אבי מעוז
אבי מעוזצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

יו"ר מפלגת נעם סגן השר ח"כ אבי מעוז התייחס היום (שני) בנאומו במליאת הכנסת לנסיעתו המתוכננת של הנשיא הרצוג לארה"ב בו בזמן שהנשיא ביידן מחרים את ראש הממשלה בנימין נתניהו וממשלתו.

"למרות אין ספור הצעות אי אמון, בעוד מספר ימים ימלאו מאתיים ימים לכהונתה של הממשלה הנוכחית. באופן חסר תקדים, הממשל האמריקאי, בהנהגתו של הנשיא ביידן, מחרים את ראש הממשלה הנבחר של מדינת ישראל, וטרם הזמין אותו לבית הלבן".

לדברי מעוז, "תקופת החרם הארוכה הזאת עוברת אפילו את החרם של אובמה על נתניהו. אז זה לקח 180 יום כדי שהוא יוזמן לביקור מדיני באמריקה. זו כנראה התוצאה המתבקשת למציאות, שבה בצד האמריקאי נמצא נשיא שמייצג את השמאל הפרוגרסיבי, זה שדוגל בטשטוש זהויות ולא מסוגל להעמיד עמדה לאומית פטריוטית שנאבקת על קיומה של האומה והמדינה, ובצד הישראלי נמצא ראש ממשלה, שמייצג את המחנה הלאומי-מסורתי-יהודי, זה שלא מתבייש בזהותו, באמונתו ובמורשתו ומוכן להיאבק למענן".

"ומה עושה הממשל האמריקאי שרוצה להעמיק את מסר החרם מצד אחד, ומצד שני, ליצור את הרושם שהבעיה שלו היא רק עם ראש הממשלה וממשלתו, אבל לא עם מדינת ישראל? פשוט מאוד. מזמינים את נשיא המדינה לביקור מדיני, ובכך יוצרים את האשליה כאילו היחסים עם מדינת ישראל תקינים לחלוטין, וכל הבעיה היא עם ראש ממשלה מסוים. וכששואלים את הנשיא ביידן על ביקור ראש הממשלה נתניהו, הוא מתחמק ואומר שהנשיא הרצוג מוזמן. כלומר, עוד דרך לשתף פעולה עם מחוללי המחאה בישראל בניסיונם לערער את הלגיטימיות של ראש הממשלה וממשלתו", אמר מעוז.

"מילא, כשהנשיא הרצוג נסע לארה"ב בפעם הקודמת, זה היה בתקופת מערכת בחירות, כשבמדינת ישראל כיהן ראש ממשלת מעבר. אבל כעת, כשמכהן בישראל ראש ממשלה, שנבחר לתפקידו ברוב ניכר וברור, מה פתאום כבוד הנשיא משתף פעולה עם החרם של הממשל האמריקאי על ראש הממשלה? הנשיא הוא דמות ייצוגית ממלכתית, שלפעמים פועל בשליחות מדינית מטעם ראש הממשלה, אבל בוודאי שהוא לא אמור לשמש כלי בידי מנהיגי מדינות ללחוץ או אף להחרים את ראש הממשלה והממשלה הנבחרים. הנשיא הרצוג היה אמור לומר לממשל ביידן, שעם כל הכבוד הרב שהוא רוחש להם, יש בישראל ראש ממשלה שנבחר בבחירות דמוקרטיות, והמגעים המדיניים אמורים להתנהל מולו, ובוודאי שאין מקום לחרמות כלפיו".

לסיום אמר: "הגיע הזמן לחזור להתנהל כבעלי כבוד לאומי של מדינה חזקה, ולא כפרובינציית חסות שולית וכנועה".