נשיא המדינה יצחק הרצוג, ינאם היום (רביעי) בפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס האמריקאי – בית הנבחרים והסנאט.

זו הפעם השנייה בהיסטוריה בה נואם נשיא מדינת ישראל בקונגרס האמריקאי, כאשר בפעם הראשונה נאם שם אביו של הנשיא, חיים הרצוג ששימש נשיא המדינה השישי, לפני יותר מ-35 שנה.

במסגרת נאומו, יזכיר הרצוג שלושה מתוך אורחיו, שיהיו נוכחים באולם. הראשון מביניהם, הוא קליפטון טרומן דניאל, נכדו של הארי טרומן, נשיאה ה-33 של ארה"ב. טרומן הנכד ידוע בשימור מורשת סבו, ומרכז עיסוקו הוא ניהול הספרייה הלאומית על שמו בקנזס. הנשיא טרומן היה המנהיג הבינלאומי הראשון בעולם שהכיר בישראל כמדינה, כ-11 דקות בלבד לאחר כינונה.

בנוסף, יזכיר הנשיא בנאומו גם את פרופסור סוזנה השל, בתו של הרב אברהם יהושוע השל, שהיה לאחד ההוגים החשובים שקמו לעם היהודי במאה ה-20. הרב אברהם יהושוע השל היה ניצול שואה ובלט בעשייתו הנרחבת כפעיל של התנועה לזכויות האזרח בארצות הברית, במסגרתה פעל למען השגת שוויון לקהילה האפרו-אמריקאית באמריקה. הרב השל התפרסם כאשר צעד לצד מרטין לותר קינג בצעדה המפורסמת באלבמה, בשנת 1965.

עוד מוזכרת בנאומו של הנשיא ותצפה בו, לאה גולדין, אמו של סגן הדר גולדין ז"ל, שנפל בקרב ברפיח בתום מבצע 'צוק איתן' בזמן הפסקת אש הומניטרית שהושגה בתיווך ארצות הברית, ומאז מוחזק בשבי ארגון הטרור חמאס.

גולדין תצטרף בהזמנת הנשיא לפגישותיו בבית הנבחרים ובאו"ם. בנאומו ובפגישותיו יעלה הנשיא את עניינם של השבויים והנעדרים הנמצאים בשבי החמאס בעזה: סגן הדר גולדין ז"ל, סמל ראשון אורון שאול ז"ל והאזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד.

באולם המליאה, ישבו ראשי הארגונים הגדולים ביותר של הקהילות היהודיות בארצות הברית, ראשי הפדרציות היהודיות וראשי הזרמים היהודיים בארה"ב.

לנאומו, הזמין נשיא המדינה את ראשי הארגונים היהודיים הבולטים, כשביניהם ג'ולי פלאט יו"ר הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, מארק ווילף יו"ר חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, מייקל סיגל יו"ר העולמי של תנועת מכבי, מייקל טושין יו"ר אייפאק השדולה למען ישראל וג'ונתן גרינבלט נשיא הליגה נגד השמצה.

בנוסף, יפקדו את מליאת הקונגרס ראשי ארבעת זרמי היהדות הגדולים של ארצות הברית: הרב ריצ'ארד ג'ייקובס - נשיא התנועה הרפורמית, הרב ג'ייקוב בלומנטל- נשיא התנועה הקונסרבטיבית, הרב משה הוואר- המנכ"ל העולמי של ה-OU, איחוד הקהילות האורתודוקסיות והרב מיכאל מלניק יושב ראש איגוד הרבנים של אמריקה וגזבר הקונגרס היהודי האמריקאי.

על מנת להציג את המגוון הישראלי הייחודי, נשיא המדינה הזמין שתי שליחות של הסוכנות היהודית בארצות הברית. מדובר בסיגל הוביי קנטופסקי, נציגת הסוכנות היהודית בצפון-מזרח ארצות הברית. היא עלתה לישראל מאתיופיה בגיל חמש במסע משפחתי הרואי ושירתה בהצטיינות כקצינה בצה"ל. השליחה השנייה היא חברת הכנסת לשעבר, ג'דיר כאמל מריח, נציגת הסוכנות היהודית באזור וושינגטון שהיא בת העדה הדרוזית.

מנהיגים רבים, פעילים מרכזיים ואוהבי ישראל, נרשמו באמצעות חברי הקונגרס שלהם לצפות בנאומו של נשיא המדינה בקונגרס.

בפמליית הנשיא באולם ינכח שגריר ישראל באומות המאוחדות, גלעד ארדן.