שלמה קרעי בהצגת הרפורמה
שלמה קרעי בהצגת הרפורמהצילום: ערוץ 7

שר התקשורת שלמה קרעי מהליכוד הציג היום (שני) בתדרוך עיתונאים את תזכיר חוק השידורים, המהווה הוצאה לפועל של תוכניתו לרפורמה בשוק התקשורת הישראלי.

תוכניתו כוללת את סגירת הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלווין, ביטול הצורך ברישיונות שידור לרבות שידור חדשות והעברת אחריות הפיקוח על גופי השידור עצמם.

"אנחנו לא רוצים את הרגולציה שמתערבת ומחליטה מה מותר ומה אסור, את הרשות השנייה ואת מועצת הכבלים והלווין, חברות חדשות עם דירקטורים חיצוניים - כל מי שבעצם מחליף את הציבור בקביעת סדר העדיפויות", הסביר קרעי.

"ברגע שנסיר את כל זה, נסיר את החסמים שמגבילים את הקשר בין הציבור לבין היצרן. זה יאפשר מגוון רחב יותר ויגרום לציבור להשתקף טוב במה שאנחנו רואים על המסך ובמה שאנחנו שומעים ברדיו".

למצגת המלאה לחצו כאן

"ציבור שהיה מודר במשך שנים בתקשורת לא יהיה מודר יותר ויוכל להקים ערוצים חדשים, יוכל לבסס את דעותיו בתקשורת. אנחנו רוצים להוסיף תחרות שתוריד מחירים בשוק הזה, גם בפלטפורמות השונות וגם ביכולת של יוצרים חדשים וערוצים חדשים", הוסיף השר.

בתגובה לשאלת ערוץ 7 אמר קרעי "מי שמדבר על הטבות לערוצים קטנים שיטול קורה מבין עיניו - האוצר ממן אותו בחמישה מיליון כל שנה. המטרה שלי מגוון וריבוי דעות"

אגודת העיתונאים ירושלים הגיבה לרפורמת קרעי: "בדרך לפירוק הדמוקרטיה - השר קרעי מנסה לחסל את העיתונות. בכוונת מכוון, השר קרעי מסיר כל הגבלה על הגופים המשדרים חדשות ויוצר סביבה תקשורתית שתהפוך את ישראל למעצמת פייקניוז".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב "כמי שהיה 31 שנה איש תקשורת, אני קובע שמה שהניח השר קרעי אינה רפורמה. זוהי הצעת שוחד לבעלים של ערוץ 14, זהו ריסוק מוחלט של חופש העיתונות, זהו נסיון לחסל את ערוצי הטלוויזיה שאינם מתקפלים בפני השלטון.

רק במדינות טוטליטריות הממשלה שולטת בתקשורת ההמונים כמו שמציע קרעי. אם ההצעה שלו תעבור, הממשלה תשלוט בכל מילה שתתפרסם והציבור לעולם לא ישמע את האמת. מדינת ישראל צריכה לבחור בין חירות לבין הרפורמה המעוותת של קרעי".

הערוצים המסחריים רשת וקשת ותאגיד השידור הישראלי הגיבו "התכנית היא שלב נוסף מהמהלך הכולל לריסוק התקשורת החופשית בישראל. יישום התכנית ההרסנית, שכוללת פיקוח ממשלתי וצנזורה ממשלתית על חדשות, כנהוג בדיקטטורות יביא לפגיעה חמורה בדמוקרטיה הישראלית ובחופש הביטוי והעיתונות בישראל. בעוד בדמוקרטיות נאורות הממשלות מרחיקות את התקשורת מהפוליטיקה - מדינת ישראל פועלת הפוך, ומנסה להחזיר את השליטה המלאה לידיה. בנוסף, בזמן שתוכנית השר פוגעת כמעט בכל שוק התקשורת הישראלי הפרטי ובשידור הציבורי, ישנם גורמים שהיא מטיבה עמם מטעמים ברורים".