דרש מנתניהו להגיע לפשרה ולשמור על האיזונים והבלמים. ביידן ונתניהו
דרש מנתניהו להגיע לפשרה ולשמור על האיזונים והבלמים. ביידן ונתניהוצילום: עמוס בן-גרשום, לע"מ

הבית הלבן התייחס לשיחה הערב (שני) בין נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמרו כי הנשיא הביע דאגה מהמשך הרחבת ההתנחלויות.

במהלך השיחה דנו השניים בנושא שיתוף הפעולה מול איראן, ובהמשך השיחה הדגיש הנשיא ביידן את הצורך בהסכמה רחבה בישראל סביב השינויים המשפטיים שמתכננת הממשלה.

לצד זאת, הנשיא ביידן סיכם עם נתניהו כי השניים ייפגשו עד סיום 2023.

בהודעה רשמית שיצאה מטעם הבית הלבן נכתב: "הנשיא ביידן בדגיש את המחוייבות הבלתי מעורערת שלו לביטחון ישראל וגינה את פעולות הטרור האחרונות נגד אזרחיה. השניים התייעצו על התיאום ההדוק בין המדינות נגד איראן, כולל באמצעות תרגילים צבאיים משותפים קבועים".

עוד ציינו בבית הלבן כי "ארה"ב וישראל פועלות מתוך בסיס משותף איתן כדי למנוע מאיראן להשיג אי פעם נשק גרעיני".

"הנשיא הדגיש את הצורך לנקוט בצעדים כדי לשמור על האפשרות למימוש עתידי של פיתרון שתי המדינות ושיפור המצב הביטחוני ב'גדה המערבית'. הוא בירך על נכונות ישראל לשקול צעדים כלכליים לטובת הפלסטינים ועל הנכונות של הרשות לחזק את השליטה הביטחונית בג'נין ובאזורים נוספים. לצד זאת הוא הדגיש גם את דאגתו מהמשך התרחבות ההתנחלויות", נמסר בהודעת הבית הלבן.

"הנשיא ביידן חזר והדגיש, בהקשר של הדיון בישראל על הרפורמה המשפטית, את הצורך בקונצנזוס רחב ככל האפשר, וציין כי ערכים דמוקרטיים משותפים תמיד היו וחייבים להישאר סימן ההיכר של מערכת היחסים בין ארה"ב לישראל", לשון ההודעה.

גורמים בבית הלבן סירבו לאשר שייתכן שהשניים ייפגשו בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק ולא בבית הלבן בוושינגטון.

בלשכת ראש הממשלה אמרו כי "במוקד השיחה עמדו חיזוק הברית האיתנה בין המדינות; בלימת האיומים מצד איראן וגרורותיה והרחבת מעגל השלום האזורי; והמשך המאמצים לרגיעה ויציבות ביהודה ושומרון (תהליך עקבה - שארם א-שייח עם הרש"פ)".

ראש הממשלה הבהיר למעשה בשיחה כי ישלים את האישור הסופי של צמצום עילת הסבירות, "נתניהו עדכן את נשיא ארה"ב בנוגע לחוק שיתקבל בשבוע הבא בכנסת ועל כוונתו לנסות לגבש במהלך פגרת הקיץ הסכמה ציבורית רחבה לגבי יתרת התהליך", נמסר בהודעה.

כמו כן נמסר כי הנשיא ביידן הזמין את ראש הממשלה נתניהו למפגש קרוב בארה"ב. "ראש הממשלה נענה בחיוב להזמנה וסוכם כי הצוותים של ישראל וארה"ב יתאמו את פרטי המפגש". ככל הנראה מדובר במפגש בשולי עצרת האו"ם ולא בבית הלבן.