שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

איפה ישנם עוד תשדירים כמו התשדיר ההוא

אם אינני טועה זה היה בראשית שנות התשעים. באחת ממערכות הבחירות הסוערות (הרי אין אצלנו באמת מערכת בחירות שאינה סוערת), כשתשדירי התעמולה היו מדורת השבט שציפינו לה בדריכות ובביטחון שהתשדיר של המפלגה שלנו יהיה הגאוני והמשכנע מכולם, ואיך לא מבינים את זה האידיוטים של המפלגה שממול, נשלח חיים רמון למשימה בעורף האויב.

בתשדיר המערך נראה חיים רמון, לימים שר ומשנה למלך, לצד אחד מכבישי האספלט המחורץ של יהודה ושומרון וסביבו הרים, גבעות ושממה. חיים רמון התיישב בשולי הכביש והמתין שתעבור בו סוף סוף מכונית, מה שלא קרה דקה ועוד דקה, שעה ועוד שעה. השמש קפחה על ראשו של פרזנטור השממה שהצליח להעביר את הרעיון בשם מפלגתו. ראו, אמר רמון לעם היושב בציון, על מה מבזבזת ממשלת הליכוד סכומי עתק, על דרכים שלא מובילות לשום מקום, על כבישים שאיש לא נוסע בהם ועל ישובים שלא מתגורר בהם אף אחד.

התשדיר ההוא עשה את שלו והצליח לשכנע ככל הנראה לא מעט מצביעים שישבו על הגדר בין ימין לשמאל והחליטו לשים אמת בקלפי. אלא שמאז חלפו כשלושה עשורים ודברים השתנו., כבישי יהודה ושומרון פקוקים וחדשים נסללים, אחד מהם נחנך השבוע, מחלפים נסללים כדי להקל על התנועה, חצי מיליון מתיישבים ועוד כמה וכמה אלפים נעים על הכבישים הללו, בעוד המפלגה שאותה ייצג אז חיים רמון מתקשה לראות את עצמה צולחת את אחוז החסימה בסקרים. מסתבר שדברים קורים, לאט אבל בטוח.

רצח רבין כהשראה

איתמר פליישמן ממשיך להיות קול עיתונאי מרענן ומאתגר שמצליח בשאלות תמימות ופשוטות, בלי תחכום ופלפול טרחני לעמת את מרואייניו עם האמת והמציאות שהם מתכחשים להן, אולי בלי לדעת.

השבוע היה זה אחד מראשי מחאת קפלן, טייס העבר זאב רז, אל"מ במיל', שהתייצב לראיון בגלי ישראל אצל פליישמן ועו"ד גיא בוסי. במהלך הריאיון התבררו כמה פרטים מעניינים, כמו למשל שהוא אמנם חתום על מכתב הטייסים המאיימים בסרבנות, אבל הוא כבר מזמן לא עושה מילואים, עוד התברר שהוא אמנם בעד פסיקת בג"צ בעניין העובדים הזרים, אבל לא ממש ידע מה כולל החוק ששופטי בג"צ פסלו, התברר גם שהוא זועם על נתניהו, שלתחושתו פועל שלא כפי שהבטיח לפני הבחירות, אבל לעומת זאת אין לו בעיה עם אריק שרון שהבטיח למצביעיו שדין נצרים כדין תל אביב ועקר ישובים, או עם נפתלי בנט שהבטיח לא לשבת עם מנסור עבאס וזה בדיוק מה שהוא עשה. כל זה בהחלט תמוה ומשונה, אבל על כל אלה נאמר מילא. היה שם רגע הזוי הרבה יותר.

זה קרה כאשר רז, קצין בכיר וטייס לשעבר בצה"ל כזכור, אמר את המשפט "אני ממש מקווה שתימצא הדרך הקשה להפיל את הממשלה הנוראה הזו". מראייניו השיבו לו וציינו שאכן עוד יהיו כאן בחירות ואז יוכלו הוא וחבריו להפיל את הממשלה השנואה עליו, אלא שאז הוסיף הטייס ואמר "או בחירות או משהו אחר".

