".

"אני גאה בהישגינו בשנתיים האחרונות", הכריז אל"ם פרחי, "הן בהישגים המבצעיים במערכה שבין המלחמות ובכל בעיה ביטחונית שעמדה בפני צה"ל, קטנה כגדולה, והן בבניין כוחה ורוחה של השייטת, מוכנותה למלחמה והתאמתה לאתגרי העתיד. אני שמח ומודה על כך שנפלה בחלקי הזכות להגשים את חלומותיי פעם אחר פעם, ולסיים את הפרק הזה בחיי כמפקד היחידה, זכות השמורה למתי מעט. אני נפרד הערב מהשייטת בתחושת ביטחון רב, בידיעה שאני משאיר אחריי שייטת חזקה".

"אני לוקח היום את הפיקוד על היחידה מתוך אחריות עצומה", הצהיר מפקד שייטת 13, אל"ם א', "בראש ובראשונה לחלקה בהבטחת ביטחונה של מדינת ישראל. לפני 20 שנים התחלתי את מסלול הלוחם בשייטת, כאן גדלתי ועוצבתי. כאן למדתי על ערכן של המצוינות האישית, הצניעות, הרעות ועבודת הצוות, על החובה לנצח בכל מפגש עם אויב, על חשיבות הדבקות במשימה ועל התמודדות עם האובדן של חברים לנשק. למדתי על חלקם של אנשי המילואים במשימותיה השונות של השייטת ויותר מכל, על חלקם המכריע של האנשים ביכולת לעמוד בכל משימה".

"כל תחנה בשירותי הצבאי בפני עצמה, וכולן ביחד, הכינו אותי לרגע הזה של לקיחת הפיקוד והובלת היחידה", סיכם אל"ם א', "היום אני חוזר הביתה ומחובתי לעמוד על כתפיהם של קודמי, לנסות לראות מרחוק, לשמר את כל הטוב שהם יצרו, לקדם, לפתח ולהוסיף כמה שרק ניתן ואיפה שנכון. בפיקוד על היחידה, אני לוקח היום אחריות על אבן היסוד החשובה ביותר של שייטת 13 והיא האנשים. אני מתחייב היום לעשות הכול כדי שהיחידה תעמוד בכל משימותיה ושאנשיי ישובו הביתה בשלום. לצד זאת אשמור על אופייה, על ערכיה, על יכולותיה ועל המשך עשייתה המבצעית".