ח"כ אברהם בצלאל
ח"כ אברהם בצלאלצילום: ערוץ 7

ח"כ אברהם בצלאל (ש"ס) מסביר בשיחה עם ערוץ 7 את הרכיב המשמעותי ביותר לשיטתו ביוקר המחיה, מה ניתן לעשות מולו זה ועל הפתרונות שהוצעו היום, במסגרת דיון משותף לוועדת הכלכלה והוועדה לצמצום פערים חברתיים בפריפריה שנערך היום (ראשון) בכנסת.

ראשית תיאר ח"כ בצלאל את אופי הדיון שהתקיים היום ואמר: "הדיון היה על הנושא הכי חשוב, שהוא יוקר המחיה האמיתי. כמובן שצריך לטפל במחירים בסופר, אבל בסוף הסיפור של המשכנתאות, אנשים שתכננו את החיים שלהם לפני שנה ושנתיים ולפי זה לקחו משכנתא. מה שקורה היום, מעבר למה שקורה בעליות המחירים בסופר, זה שעליית החזרי המשכנתאות היא בין 800-1200 ש"ח. יוצא מצב אבסורדי שבו אדם שנגיד קנה דירת 4.5 חדרים לאחר שהוא שיפר דיור מדירת 3 חדרים, הוא אפילו לא יכול לחזור לדירת ה-3 חדרים שלו בגלל עליות המחירים".

"אני אפילו לא מדבר על הבעיות הבריאותיות והנפשיות שנובעות מכך. זהו מצב חירום. אני מברך את חברי ח"כ דוד ביטן שנעתר לקיום הדיון הזה. הוצעו הרבה מאוד פתרונות לבנקים וכמובן לבנק ישראל. גם בסוף הבנקים בלחץ שיחזרו הוראות הקבע של האנשים. כמובן שהבנקים נהנים מעליות הריבית, וכמובן שהריבית עולה כדי לצנן את האינפלציה, אבל בסוף אדם שלוקח משכנתא ל-20 וגם 25 שנה, לא צריך להיות מושפע מהעליות הללו. במיוחד שבנק ישראל אמר שהריבית הזו תישאר בשיעור גבוה בשנים הקרובות", הוסיף.

ח"כ בצלאל הציג סיבה נוספת לעזרה בשביל האזרחים ואמר: "יותר מזה. הבנקים הרוויחו כל כך הרבה כסף, שיחזירו מהרווחים הללו לאנשים הפרטיים. אנשים תכננו את החיים שלהם ולא יכולים לעמוד בזה. אין יום שבו לא פונים אליי ללשכה ומבקשים שנטפל בדבר הזה. היה דיון מאוד מעמיק היום, ויהיה עוד דיונים בהמשך ואני מאוד מקווה שגם נגיע לפתרונות".

לדבריו, "אני מצפה מבנק ישראל שלצערי הרב הציבור רואה את בנק ישראל כמנותק ולא רואה את האזרח הקטן. אני קורא להם ליישם פתרונות שגם לא עולים בכלל כסף למדינה, פשוט רק לשנות קצת ברגולציה של בנק ישראל, לאפשר לאנשים קצת יותר, פריסה ליותר שנים של המשכנתא. אפשר לעשות את זה כאן ועכשיו. בסוף באנו לשרת את הציבור, בשביל זה נבחרנו ואני כנציג ש"ס שזו התנועה החברתית היחידה בכנסת, פועל למען זה".

"אף אחד לא חשב לרגע שבתקופה כה קצרה הריבית תעלה כל כך הרבה. לצערי הרב הבנקים דוחפים ללווים את המשכנתאות המשתנות, ולצערנו הרב אי אפשר לדעת מה קורה בהמשך הדרך, ובסוף הציבור אינו יכול לעמוד בו. אנשים לא מצליחים להתמודד עם זה. אנשים כמובן לא רוצים להיכנס לרשימה השחורה של הבנק", הוסיף.

בנושא הפתרונות הקיימים כרגע, סיפר ח"כ בצלאל את הנעשה בשכונתו ואת הקריאה לשנות את המצב, דרך נציגי הציבור בכנסת: "קופות השכונות והעסקנים בכל עיר ועיר דואגים לאנשים האלו, פשוט כי אין לאנשים האלה כסף. אבל בסוף באנו לדאוג לכלל עם ישראל, גם לאנשים יותר אמידים. בסוף היום צריכים להבדיל בין הרצון לצינון האינפלציה, לבין האנשים שקנו דירה ראשונה. ואם מעלים ריביות, לפחות להחזיר קצת את הכסף לאנשים האלו.

"אנשים אוכלים את הכסף שלהם גם בשכירויות. בסוף לכל אחד צריך שתהיה קורת גג. זה משבר שחייבים לפתור היום. כל יום מגיעים אליי בין 5 ל-10 פניות בנושא הדבר הזה. זה מעיק לכמעט כל אדם היום וזה בסכומים גדולים. הגיע הזמן לעשות משהו משמעותי בנידון".