בתמימות פליישמנית שאל אותו איתמר למה הוא בדיוק מתכוון כשהוא אומר משהו אחר. "יש כל מיני דרכים להפיל ממשלה" השיב הטייס, אבל איתמר התעקש להבין בכל זאת מה עומד מאחורי צמד המילים הזה. אני, אמר איתמר, מכיר רק דרך אחת בדמוקרטיה והיא בחירות, וכאן הגיע תשובת המחץ של אל"מ במיל' רז: "כן? איך הפלתם את רבין?".

פליישמן ובוסי קלטו מהר מאוד את המסר. בעיני רז הימין כולו, המיוצג בשיחה זו על ידי צמד המראיינים, רצח את רבין, וחמור מכך, "מה זה הפלתם את רבין?", שאל גיא בוסי מבועת, ופליישמן הוסיף: "אז אתה אומר שצריך לרצוח את נתניהו כדי שהממשלה תיפול...".

רז מצידו השיב כמצופה ב'חס וחלילה', אבל קשה לומר שהוא ידע להסביר את כוונתו, בעיקר כשפליישמן הזכיר לו שבעבר הלא רחוק הוא שיתף פוסט בו הוגדר נתניהו כ'בן מוות'. מפלט מצא הטייס ברעיון המשאל עם, אבל נראה לי שההדהוד של רצח רבין נותר באוויר.

אולי באמת מישהו כאן ירד מהפסים?

עדכנו אותי בבקשה

אני משוכנע שזה רק אני שפספסתי, אולי בשל לקות שמיעה כלשהי, את המחאה הנמרצת של המועצה לשלום הילד נגד אותם מפגינים שהציבו פעוט לשחק על שטיח באמצע הכביש מול אוטובוסים, מתוך הבנה שאותו יהיה קשה לפנות וסביר להניח שמכת"זית תחוס ותרחם עליו.

מאחר ופספסתי אשמח אם תפנו אותי לאמירה כלשהי נגד השימוש בילדים והחפצתם כפריט שימושי להפגנות לצד הזמבורות, הדגלים, פחי הנפט והצמיגים. אני ממתין. תודה.

הכול (ממש לא) אותו דבר

באותו עניין, כבר שמעתי מישהו שמשווה בין הצבת אותו פעוט מול האוטובוסים לבין השימוש, כך נטען, שעשו תושבי עמונה ותושבי גוש קטיף בילדים טרם עקירתם. השוואה שכזו.

אז רק למען הסדר הטוב, מוזר לחשוב שמישהו לא מבין שיש הבדל בין מי שבוחר לשלוף פעוט מהמעון ולהציב אותו כחוסם אוטובוסים, לבין מי שהגיעו חיילים לגרש אותו מהבית, ומה לעשות, בבית יש מטבע הדברים גם ילדים ופעוטות. נראה לי שהניסיון להשוות לא מעיד על הגיון צרוף במיוחד.

מכמיר לב

אחד הטיעונים המלבבים שנשמעו השבוע נגד שימוש במכת"זיות היה נוגע ללב ומרגש במיוחד. רופאי בריאות הציבור הלינו על כך ששיגור סילון מים ממכת"זית פוגע בבריאותו של המפגין, יכול להביא לשבירת יד או רגל ושאר חולאים רעים ונוראים. הצטרפו אליהם רופאי עיניים שדרשו לחדול ממיכתו"זם של מפגינים מחשש לאבדן הראיה עת יושפרץ עליהן סילון מים בכינון ישיר.

האמת היא שהם צודקים. מיכתו"זו של מפגין יכול לעלות לו בהחלט בבריאות, אלא שמפתיע לשמוע על כך רק כעת, אחרי שחרדים מוכת"זו ועצמותיהם נשברו באינספור הפגנות, אחרי שראינו סילוני מים מעיפים באוויר למרחק שלושה מטרים ואף יותר אנשים נשים וטף שנמרחו על כבישי ירושלים ובני ברק, אחרי שמפגיני ימין הוכו באלות גומי ועץ ואושפזו מוכים, חבולים ושותתי דם. פתאום דואגים כאן לבריאותם ושלומם של מפגינים.

אז או שאותם רופאים מודאגים הגיעו זה עתה לארץ הקודש וטרם עודכנו במתרחש כאן, או שבעיניהם חרדים, ימניים, אתיופים ואחרים אינם באמת אזרחים ואולי אפילו אינם בני אדם, אז מה שקורה להם לא ממש מטריד.

