מחבלי ג'נין
מחבלי ג'ניןצילום: Nasser Ishtayeh/Flash90

בין הדיווחים שסיקרו את מבצע 'בית וגן' הגיעו גם עדכונים אודות מחרטות שחשפו חיילינו היקרים לצד מחסני אמל"ח, כלי נשק שונים ומגוונים ועוד. העידכונים הללו לכדו את תשומת ליבי מאחר וכידוע מחרטות שכאלה בג'נין ובשאר מוקדי הטרור לא נועדו להכנת צירי דלתות וברגים, אלא להכנת רקטות בנוסח עדות החמאס דקהילת רצועת עזה.

הדיווחים אודות חשיפת המחרטות מצטרפים כמובן לתיעוד ניסיונות הבוסר לשגר רקטות מג'נין ובנותיה לעבר יישובי העוטף, למציאת הרקטה בשדות רם-און ולעידכונים שכבר קיבלנו בעבר מקציני צה"ל על סיכול חוליות מחבלים שעסקו בהכנת יכולת רקטית, ובעברית פשוטה, הכנת טילים שישוגרו לעבר כל מה שיהודי במרחב.

קשה להניח שיש מי שסבור שההתחמשות הטרוריסטית בשומרון תישאר ברמה העוברית הזו. כולנו יודעים שגם ברצועת עזה הכול החל בניסיונות בוסר. הניסיונות הללו כונו אז על ידי אדמו"רי האדישות הביטחונית 'חפצים מעופפים' שאין להתרגש מהם. ראש המשלה המנוח, יצחק רבין, קבע בביטחון ש"סיפורי הבלהות של הליכוד מוכרים. הרי הבטיחו לנו קטיושות מעזה. כבר שנה רצועת עזה נתונה בעיקרה למרות הרשות הפלשתינאית, לא הייתה עוד אף קטיושה ולא תהיה קטיושה" והגדיר את המזהירים כ"פחדני שלום".

ממש משום כך נראה לי שהגיע הזמן לפנות אל אחינו היקרים בשמאל הישראלי ולשאול אותם בקול רם וברצינות מה האלטרנטיבה שלהם.

מזה עשרות שנים חי הימין בישראל במגננה בלתי מוצדקת ובלתי מוסברת. בשל תסביך נחיתות מובנה היו משוכנעים משום מה בימין שלשמאל יש תכנית מדינית סדורה, שתי מדינות לשני עמים, גבולות 67' פחות או יותר, ולפחות יש לו ולנביאיו מה למכור לעם היושב בציון ולשכניו במזרח התיכון. לעומתם, סברו בימין, לימין עצמו אין ממש תכנית סדורה חוץ מהתייצבות בעמדת ה'דובי לא לא'. דוברי הימין שהתארחו באולפנים עשו לא מעט כדי לחמוק מהרגע בו ישאל אותם המנחה או הפאנליסט שמשמאל את שאלת מיליארד הדולר 'מה האלטרנטיבה שלכם'. בימין לא הבינו שדווקא השמאל הוא זה שאין לו תשובה ואלטרנטיבה, בהנחה שהתאבדות קולקטיבית לא נחשבת אלטרנטיבה של ממש.

היה מי שהמשיל זאת לאותו אדם צמא שהולך במדבר יום אחרי יום, עד שלפתע ראה בקבוק מרחוק. ההלך תהה אם הוא קרבן לתעתועי הפאטה-מורגנה או שמא מדובר בבקבוק של ממש, התקרב בכוחותיו הדלים וראה שאכן מדובר בבקבוק. בדמיונו המים הצלולים כבר ניגרים לגרונו ומרווים את נפשו המותשת, הוא פתח את הפקק וריח עז של נפט עולה מתוכו... לא, הוא לא שתה, גם אם הוא מאוד צמא. ככה זה עם נפט.

גם אם עם ישראל משתוקק לשלום לשלווה ומרגוע, כשהוא מתקרב אל הבקבוק שמגיש לו השמאל הישראלי בתקווה גדולה, הוא פותח את הפקק ומגלה שם טרור, הרוגים, מלחמה עקובה מדם ושבועה ערבית בלתי מתפשרת להביא להשמדתה של ישראל, ולכן הוא בוחר שלא לשתות ממי התרעלה הללו, כי ככה לא נראה שלום והוא, משום מה, חפץ חיים.

היערכות המחבלים לירי רקטות דווקא מצפון השומרון אינה מקרית. הסיבה לכך פשוטה. צפון השומרון היה חלק מההתנתקות הישראלית הזכורה לדיראון, וכל בר דעת מבין שאם חלילה יתגשם חזון השמאל לנטישה של כל יהודה ושומרון, מה שקורה במחנה הפליטים ג'נין ייחשב לנופש לעומת ההתחמשות המאורגנת והמשוכללת שתפרח באזור כולו. אז גם לא ישתמשו ברבעי תמרורים ליצירת רקטות, אלא באמל"ח מסודר, תקני, הרסני, ארוך טווח, מדויק וקטלני הרבה יותר. הרי לא נהיה שם כדי לפקח והמדינה הטרוריסטית המתחמשת תדאג כבר לקלוט משלוחי נשק מכל סוג מכל מדינת אויב שתשוש לעשות זאת, משום שבעיניה המדינה הפלשתינית הצעירה אינה אלא עמדה קידמית במאבק להחרבתה של ישראל.

אחיי בשמאל, אני מקווה שמה שנכתב כאן לא חידש לכם כלום. אני משער שאתם מבינים שאיום כזה יציב את נתב"ג וגוש דן, חיפה, נתניה ועוד, כולל הבית שלכם שם בגבעתיים או ברעננה, תחת איום בכינון ישיר, אז בואו נהיה לרגע רציניים, אתם מוכנים להסביר מה הקטע הזה שלכם עם מדינה פלשתינית? למה דחוף לכם לקחת חלק בהתאבדות הלאומית-היסטורית הזו?

מאחר ואתם מגדירים את עצמכם כאינטליגנטים, מפוכחים, בעלי מחשבה ביקורתית ועמוקה (לא אתווכח על כך. כך אתם מאמינים לגבי עצמכם ואקבל זאת לשם הדיון), אתם חייבים לתת לנו מענה לשאלה, מה האלטרנטיבה שלכם?

אני מוכן לקבל את התקוות שאולי ביעבעו אצלכם בשנות השמונים והתשעים, למרות שאני מייחס לכם קצת יותר שיקול דעת ומחשבה רצינית, אבל זה אולי היה טוב ללפני עשרים שנה, כשאולי לא ידעתם ולא הבנתם ולא ראיתם ולא שמעתם, אבל עכשיו?

אני גם מוכן לקבל שקשה לכם עם רעיונות הימין לגבי ריבונות ביהודה ושומרון. בכל זאת, מדובר ברעיון מורכב עם לא מעט אתגרים דמוגרפיים, כלכליים, ביטחוניים ומדיניים, אבל חברים יקרים, תהיו לרגע רציניים ותענו לנו, מה האלטרנטיבה שלכם?