נשות הכותל
נשות הכותלצילום: עדי גפן/TPS

בית המשפט דן אתמול (רביעי) בתביעה שהגיש ארגון "נשות הכותל" נגד "הקרן למורשת הכותל" לפני כשלוש שנים בטענה לבידוק מפלה על ידי מאבטחי הכותל.

בית המשפט פסק כי מאבטחי הכותל יהיו אמונים על הבידוק רק "לשם שמירה על ביטחון הציבור מפני פעילות חבלנית עוינת ומפני אלימות".

שופטת השלום בירושלים קרן מילר ציינה בעניין המאבטחים כי "לא יתבצע בידוק משום סוג שהוא, לרבות חיפוש גופני או ידני בתיקים, שמטרתו איתור ספר תורה ומניעת הכנסתו לרחבת הכותל".

בכך מאפשרת הפסיקה ל'נשות הכותל' להכניס ספרי תורה לרחבת הכותל זאת לאחר שהיו נתפסים בדרך כלל בבידוק שבוצע על ידי מאבטחים בכניסה.

בעניין סדרנים הדגישה השופטת כי יוכלו להמשיך לאכוף את נהלי 'הקרן למורשת הכותל': "יובהר כי אין בכך למנוע מסדרני הנתבעת לאכוף את נהלי הנתבעת ברחבת הכותל ובעמדות הבידוק אך זאת בכפוף לדין".

"הבידוק יבוצע ללא כל אפליה פסולה, לרבות על בסיס מין, דת, קבוצה דתית והשקפה דתית. בתוך כך, נשים מקרב נשות הכותל לא ייבדקו בשום צורה ואופן מעבר לבדיקה הביטחונית הרגילה הנערכת לכלל באי הכותל באותן נסיבות", נקבע בפסק הדין.

יצויין כי בכתב התביעה דרשו התובעים פיצוי כספי בסך 133,938 שקלים אך בית משפט פסק היום כי כל צד יישא בהוצאותיו ובכך דחה את דרישת הפיצוי.

ענת הופמן, אחת התובעות ויו״ר 'נשות הכותל': "בית המשפט קבע היום דה פקטו, כי הקרן למורשת הכותל המערבי לא תוכל למנוע מנשות הכותל מלהכניס ספר תורה לכותל המערבי. זוהי בשורה ענקית עבור כל מי שחופש הדת והשוויון לנשים חשובים לו". 

"לראשונה, לא תוכל הקרן למורשת הכותל לאכוף מדיניות קיצונית, מפלה ומדירה כלפי נשים בכותל המערבי ולא יפשפשו בחפציהן של נשות הכותל במטרה לאתר ספר תורה, כאילו היה פצצה מתקתקת.  אנחנו מברכות את בית המשפט על ההחלטה החשובה. נמשיך לקרוא בתורה כדרכנו בכותל המערבי ולהשמיע קול נשי בכותל ובכל מקום".

מהקרן למורשת הכותל המערבי נמסר בתגובה כי "נשות הכותל הגישו תביעה אישית נגד רב הכותל והקרן למורשת הכותל המערבי, תביעה שנדחתה על הסף".

עוד הובהר: "בית המשפט שיקף את המציאות הקיימת בהתאם להחלטת בג"ץ, שבה המאבטחים הביטחוניים אוכפים את הביטחון, והסדרנים אוכפים את הנהלים.

"בית המשפט קבע כי הנוהל של אי הכנסת ספר תורה הינו נוהל חוקי. נשות הכותל הופכים את כישלונן לניצחונן. יצוין כי התביעה של נשות הכותל הוגשה לפני כשלוש שנים".