גאווה שכזו

תקראו לי מיושן, תקראו לי עתיק, תיקראו לי דינוזאור, אבל אני עדיין לא מצליח להבין את מבול הפרסומים והפרסומות שמציינים בגאווה ש'פרסומת זו \ מאמר זה בוצע\ה על ידי בינה מלאכותית'.

מה בדיוק אתם רוצים לומר בזה? שלא היה לכם כוח, אנרגיה וכסף להשקיע, אז ביקשתם מהתוכנה שתכין לכם פרסומת שאיתה אתם רוצים להלהיב אותנו? ממתי עצלנות הפכה להיות מקור לגאווה?

ריב שכנים שגרתי

קורה שאדם נאלץ להתייצב בפני בית המשפט ולהציג את טיעוניו מול האשמה כלשהי שהטיחו בו השכנים שמעבר לגדר. הוא אמנם בטוח בצדקתו וביושרתו, אבל מטבע הדברים הוא לא מסתפק באמונה הזו ולכן הוא גם נערך בקפדנות, מכין לעצמו בכתב את עיקרי הדברים שבכוונתו לומר לשופט, עורך סימולציות לבחון תגובות להתקלות כאלה ואחרות מצידם של השופטים, אומר כמה פרקי תהילים, מתרגל נשימות עמוקות וקצב דיבור בטוח וכיוצא באלה הכנות נפשיות ומעשיות, אבל מעל הכול הוא גם לוקח לעצמו עורך דין שייצג אותו, ומשתדל לבחור את הטוב ביותר שידו משגת ובעיקר את זה שהוא סומך עליו.

עכשיו נתאר לעצמנו שכבוד השופטים מודיעים לנאשם שיהיה עליו לוותר על עורך הדין שבו הוא חפץ, זה שהוא מאמין בו ותולה בו תקוות. ואם לא די בכך, הם גם מחייבים אותו להיעזר בשירותיו של עורך דין מסוים. נאשמנו היקר בודק במי מדובר ומגלה לתדהמתו שעורך הדין שהשופטים מחייבים אותו להיעזר בשירותיו הוא עורך הדין של אותם שכנים שתובעים אותו.

סליחה, כבודכם, אומר הנאשם לכבוד מעלת השופטים, אני בטוח שנפלה שגגה מתחת ידיכם. מדובר בעורך הדין של מי שתובעים אותי. זה הרי לא הגיוני שהוא שיהיה עורך הדין שלי. השופטים שומעים ומניעים ראש ימינה ושמאלה, לא, לא ולא, אתה תצטרך להיעזר אך ורק בשירותיו של עורך הדין הזה. למה? ככה.

גם לכם זה לא נשמע הגיוני? אז גלי בהרב מיארה.

טעות פרוידיאנית? אולי

ואם כבר בבהרב מיארה עסקינן, ביום ראשון כזכור נדרשה יועמ"שיתנו להשיב לשאלות השרים על פערים לא מבוטלים בין דרכי אכיפת החוק כלפי מפגיני קפלן לעומת האכיפה מול קבוצות אחרות בחברה הישראלית.

בעיני קצת מוזר שהגעת היועמ"שית לישיבת ממשלה נחשבת לאירוע מרעיש. זה אמור היה להיות תפקידה השוטף, לא? לפגוש את הממשלה, לשמוע מה כוונותיה ולמצוא מענים לשאלות משפטיות שמעלים ראש הממשלה ושריו, אבל מסתבר שלא ממש הבנתי את מהות תפקידה. נתקדם.

בכל אופן, היועמ"שית כנראה חשה שלא בנוח מהמעמד בו היא צריכה ממש להשיב לשאלות, והתקשורת חגגה על האירוע כאמבוש מתוכנן ואכזרי שאליו נקלעה היועמ"שית כשהשרים עטים עליה מכל עבר. בחדשות 13 הוגדרה הפניית השאלות ליועמ"שית כמעשה בריוני של הממשלה, לא פחות. הלב נכמר, אין ספק.

אלא שבמסגרת הבכי והנהי התקשורתית הגיע גם הדיווח של פרקליט הפרקליטות, אביעד גליקמן בחדשות 13, ונדמה לי שכשל קטן בלשונו הסגיר משהו שאולי פספסנו.

