שחקני מכבי. מאויימים
שחקני מכבי. מאויימיםצילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

"בשל סיבות בטחוניות שלא היו צפויות מראש, המשחק נגד מכבי תל אביב ייערך ללא קהל", כך הודיעה קבוצת הפרמיירליג האנגלית, בורנמות', לאוהדיה.

זהו לא המשחק אימון היחיד של מכבי שמקיימת מחנה אימונים בספרד, שמעורר סערה בימים האחרונים ועומד תחת איום מצידם של ארגונים פרו-ערבים.

ביום חמישי הקרוב תחל מכבי את משחקי האימון שלה במסגרת ההכנה לקראת העונה שבפתח, כשזו תשחק מול קבוצת אורלנדו פיירטס הדרום-אפריקאית.

מיד עם היוודע קיום משחק האימון של הקבוצה הדרום-אפריקאית מול זו מישראל, קראו בארגון ה-BDS לפיירטס לבטל את משחק הידידות מול הישראלים ולהחרים את ההתמודדות מולם. "כדרום-אפריקאים, אוהדי כדורגל ופעילים סולידריים נגד האפרטהייד הישראלי, אנו קוראים לאורלנדו פיירטס לא לקיים את משחק הידידות נגד מכבי תל אביב המתוכנן ל-13 ביולי בספרד. אין שום דבר 'ידידותי' במשחק מול קבוצה המייצגת את מדינת האפרטהייד ישראל", נכתב בהודעת הארגון הפרו-ערבי.

זו לא הפעם הראשונה בה הארגון הקיצוני מתבטא בתקופה האחרונה נגד מכבי ת"א, כאשר עם מינויו של שחקן העבר האירי, רובי קין למאמן מכבי, דרשו ממנו במדינתו ובארגון הקיצוני לא לאמן אותה.

יש לציין כי בקבוצת הכדורגל הדרום-אפריקאית לא התייחסו לבקשת הארגון הקיצוני ואמרו כי אין בכוונתם להחרים את המשחק מול הצהובים מת"א, כאשר שם אמרו כי הם כפופים לחוקי ארגון הכדורגל העולמי, פיפ"א.

בתגובתם נכתב כי "אורלנדו פיירטס הוא מועדון עם מודעות חברתית, שמבין היטב את מקומו וקיומו עבור הקהילה". עם זאת, בקבוצה לא הסתירו את דעתם על ישראל, כשהוסיפו כי "בעבר הושעינו כי המועדון סירב לשתף פעולה עם שלטון האפרטהייד והיה מקור לגאווה כשנלחם על ערכי שוויון. כמובן שאנחנו מזדהים עם המאבק של הפלסטינים. אנחנו מאמינים בדרכם של אנשים אמיצים שמנסים לחבר בין הצדדים לפתרון, כמו שדרום אפריקה הראתה לעולם".

"הבסיס של אורלנדו פיירטס זה החוק. בכל הנוגע לחוקים והבקשה להחרים את המשחק מול מכבי תל אביב: אין שום חרם תרבותי או חרם מכל סוג שהוא מצד ממשלת דרום אפריקה, פיפ"א או המדינה המארחת שיאפשר לאורלנדו פיירטס לסרב לשחק נגד מכבי תל אביב", נכתב.

כאמור, כעת מגיע איום נוסף לגבי משחק אימון של הצהובים מת"א, כאשר הפעם מדובר באיום בטחוני של ממש לדברי הקבוצה האנגלית. "אנחנו שותפים לתחושת התסכול של האוהדים ומאוכזבים באותה מידה שאוהדינו לא יוכלו לצפות בנו בראשון. אנחנו מבינים את ההתחייבות של רבים מכם ומתנצלים על אי הנוחות שנגרמה", כתבה בורנמות' לאוהדיה.