נשים באפגניסטן
נשים באפגניסטןiStock

בהפגנת מחאה נדירה, הפגינו עשרות נשים באפגניסטן נגד החלטת הטליבאן לסגור את מכוני היופי לנשים במדינה.

בחודש שעבר הודיעו ראשי הטליבאן על צו סגירה לכל מכוני וסלוני היופי המנוהלים על ידי נשים באפגניסטן. מדובר בצעד נוסף של פגיעה בזכויות הנשים מאז תפס הטליבאן את השלטון במדינה בשנת 2021, ואסר על נשים ונערות ללמוד בבתי ספר תיכוניים ובאוניברסיטאות.

הצו החדש שהורה על סגירת מכוני היופי במדינה היווה מכה כלכלית קשה לנשים רבות שניהלו מכוני וסלוני יופי וסייעו בפרנסת משפחותיהם. הצו החדש אפשר לנשים חודש אחד מאז ה-2 ביולי לסגור את מכוני היופי שברשותן.

עשרות הנשים שהתכנסו במרכז קאבול נשאו שלטים עליהם נכתב "אל תקחו את הלחם והמים שלי", כאשר חלקן צעקו "עבודה, לחם, צדק". שומרים מטעם הטליבאן שנשלחו להגנה הגיבו בירי תותחי מים ולטענת כמה מהמפגינות נעשה שימוש גם ברימוני הלם.

על פי נתונים שפרסמה לשכת המסחר של אפגניסטן, סגירת מכוני היופי לנשים תביא לאובדן של 60 אלף מקומות עבודה. "היום ארגנו את המחאה הזו כדי לדבר ולנהל משא ומתן. אבל אף אחד לא בא לדבר איתנו היום או להקשיב לנו. הם לא שמו לנו אלינו, ואחרי זמן קצר פיזרו אותנו בעזרת ירי באוויר ועם תותחי מים", סיפרה אחת המפגינות בקאבול לסוכנות הידיעות AFP.

חלק מהמפגינות גם שיתפו סרטונים מתוך המחאה עם עיתונאים ממדינות זרות. מחאות פומביות נגד הטליבאן נחשבות נדירות באפגניסטאן, כאשר התושבים במדינה חוששים לחייהם מפני התגובה של הארגון השולט במדינה.