גליקמן דיווח על ישיבת הממשלה וחתם את הדיווח בנימה מרגיעה שכן לדבריו היועצת הממשלה "חזקה ועצמאית", ואז הוא הוסיף ואמר "ונמשיך... והיא תמשיך להגן על שלטון החוק למרות איומי האיומים לפטרה. באמת מדובר ביועצת חזקה שבאמת תמשיך ותעשה הכול וכו' וכו'". אז מעבר למחמאות המוזרות שמרעיף גליקמן על היועמ"שית כשהוא קובע שהיא אכן יועצת חזקה, מחמאות שאני לא ממש בטוח שנכללות בתפקידו כעיתונאי שאמור לדווח, שמתי לב, קטנוני שכמוני, לטעות שנפלה מפיו של אביעד ידידנו.

כשהוא התחיל את המשפט הוא אמר 'ונמשיך...' ומיד תיקן ל'והיא תמשיך להגן על שלטון החוק'. יש כאן שתי אופציות עיקריות: או שהוא הקריא מתוך דף מסרים של היועמ"שית שכתבה לו 'ונמשיך להגן על שלטון החוק' ומישהו סמך עליו שהוא כבר ישנה זאת מבלי שנרגיש ל'והיא תמשיך', אבל בהיסח הדעת נפלט לו ה'ונמשיך' הזה, או שהוא באמת מרגיש שהוא חלק מהפרקליטות, חלק מאותם שתפקידם להמשיך לשמור על שלטון החוק מפני הממשלה המאיימת עלינו לכלותינו.

אז או שהוא מקריא דף מסרים כאילו היה דיווח חדשותי, או שהוא מרגיש חלק מהמאבק. אני לא יודע איזו אופציה גרועה יותר. ואולי הוא סתם טעה?

מצחיק או עצוב

להפוגה הקומית של השבוע אחראי חבר הכנסת נאור שירי מ'יש עתיד'. היה זה כשתקף בחרון אף זעפני את השר דודי אמסלם מעל בימת הכנסת, ותהה איך יתכן שמכל הבטחותיו של אמסלם להיכנס למשרד המשפטים כדי לשנות מה שיצא הוא שהוא אחראי על המחלקה לאמנות בינלאומית.

אכן שאלה קשה שאל חבר הכנסת שירי. מה אנחנו צריכים שר שיהיה אחראי לאמנות בינלאומית? מה הוא יעשה השר הזה? יבחן פסלים שמגיעים מפירנצה לתערוכה במוזיאון תל אביב? יקרא שירה פורטוגזית בכיכר העיר? יתקצב אופרות לונדוניות שמופיעות בישראל? יארגן מסעות שורשים לקברו של מוצרט? על זה אנחנו מבזבזים כספים? באמת בושה וחרפה. מצא חבר הכנסת שירי את חרפתה של הממשלה הזו, ובינינו, ממש מוזר שרק חבר הכנסת שירי ביקר את אמסלם על התפקיד המוזר הזה.

אלא שאז נשלח מירכתי דוכן הנואמים, וליתר דיוק מפינת היו"ר, שם ישב חבר הכנסת ישראל אייכלר, תיקון קטן לעברו של חבר הכנסת המתלהב, תיקון קטן וקצר בשתי מילים "אֲמָנוֹת בינלאומיות".

הבנתם את זה? אמסלם אחראי בתפקידו במשרד המשפטים על אמנות כדוגמת אמנת ז'נבה, אמנת זכויות האדם ועוד, אבל לשירי אצה הדרך להתנצח עם השר ופחות אצה לו הדרך לקרוא במה מדובר. חביב ביותר, ומה שיותר חביב הוא שאת תיקוני הקריאה קיבל חבר הכנסת שירי מההוא שלא לומד ליבה, חבר הכנסת אייכלר.

טעות

קאטו הזקן היה בעיצומה של ארוחת צהרים כשמישהו זיהה אותו והיה משוכנע שמדובר באבי מעוז והתחיל לצעוק לו 'בושה בושה' כמנהג המקום, אבל כשהתבררה הטעות הוא הסמיק והתקרב כדי להתנצל. קאטו חייך בסלחנות והפטיר 'זה בסדר, אני כבר רגיל, כל פעם מתבלבלים איתי עם מזוקן אחר. פעם מישהו היה בטוח שאני הרצל. בכל אופן רק שתדע לך, ארץ נהדרת כבר מזמן לא מצחיקה', אמר והסתלק לו.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]