טובה גדות
טובה גדותצילום: ערוץ 7

הזמרת והיוצרת טובה גדות, אמה של רחל (8.5) הלוקה בתסמונת רט (Rett Sindrome) ומטופלת בבית החולים תל השומר, הגיבה בחריפות להפגנת הרופאים אתמול (ג') נגד תיקון מערכת המשפט בתוככי מתחם בית החולים.

"הסרטון הזה זיעזע אותי ברמות קשות", כתבה גדות, "נגע לי בלב ובעצבים חשופים כמו שלא ידעתי שאפשר. אני עדיין רועדת ודומעת בכל פעם שחושבת עליו".

"אלה שעוקבים אחריי שמים לב ששמתי לי למטרה להתמקד בדברים מאד ספציפיים. את שלל זעזועי מהמצב אני שומרת בעיקר לעצמי. אבל כאן - איני יכולה לשתוק. ואולי כי מדובר בבית החולים ששם רחל שלי מטופלת, בית החולים תל השומר".

גדות הוסיפה: "כן. רחל בתי הנכה, זו שזקוקה לחסדיהם של הרופאים. אני מזועזעת כי לא מדובר כאן בשוליים קיצוניים שלא צריך להתייחס אליהם. מדובר ברופאים שמטפלים בחולים ונכים! אני מזועזעת מאטימות הלב, מהחוצפה, מעזות המצח".

לדברי גדות, הבעיה בהפגנה היא המיקום שלה כמו גם היחס לחולים: "לא מדובר כאן על הפגנה בחוץ שבה זכותו של כל אחד להשתתף. מדובר בתוך כותלי בית החולים! מדובר בזמן שבו אתם אמונים על טיפול בחולים ונכים חסרי ישע והם נמצאים מטר לידכם!".

"זה מזעזע אותי לראות רופאים שמשתמשים בחלוקים שלהם, בתואר ובתעודות שנועדו אך ורק לסייע לחולים ונכים - בכזו ציניות חסרת מעצורים. רומסים ברגל גסה מטופלים שנתונים לחסדיהם. מזעזע אותי לראות רופאים שבטוחים שבית החולים שייך להם יותר מאשר למטופלים שלהם!"

גדות פנתה אל הרופאים המפגינים: "אתם רק שליחים! הלו! למה אתם חושבים שיש לכם עליונות כלשהי על פני המטופלים שלכם? הלב שלכם נאטם. אינכם יודעים גבולות. ההתנהגות שלכם אינה הולמת התנהגות אנושית בסיסית. אתם בטח תגידו שאתם דואגים לנו, המטופלים, ויודעים מה טוב לנו. דעו שאין לכם שום ערך מוסף בתחום ניהול המדינה, ומי מכם שרוצה מוזמן להקים מפלגה ושיעמיד את עצמו למבחן הציבור. הערבוב הזה בין מחאה פוליטית לבין תפקידכם לטפל ולדאוג למטופלים - הוא ההתנשאות הכי גדולה".

היא חתמה: "זעזעתם אותי עד עמקי נשמתי. כותבת בשמי, בשם בתי רחל, נכה עם תסמונת רט, ובשם כל החולים והנכים שתקעתם להם חץ עמוק בלב ובבטן. ומה השלב הבא?".